Izoliuoti mediniai nameliai: 4 patarimai, kaip užtikrinti kokybišką izoliaciją

meistronamai.lt nuotrauka
Nors mediena kaip statybinė medžiaga pasižymi itin aukštu šilumos bei garso nepralaidumu, ne paslaptis, kad gera rąstinio namelio izoliacija reikalauja ypatingo dėmesio. Taip yra todėl, kad mediniai nameliai, pastatyti iš atskirų dalių, skirtingai nei mūrinis namas, pasižymi gerokai mažesniu vientisumu.

Taip pat svarbu paminėti ir tai, kad rąstinių namelių šilumos izoliacija priklauso ne tik nuo to, kaip gerai šilumą sulaiko jų sienos. Bendrais skaičiavimais, net 25% šilumos nuostolių tenka dėl langams ir durims, o 15% – luboms. Todėl, prieš imantis šiltinti jau pastatytą rąstinį namelį, rekomenduojama išsiaiškinti silpniausias statinio vietas šilumos izoliacijos požiūriu, o statant naują medinuką – vadovautis patarimais, leisiančias pasiekti aukščiausio lygio šilumos izoliaciją.

Profesionaliais patarimais, kaip užtikrinti rąstinio namelio izoliaciją, paprašėme pasidalinti ilgus metus jų statybose besispecializuojančios www.meistronamai.lt komandos.

Pasirinkite tinkamą vietą namelio statyboms

Nors iš pirmo žvilgsnio tai ne visada akivaizdu, tačiau patvirtinta, kad tai, kiek nameliai sunaudoja energijos, iš dalies lemia jų geografinė vieta: ar šie stovi ant kalvos, dauboje ar ant lygaus paviršiaus. Pavyzdžiui, projektuojant rąstinį namelį ant kalvos ar atviroje vietoje, jo sienos yra visiškai atviros, todėl namų šilumai išlaikyti reikia ypač geros šilumos izoliacijos.

Kitas šilumos požiūriu svarbus sprendimas – gerai parinkta pastato padėtis. Meistro Namai specialistų teigimu, dar tame etape, kai mediniai nameliai yra projektuojami, reikėtų stengtis, kad pietinėje namo pusėje būtų kuo daugiau langų. Tokiu būdu saulės šiluma yra išnaudojama maksimaliai. Tiesa tam, kad saulės skleidžiama šiluma vasaros metu tokiame namelyje nesukurtų per aukštos temperatūros, šalia langų rekomenduojama sodinti lipančius augalus. Medinių namelių specialistai taip pat pataria atidžiai planuoti pačių patalpų išdėstymą – pietinėje pusėje turėtų būti numatytos gyvenamosios, dažniausiai naudojamos patalpos.

Pasirūpinkite, kad mediniai nameliai būtų izoliuoti tinkamai

Atsižvelgiant į tai, kad mediniai nameliai dažniausiai naudojami šiltuoju metų laiku, jų hermetiška medinė konstrukcija savaime užtikrina palyginti gerą šilumos izoliaciją, tokiu būdu sumažinant ir namelio šildymo poreikį. Tačiau, jei rąstinį namelį nuspręsite apšiltinti, visų pirma, rekomenduojame visus šiltinimo darbus atlikti iš išorės, nes namo šiltinimas iš vidaus nėra labai praktiškas.

Norint apšiltinti jau pastatyto medinuko vidines sienas, labai dažnai tenka ardyti grindis, o jei darbai atliekami nekokybiškai, izoliacija sukuria puikias sąlygas graužikams ar net pelėsiui. Svarbu paminėti ir tai, jog apšiltinti nameliai pasižymi mažesne sienų apkrova – sienos temperatūra išlieka stabili visus metus.

Siekiant išsaugoti unikalią rąstinio namelio išvaizdą, šiltinimo darbus galima atlikti ir iš vidaus, tačiau šiuo atveju rekomenduojama naudoti tik ekologiškas medžiagas, nes tik taip galima išlaikyti sveiką namų mikroklimatą.

