Naujausios
• Rūkymas. Šis žalingas įprotis sulėtina jūsų odos kolageno gamybą, kuris yra pagrindinė odos struktūros dalis. Kolageno mažėjimas atveria kelią raukšlėms, tad tai dar viena priežastis mesti rūkyti arba niekada nepradėti.
• Odos tipas. Turint sausą odos tipą raukšlės ima formuotis gana anksti, nes ji neturi storo poodžio, todėl reikia išmokti teisingai ją prižiūrėti ir rūpintis. Tuo tarpu, riebios odos tipas daug lėčiau sensta, nes riebi, stora oda yra tarsi apsauginė mantija, kuri apsaugo nuo UV spindulių, oro pokyčių, žvarbos ir kitų išorinių veiksnių, todėl daug lėčiau formuojasi raukšlės.
• Saulės poveikis. Ultravioletinė spinduliuotė, kuri pagreitina natūralų senėjimo procesą, yra viena pagrindinių ankstyvo raukšlių atsiradimo priežastis. Ultravioletinių spindulių poveikis ardo jūsų odos jungiamąjį audinį – kolageno ir elastino skaidulas, kurios yra gilesniame odos sluoksnyje (dermoje), kas lemia odos elastingumo sumažėjimą. UV spindulių poveikis taip pat pasireiškia odos spalvos pokyčiais ir rudomis dėmėmis – pirmalaikio senėjimo požymiu. Saugodamiesi nuo saulės poveikio taip pat ženkliai sumažinsite galimybę susirgti pavojinga odos liga melanoma.
• Pasikartojančios veido išraiškos. Dėl veido judesių ir išraiškų, tokių kaip prisimerkimas ar šypsena, atsiranda smulkių linijų ir raukšlių. Kiekvieną kartą, kai yra naudojami veido raumenys, po odos paviršiumi susidaro griovelis, o odai senstant ji praranda savo elastingumą ir negeba sugrįžti į savo vietą. Tada šie grioveliai tampa nuolatiniais jūsų veido bruožais.
• Prasta mityba. Cukrus, nesubalansuota mityba sukelia lėtinį uždegimą, ir jis, jei tęsiasi ilgai, veikia kaip senėjimo ir ligų katalizatorius.
• Oro užterštumas. Tai dar vienas grėsmingas raukšlių atsiradimo veiksnys. Aplinkos tarša, kaip smogas ir dujų emisija, žaloja mūsų organizmą tiek iš išorės, tiesiogiai veikdama odą, tiek iš vidaus, kai įkvepiame. Kaip ir UV spinduliai, teršalai neigiamai veikia odą, sukeldami jos sausėjimą ir priešlaikinį senėjimą.
Raukšlių tipai
Veido raukšlės gali būti klasifikuojamos pagal vietą, struktūrą, histologiją ir etiologiją. Raukšles taip pat galima suskirstyti į laikinas ar nuolatines. Laikinos raukšlės susidaro raumenų susitraukimo metu ir išnyksta, kai raumenys atsipalaiduoja. Nuolatinės raukšlės matomos ramybės metu, kai raumenys, esantys po oda, yra atsipalaidavę. Grožio specialistai dažniausiai išskiria 4 raukšlių klasifikacijos kategorijas, kurios remiasi histologiniais skirtumais ir atsiradimo priežastimis:
1. Atrofinės raukšlės. Tai smulkios, beveik lygiagrečios viena kitai raukšlės, kurios dažniausiai susidaro saulės paveiktoje bei neapsaugotoje odoje ir išnyksta, kai oda patiria skersinį įtempimą. Šios raukšlės atsiranda dėl kolageno pluoštų atrofijos retikuliarinėje dermoje bei poodiniame jungiamajame audinyje. Šių raukšlių buvimas susijęs su pablogėjusiomis odos mechaninėmis savybėmis (sumažėjęs elastingumas).
2. Elastinės raukšlės. Šios raukšlės palaipsniui tampa nuolatinėmis, kurios išsivysto nuolat saulės veikiamose odos vietose, atsiranda saulės keratozė. Dažniausiai elastinės raukšlės pastebimos skruostų zonoje, virš viršutinės lūpos bei ant kaklo.
