Gyvenimą paskyrė žydų atminimui išsaugoti
J. Bunka gimė 1923 metais liepos 13 dieną Plungėje, Lietuvos nepriklausomybės kovų savanorio bei siuvėjos šeimoje, kurioje augo keturios seserys ir dar vienas brolis. Tėvai norėjo, kad Jakovas taptų rabinu, tačiau jis pats svajojo būti skulptoriumi ar dailininku, nes nuo mažų dienų mėgo piešti ir drožinėti.
Pamatęs sūnaus išskirtinius gabumus, tėvas Leiba nuvedė šešiolikmetį pas Telšių gatvėje gyvenusį stalių Juozą Šobinską mokytis staliaus amato. Tačiau po metų prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas, Bunkų šeimai atnešęs daugybę išbandymų ir skaudžių netekčių, mokslus nutraukė.
J. Bunka, sulaukęs 18 metų, buvo pašauktas tarnauti į XVI Lietuvos diviziją, bet jo tėvas Leiba Bunka davė sau žodį, kad sūnaus vieno į karą neišleis, todėl išėjo kartu. Baiminosi ne be reikalo. Iš 9 tūkst. tarnybon pašauktų karių gyvi ir sveiki liko gal tik 3 tūkstančiai. Liūdnas likimas būtų ištikęs ir Jakovą, jei tėvas nebūtų radęs jo sužeisto mūšio lauke ir perdavęs medikams. Neįtikėtino stebuklo dėka pavyko išsaugoti jaunuolio gyvybę.
Antrojo pasaulinio karo veteranas, su antifašistinės koalicijos armija pasiekęs net Berlyną, J. Bunka buvo apdovanotas ordinais ir medaliais. O po karo grįžęs į gimtinę visą savo laiką ir jėgas paskyrė nužudytų tautiečių atminimui įamžinti.
1986 metais Kaušėnuose kartu su draugais medžio drožėjais įkūrė Kaušėnų genocido aukų memorialą, o 2011 metais čia atidengta Atminties siena, skirta pagerbti 1800 nužudytus Plungės žydus. Ši siena sumūryta iš 1800 plytų, kurios buvo paimtos iš nugriautos didžiosios Plungės sinagogos.
„Tėvelio darbus teko perimti man, tad kiekvieną vasarą, trečiąjį liepos sekmadienį, Kaušėnuose vyksta nužudytų Plungės žydų prisiminimo ir pagerbimo minėjimas“, – „Žemaičiui“ pasakojo E. Bunka.
Planuojama investicija
Suvokdama šios vietos svarbą mūsų istorijai ir ateities kartoms, Plungės rajono savivaldybė Kaušėnų memorialą įtraukė į 2024-2029 metų Telšių regiono funkcinės zonos strategiją ir, gavusi Europos Sąjungos paramą, planuoja pritaikyti lankymui.
Numatyta įrengti apie 1976,33 metrų dviračių-pėsčiųjų taką nuo Babrungo ir Birutės gatvių sankryžos iki Plungės žydų žudynių vietos bei kapų, taip pat nuo jų – iki susikirtimo su Prūsalių kaime esančia Sodų gatve. Kartu atsirastų ir mažosios architektūros elementai, ženklinimas bei takų ir pačio memorialo apšvietimas.
Projekto lėšomis būtų sutvarkyta ir šalia memorialo esanti automobilių stovėjimo aikštelė, atnaujinti laiptai ir pėsčiųjų takai.
Preliminari projekto vertė: 3,7 mln. eurų, iš jų 3,1 mln. eurų – Europos Sąjungos lėšos, likusi dalis – Savivaldybės prisidėjimas
Litvakų atminimo sodas perduodamas Žemaičių dailės muziejui
Tautodailininko J. Bunkos vardu pavadintas labdaros ir paramos fondas. Plateliuose fondas 2014 metais įkūrė unikalų (vienintelį tokį ne tik Lietuvose, bet ir pasaulyje) Litvakų atminimo sodą, įamžinantį skirtingose Lietuvos vietovėse gyvenusias žydų bendruomenes.
Tęsdamas tėvelio pradėtus darbus, šį projektą inicijavo E. Bunka, o įgyvendino liaudies meistras, jogaudiškis Artūras Platakis. Pastarojo nukaldintos metalinės obelys bei salantiškio akmenoriaus Juozo Žilinskio sukurti Karelijos granito stulpeliai papuošė 12 arų plote atvaizduotą Lietuvos žemėlapį. 2016 metais ši iniciatyva buvo idėjiškai išplėsta ir obelimis įamžintas nebe tik atskirų bendruomenių, bet ir visos LDK litvakų bei žydų gelbėtojų Holokausto metu atminimas.
E. Bunka pasakojo, kad šiame Litvakų atminimo sode jau įkurdinta per 60 obelų įvairių miestų žydų bendruomenėms atminti. O metalinius obuolius ant medžių šakų, skirtus prisiminti konkrečiose bendruomenėse gyvenusias šeimas, užsako litvakų palikuonys iš viso pasaulio. Litvakų atminties sodas sukurtas su idėja nuolat plėstis – tiek įamžinant visas Lietuvoje kada nors gyvavusias žydų bendruomenes, tiek akmeniniais stulpais pagerbiant litvakų šviesuolius visame pasaulyje.
„Po tėvelio mirties visais Litvakų sodo bei Kaušėnų memorialo atminimo išsaugojimo reikalais teko rūpintis man. Kiekvienais metais visoje Lietuvoje, bet daugiausiai Žemaitijoje rengiu moksleivių etnografines vasaros stovyklas. Jų metu kartu su vyresniųjų klasių mokiniais vaikštom po kaimus, miestelius ir vietinių prašome pasidalinti atsiminimais, koks tas miestelis buvo dar prieš karą. Kartais pavyksta gauti net nuotraukų“, – pasakojo E. Bunka.


Žurnalistas, rašytojas ir kraštotyrininkas E. Bunka neslėpė, kad sulaukus jo metų neretai aplanko mintys, kam patikėti per ilgus metus sukauptą ir puoselėtą žydų atminimo išsaugojimo įdirbį. Didžiausias plateliškio noras – kad Atminimo sodas nebūtų perkeltas į kitą vietą, bet toliau būtų puoselėjamas Plateliuose.
Dabar plateliškis džiaugiasi, kad jo noras buvo išgirstas – Sodą už 60 tūkst. eurų įsigijo Savivaldybė ir žada perduoti valdyti bei prižiūrėti Žemaičių dailės muziejui.
„Plungės rajono savivaldybė priėmė sprendimą Litvakų atminimo sodą įsigyti dalimis. Didžioji dalis lėšų jau yra sumokėta sodo savininkui. Po truputį ir mes jau pratinamės prie šio naujo objekto, tvarkome aplinką, ketiname atnaujinti informacinį stendą. Kalbėti apie ateities darbus kol kas negaliu, bet sodo paskirtis išliks tokia pati“, – sakė muziejaus direktroius Robertas Šimkus.