Renkantis, kokiomis medžiagomis apšiltinti savo medinį namelį, rekomenduojame atkreipti dėmesį į jų laidumo koeficientą. Kuo mažesnis laidumo koeficientas, tuo mažiau izoliacinių medžiagų reikės, o mažas laidumas taip pat turės teigiamos įtakos ir šildymo išlaidoms.

Ypač svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad medžiagos, kuriomis šiltinami mediniai nameliai, taip pat būtų pralaidžios ir garams – „nekvėpuotų“, nebūtų perpučiamos vėjo, nekauptų drėgmės, taip pat būtų atsparios mikroorganizmų dauginimuisi. Svarbu nepamiršti, kad prieš pradedant bet kokius šiltinimo darbus svarbu įvertinti, jog nameliai po statybų vaikšto bent kelerius metus, todėl šio proceso metu izoliacijai naudotos medžiagos gali būti pažeistos.

Pasirūpinkite kokybiška grindų izoliacija

Šaltas grindis galima įvardinti kaip vieną iš dažniausiai pasitaikančių rąstinių namelių problemų, kurios retai išsprendžiamos kilimais ant grindų. Visų pirma, grindų izoliacija turėtų užtikrinti, kad grindyse nesusidarys „šalčio tiltai“. Pavyzdžiui, izoliacijai naudojant poliuretaną, ypač svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad izoliacinis sluoksnis remiasi į sienas bei ant jų užeina bent 10–15 cm.

Verta paminėti, kad norint užtikrinti aukštą grindų izoliacijos lygį, poliuretanas yra ypač tinkama medžiaga. Jis yra vienalytis, todėl nereikalauja papildomo sandarinimo, be to, puikiai prilimpa prie izoliacinio sluoksnio, todėl paprastai leidžia pasiekti daug didesnę šilumos izoliaciją nei naudojant kitas medžiagas.

Gerai apgalvokite šildymo klausimą

Nors visi mediniai nameliai pasižymi daugeliu bendrų bruožų, nėra vieno, geriausio šildymo būdo, kuris labiausiai tiktų visiems. Šildymo pasirinkimą gali lemti daugybė veiksnių, pavyzdžiui, gyvenamojo rąstinio namelio konstrukcijos tipas, apšiltinimas ir galiausiai, kiek laiko jame praleisite ne vasaros metu.

Paprastai tariant, jei neplanuojate rąstinio namelio naudoti ištisus metus, neverta investuoti į pilną vandens šildymo sistemą, nes tokiu atveju visą žiemą turėsite palaikyti apie 6–8° C temperatūrą, kad vanduo neužšaltų radiatoriuose/vamzdžiuose.

Jei rąstiniame namelyje planuojate apsistoti tik periodiškai, verta rinktis šildymo sistemą, kuri nereikalauja didelių investicijų, tačiau užtikrina minimalius šildymo poreikius. Įmonės www.meistronamai.lt specialsitų teigimu, tokiu pavyzdžiu galėtų būti elektrinis šildytuvas. Vidutinės žiemos sąlygomis izoliuotam rąstiniam nameliui šildyti turėtų pakakti 70–80 W / m² prietaiso. Norėdami užtikrinti aukščiausią elektrinio šildymo efektyvumo lygį, šildytuvus galima naudoti kartu su termostatais, kurie leidžia automatiškai valdyti temperatūrą. Priklausomai nuo jutiklių užfiksuotos temperatūros, šildymas automatiškai įsijungs arba išsijungs.

Dar vienas, ko gero labiausiai paplitęs šildymo variantas – židinys, kuris užtikrina efektyvų rąstinio namelio šildymą ir gali būti naudojamas bet kada pagal poreikį. Kokybišką visų patalpų sušildymą židiniu užtikrins speciali paskirstymo sistema.

Tiesa, didžiausias židinio trūkumas yra tas, kad užgesus ugniai visos namelio patalpos gana greitai atvėsta. Todėl, pasirinkus šį šildymo variantą, mediniai nameliai turėtų būti apšildyti iš tiesų kokybiškai.

Norėdami gauti daugiau patarimų apie tai, kaip teisingai apšiltinti savo medinius namelius, ar susipažinti su kokybiškų rąstinių namelių katalogu, apsilankykite www.meistronamai.lt svetainėje.

Užs. Nr. 507 r