3. Mimikos raukšlės. Šio tipo raukšlės tampa nuolatinėmis linijomis, kurios atsiranda dėl nuolat pasikartojančio poodinio raumens susitraukimo. Labiausiai pastebimos viršutinėje veido dalyje: kaktos („pykčio raukšlės“ ir “rūpesčio raukšlės”), akių, skruostų zonose („žąsų kojelės“).
4. Gravitacinės raukšlės. atsiranda dėl susilpnėjusių veido raumenų ir gravitacinės jėgos, kuri lemia odos nukarimą žemyn.
Kaip sulėtinti odos senėjimo procesus?
Veido oda rūpintis reikia ne tik tuomet, kai pastebite pirmuosius odos senėjimo požymius. Labai svarbu tinkamai ja rūpintis kiekvieną dieną, kad ji kuo ilgiau išliktų gyvybinga ir sveika. Štai keletas patarimų, kaip užkirsti kelią būsimoms raukšlėms ar sumažinti bei panaikinti jau esamas.
• Apsaugokite odą nuo saulės. Apribokite laiką, kurį praleidžiate saulėje, ypač vidurdienį, ir visada dėvėkite apsauginius drabužius, pvz., skrybėles, marškinius ilgomis rankovėmis ir akinius nuo saulės. Be to, būdami lauke naudokite apsaugos nuo saulės priemones su SPF, kuris yra ne mažesnis kaip 15. Atminkite, kuo didesnis SPF, tuo didesnė apsauga nuo kenksmingo saulės poveikio. Dermatologai rekomenduoja kremą tepti kas dvi valandas – arba dažniau, jei turite sąlytį su vandeniu.
• Nuolat drėkinkite odą. Sausa oda sutraukia putlias odos ląsteles, todėl gali atsirasti priešlaikinių smulkių linijų ir raukšlių. Drėkinančios priemonės sulaiko drėgmę jūsų odoje, o tai padeda užmaskuoti net mažiausias raukšleles.
• Rinkitės raukšlių naikinimo procedūras. Jeigu norite ne tik užsiimti prevencija, bet ir panaikinti jau turimas raukšles, vienas efektyviausių būdų yra hialurono rūgšties injekcijos. Hialurono rūgštis – itin svarbi odos jungiamojo audinio dalis, pasižyminti ypatingu gebėjimu sujungti vandens molekules, taip palaikant odos drėgmę. Senstant odoje formuojasi raukšlės, netenkama ir hialurono rūgšties, dėl to papildomas odos atkūrimas hialurono rūgštimi yra odai priimtinas kelias susigrąžinti tai, ką ji ima prarasti. Užpildai sudaryti iš kristalo išvaizdos hialurono rūgšties. Suleista į odą, dėl aukštos koncentracijos ji tolygiai pasiskirsto ir sėkmingai užpildo šios rūgšties trūkumą. Hialurono rūgštis stipriai drėkina odą, užpildo raukšles, suteikia audiniams tūrį, modeliuoja veido kontūrus ir skaistina odos atspalvį. Svarbu pabrėžti, jog hialurono injekcijomis suteikiamas natūraliai atrodantis rezultatas – injekcijos metu sumažinamos ir išlyginamos mimikos raukšlės, giliosios raukšlės ir klostės, todėl veidas atrodo natūraliai jaunesnis ir skaistesnis. Norint panaikinti raukšles šiuo būdu, tereikia kreiptis į gydytoją specialistą, kuris įvertinęs Jūsų konkretų atvejį (raukšlių gylį, odos tipą ir pan.), pakonsultuos bei patars, ar toks būdas Jums tinkamas.
• Atsisakykite žalingų įpročių. Net jei rūkote jau ilgus metus, mesdami rūkyti dabar vis tiek galite pagerinti savo odos tonusą ir tekstūrą bei išvengti tolimesnių raukšlių atsiradimo.
• Laikykitės sveikos mitybos. Dermatologai teigia, kad tam tikri vitaminai jūsų mityboje padeda apsaugoti jūsų odą. Įtraukite į savo valgiaraštį daugiau daržovių, vaisių. Vartokite mažiau cukraus, keptų, rūkytų gaminių. Gerkite pakankamai vandens. Tinkama mityba padės atitolinti odos senėjimą.
Užs. Nr 216 r