Važiuoti nori saugiai

Ok­sa­nos ŠU­KIENĖS nuo­trau­ka
Nors ke­lei­vių mies­to au­to­bu­suo­se daugė­ja, grąžinti iki ka­ran­ti­no bu­vu­sių marš­rutų ir gra­fikų ne­sku­ba­ma
Į „Žemaičio“ redakciją paskambinęs plungiškis Jonas pasakojo, kad yra labai susirūpinęs tuo, kaip miesto autobusais pastarosiomis dienomis vežami keleiviai. Ne taip seniai skelbta, kad karantino metu galima vežti tik saugiu atstumu susėdusius keleivius, o stovinčiųjų autobuse visai negali būti. Ir nors karantino atšaukti dar neskubama, žmonės nebenori sėdėti namie užsidarę ir vėl juda kruta. Ypač gausiai, kaip ir kasmet sušilus orams, miesto autobusais važiuojama į kolektyvinius sodus. Tad, kaip pasakojo Jonas, ne retai į autobusą prisigrūda tiek keleivių, kad apie bet kokius saugos reikalavimus tenka pamiršti.

Keleivių daugėja, autobusų – ne

Skambinusysis minėjo būtent aštuntuoju maršrutu važiuojantį autobusą, kursuojantį nuo Plungės ligoninės iki priemiestyje esančių sodų. Esą jau iš pat ryto, kuomet autobusas nuo ligoninės pajuda dar prieš septynias, stotelėse lūkuriuoja nemažai sodininkų. Be to, šiuo maršrutu tiek ryte, tiek vakare gausiai važiuoja ir dirbantieji „Vičiūnuose“, tad neretai keleivių autobuse būna tiršta.

Esą situaciją blogina tai, kad šiuo maršrutu kažkodėl kursuoja ne taip seniai Plungės autobusų parko įsigytas autobusas ISUZU, kuriame yra tik 21 sėdima vieta. Dar 33 keleiviai gali važiuoti stovėdami, bet, kaip minėta, karantino metu vežti stovinčius keleivius yra draudžiama. O ir likusieji turi susėsti laikydamiesi saugaus dviejų metrų atstumo.

Vadinasi, kol tebesitęsia karantinas, toks ne pats didžiausias miesto autobusas gali vežti tik apie dešimt keleivių. O iš tikrųjų jų važiuoja, Jono žodžiais, gerokai daugiau. Esą ir vairuotojas dėl to galvos sau nesuka, nors turėtų perspėti laukiančiuosius stotelėje, kad visų gali ir neprimti.

Apie šią problemą „Žemaitis“ praėjusį penktadienį kalbėjosi su Plungės autobusų parko direktoriumi Rimantu Kmieliausku. Jis patikino, kad į jį patį dėl perpildytų aštuntojo maršruto autobusų niekas nesikreipė. Ir iš vairuotojų niekas apie šią problemą neužsiminė, tad pačiam esą yra staigmena, kad keleivių būna tiek daug.

„Jei tikrai yra poreikis, paleisim didesnį autobusą. Nematau problemos“, – patikino direktorius. Panašu, kad per savaitgalį tokiu poreikiu jis įsitikino, nes pirmadienį patvirtino, kad šiuo maršrutu jau kursuoja gerokai didesnis autobusas.

Taupo ar saugo?

Tiesa, pačių maršrutų skaičius ir jais važiuojančių autobusų grafikas paliekamas toks pat, kaip buvo balandį. R. Kmieliauskas sakė kreipęsis į Plungės rajono savivaldybės administraciją, prašydamas leidimo į miestą paleisti daugiau autobusų, tačiau sutikimo negavęs. Kodėl? „Tikrai negaliu atsakyti. Gavau tik žinią, kad ankstesni, iki karantino buvę maršrutai ir grafikai dar nebus atkurti.“

Kodėl neskubama paleisti po miestą ir priemiesčiu kursuoti daugiau autobusų, tiksliai sakė nežinantis ir naujasis įmonės valdybos pirmininkas Rolandas Mačiuitis. Tačiau nuomonę šiuo klausimu turintis. „Todėl, kad taupoma. Juk buvo nuspręsta karantino metu keleivius vežti nemokamai. Nesurenkama pinigų, todėl ir autobusų paleisti daugiau neskubama“, – spėjo jis.

Vis dėlto valdybos pirmininkas nesutiko su tuo, kad kai kuriais maršrutais važiuojantys autobusai būna perpildyti. R. Mačiuitis sakė dažnai pro jo valdomos sėklų parduotuvės „Klėtelė“ langus matantis prie pašto stabtelintį aštuntuoju numeriu pažymėtą autobusą ir galintis nesunkiai suskaičiuoti juo važiuojančius keleivius, nes jų nebūna daug.

„Gal tik praėjusį šeštadienį daugiau važiavo, o kitom dienom tikrai nebūna bėdos. Kita vertus, mūsų viešojo transporto problematika nėra kažkuo išskirtinė. Savaitgalį per televiziją mačiau, kokios minios grūdosi į keltą, keliantį per Kuršių marias, kokios spūstys buvo prie Rietavo turgaus... Žmonės juda, keliauja. Ir kuo toliau, tuo labiau, tad ir mums būtų metas grįžti prie įprasto maršrutų skaičiaus ir grafiko“, – įsitikinęs valdybos pirmininkas.

Stebi situaciją

Kad šis klausimas nėra nukištas į stalčių ir artimiausiu metu vėl bus svarstomas, „Žemaitį“ patikino Plungės rajono savivaldybės Vietos ūkio skyriaus vedėjas Arvydas Liutika. Pasak jo, situacija stebima, sekami Vyriausybės sprendimai dėl karantino sąlygų lengvinimo.

„Nesinorėtų, kad mūsų viešasis transportas taptų užkrato židiniu, todėl kol kas į galimybę paleisti kursuoti daugiau autobusų žiūrime atsargiai. Matysime, kokie Vyriausybės sprendimai dėl karantino lengvinimo bus paskelbti gegužės 18-ąją. Jei situacija gerės, grįšime ir mes prie ankstesnės tvarkos, jei ne, kol kas žmonėms dar teks pakentėti“, – sakė vedėjas.