Vėjo jėgaines pasitiks maksimaliu nekilnojamojo turto mokesčiu

Unsplash nuotrauka
Iš rajone planuojamų statyti vėjo jėgainių kasmet planuojama surinkti apie 600 tūkst. eurų nekilnojamojo turto mokesčio
Plungės rajono savivaldybė, ruošdamasi pasitikti UAB „Ignitis“ žadamą mūsų rajone statyti vėjo jėgainių parką, nusprendė vėjo jėgainėms taikyti maksimalų leistiną – 3-jų procentų – nekilnojamojo turto mokesčio tarifą. Be to, nemažus reikalavimus projektą vystančiai „Ignitis“ ruošia ir vietos bendruomenės, kurių gyvenamose teritorijose turėtų iškilti šie milžinai, tad skaičiuojama, kad per metus rajonas iš jėgainių turėtų gauti apie milijoną eurų pajamų. Pinigai dideli, tik ar atpirks patiriamus nepatogumus?!

Maksimalus tarifas – jėgainėms ir apsileidėliams

Praėjusį ketvirtadienį posėdžiavusi Plungės rajono savivaldybės taryba nustatė nekilnojamojo turto mokesčio tarifus 2024 metams. Kaip ir iki šiol, nuspręsta visam rajone registruotam nekilnojamajam turtui taikyti mažiausią galimą – 0,5 procento – to turto mokestinės vertės tarifą, taikant išimtį tik dviem atvejais.

Atsinaujinančių išteklių energiją naudojantiems energijos gamybos statiniams, o konkrečiau – vėjo jėgainėms, nutarta nuo 2024-ųjų taikyti didžiausią galimą – 3-jų procentų – tarifą. Tokiu pačiu tarifu, kaip įprastai, bus apmokestinami ir netvarkomo arba apleisto nekilnojamojo turto savininkai.

Praėjusiais metais nekilnojamojo turto mokesčio į Savivaldybės biudžetą surinkta 518,3 tūkst. eurų, ateity, kai bus pastatytos mūsų rajone suplanuotos vėjo jėgainės, ši pajamų eilutė turėtų išaugti kone dvigubai.

Susitiko su bendruomenėmis

Jėgaines statysianti „Ignitis renewables“ komanda vasario pradžioje susitiko su Žlibinų ir Šateikių seniūnijų bendruomenėmis.

Žlibinų seniūnijoje, Kantaučių, Rimučių, Vilkaičių, Šašaičių, Zalepūgų, Gaižupių, Smilgių, Grąžčių, Sendvarių, Keturakių, Žvirzdalių, Purvaičių ir Žlibinų kaimų apylinkėse ketinama pastatyti net 20 vėjo jėgainių, jų bendra galia sieks 144 MW.

Šateikių seniūnijoje galingi vėjo malūnai turėtų nutūpti Mamių, Baltmiškių, Aleksandravo ir Pakutuvėnų kaimų apylinkėse. Skelbiama, kad abiejų vėjo jėgainių parkų galia bus apie 200 MW. Projekto eksploatacijos laikas – daugiau nei 30 metų, tad nenuostabu, kad minėtų kaimų gyventojai jėgainių vystytojams turėjo nemažai klausimų.

Susitikimo Aleksandrave metu bendrovės bei Savivaldybės atstovams įteiktas 116 gyventojų pasirašytas raštas, kuriuo prašoma Savivaldybės tarpininkauti, pasirašant bendradarbiavimo sutartį tarp bendrovės ir bendruomenės.

Kiti gyventojų reikalavimai „Ignitis renewables“ komandai: kasmetinė parama bendruomenei ir visiškas savarankiškumas sprendžiant, kaip ją panaudoti, taip pat pigesnė elektros energija, siekianti iki 10 centų už kilovatvalandę, minėtų kaimų gyventojams, įmonėms, įstaigoms ir ūkininkams, gatvių, kuriomis bendrovė ketina naudotis gabendama jėgainių konstrukcijas, remontas ir priežiūra.

Pigesnės elektros nebus

Į susitikimus su gyventojais atvykę „Ignitis renewables“ atstovai informavo, kad netrukus bus pradėtas suplanuotų jėgainių poveikio aplinkai vertinimas. Kalbėta ir apie tai, kad yra parengtas tam tikras modelis, kaip paremti vietos bendruomenes, tad šios kviestos jau dabar pradėti svarstyti, prie kokių sumanymų įgyvendinimo „Ignitis“ galėtų prisidėti.

Vis tik gyventojams buvo ištransliuota ir ta žinia, kad elektros nemokamai ar su didesne nuolaida bendrovė pasiūlyti negalėsianti. Nebus remiama nei Savivaldybė, nei seniūnijos – paramos gali tikėtis tik bendruomeninės organizacijos, turinčios paramos gavėjo statusą, o Savivaldybė, kaip minėta, naudos turės iš didesnio nekilnojamojo turto mokesčio.

„Bendrovė turės mokėti nekilnojamojo turto mokestį, ir ta suma kasmet sieks apie 600 tūkst. eurų. Antra – nuo kiekvienos tomis jėgainėmis pagamintos kilovatvalandės 0,0013 cento kris į kaupiamąjį fondą, kurio pinigai bus išdalinami bendruomenėms, tad per metus rajonui atitektų apie 940 tūkst. eurų. Pinigai nemaži, fantazijos, manau, turėtume, kur juos protingai panaudoti“, – kalbėjo meras Audrius Klišonis.