Kaip spalvos keičia interjero suvokimą?

Asociatyvi nuotrauka
Žmonės vis daugiau laiko būna viduje, nesvarbu, namuose ar darbe. Tyrimų duomenimis, uždarose patalpose dabar praleidžiame maždaug 87 proc. savo gyvenimo. Maloni aplinka teigiamai veikia mūsų nuotaiką ir savijautą, o blogai apšviesta, nepatogi vieta priešingai – kasdienybę gali paversti žymiai niūresne. Štai kodėl interjero dizainas yra toks svarbus, nepaisant to, kad kai kurie jam neskiria pakankamai dėmesio.

Norimos erdvinės patirties kūrimas
Kurdami interjerą mes turime galią keisti įvairius kintamuosius, nesvarbu, tai dirbtinis apšvietimas, natūrali šviesa, proporcijos ar medžiagos – visi šie elementai turi įtakos patirčiai, kurią suteikia gyvenamoji erdvė. Norint, kad ji būtų kuo geresnė, reikėtų naudoti tinkamus elementus, kurie padeda keisti erdvės suvokimą, nesiimant drastiškų veiksmų.
Tai įgyvendinti galima dažant sienas, naudojant skirtingas medžiagas arba dengiant atitinkamas dangas. Šviesesnės ir šaltesnės spalvos erdvę paverčia vizualiai didesne. Patalpos, kuriose vyrauja tamsūs atspalviai, paprastai atrodo uždaresnės ir mažesnės.
Spalvų ir tekstūrų išdėstymas aplinkoje padeda keisti perspektyvą, todėl kambarys gali atrodyti aukštesnis, ilgesnis, platesnis nei iš tiesų yra, taip pat išryškinami tam tikri jame esantys elementai. Žemiau aptarsime keletą aplinkos keitimo galimybių, naudojant tik spalvas ir medžiagų kontrastus.
Erdvės didinimas
Norint sukurti erdvumo pojūtį, labiausiai tinka šviesios spalvos, atspindinčios natūralią šviesą, dėl ko paviršiai atrodo didesni. Šiuo atveju sienoms ir luboms rekomenduojama naudoti tą patį arba labai panašius atspalvius. Grindų danga gali būti šiek tiek tamsesnė.
Šviesiame interjere puikiai tinka tiek neutralių, tiek ryškių tonų baldai – pasirinkimas priklauso nuo jūsų skonio ir norimo išgauti efekto. Pavyzdžiui, baltoje svetainėje prie oranžinės spalvos lietuviškos sofos lovos galima priderinti šviesų medinį kavos staliuką ir komodą.
Erdvės „suspaudimas“
Jei norisi, kad kambarys atrodytų kompaktiškesnis, mažesnis ir jaukesnis, sienoms verta rinktis tamsesnes, „stipresnes“ spalvas. Jos sugeria didžiąją dalį natūralios šviesos ir taip suteikia uždarumo jausmą, kuris gali būti naudingas atliekant tam tikras funkcijas. Norint, kad tokia patalpa nebūtų pernelyg ryški, „triukšminga“ ir blaškanti, patariama joje nenaudoti daug skirtingų spalvų ir labai ryškių baldų.
Lubų žeminimas ir aukštinimas
Kartais vizualiai pažeminus lubas, kambarys gali tapti malonesnis ir jaukesnis. Tam jas reikėtų nudažyti tamsesne spalva nei sienos, paliekant matomą medžiagos tekstūrą. Ši savybė suteikia žemesnių lubų įspūdį.
Jeigu norima tarsi ištempti erdvę, viską reikėtų daryti priešingai. Tai reiškia, kad sienos turėtų būti tamsesnės nei lubos. Pastarosioms šiuo atveju puikiai tiktų, pavyzdžiui, balta spalva.
Erdvės platinimas ir siaurinimas
Nudažius galinę siena ir lubas tomis pačiomis tamsesnėmis spalvomis, o šonines sienas palikus šviesesnes, kambarys atrodo platesnis ir erdvesnis. Ši technika dažnai naudojama koridoriuose ar kitose siaurose patalpose.
Jeigu dvi priešingos šoninės sienos nudažomos tamsesniais atspalviais, o fonas ir lubos paliekamos šviesios, patalpa atrodo siauresnė nei iš tiesų yra. Tai geras sprendimas norint pagerinti kambario, kurio matmenys yra nesubalansuoti, proporcijas.
Vizualiai koreguoti kambario erdvę pakankamai lengva, tereikia žinoti, kokias spalvas ir kaip jame naudoti. Po tokių interjero atnaujinimų svarstote įsigyti ir naujus baldus? Patogiai juos išsirinkti galite internetu – patobulinkite savo namus būdami juose.