Mokyklos ne uždaromos, o reorganizuojamos

Nuotrauka iš Ramūno KARBAUSKIO feisbuko paskyros
R. Karbauskio išplatintą neva uždaromų gimnazijų sąrašą Plungės rajono ir Rietavo savivaldybės paneigė
Virtualioje erdvėje it koks virusas žaibo greičiu išplito gimnazijų, kurias neva ruošiamasi uždaryti, sąrašas. Juo pradėjo dalytis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis, kurio aiškinimu, dabartinė valdžia kėsinasi sunaikinti paminėtas mokyklas. Išplitus „pasmerktųjų“ sąrašui, atsirado teigusių, jog jame išvardytos mokyklos duris užvers jau nuo kitų mokslo metų. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija suskubo paneigti šią informaciją. Viešojoje erdvėje dėl to pasisakė ir Plungės rajono savivaldybė. Jog pasklidę teiginiai neatitinka tikrovės, „Žemaičiui“ teigė ir kaimyninės Rietavo savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Jolanta Grevienė.

 

nuotrauka


Informacija pasklido it virusas.

„Dabartinė valdžia bando sunaikinti 86 gimnazijas ir atimti regionuose gyvenantiems vaikams galimybę siekti nemokamo gimnazinio išsilavinimo. Jų siekis – sukurti galimybes plėtotis Landsbergių verslui, kad mokslas taptų mokamas. Landsbergių nebetenkina dešimtys milijonų eurų pelno per metus iš jų turimų privačių mokyklų ir darželių.

Sunaikinę mokyklų tinklą regionuose, Landsbergiai nori uždirbinėti šimtus milijonų eurų. Dabartinė valdžia šneka apie neišvengiamą karą, bet jie valdo šalį taip, kad viskas ir be karo tampa griuvėsiais. Po rinkimų reikės atšaukti daugybę dabartinės valdžios sprendimų, bet tai neleis išvengti jau padarytų milžiniškų nuostolių“, – savo feisbuko paskyroje, paskelbdamas neva ketinamų uždaryti mokyklų žemėlapį, dėstė R. Karbauskis.

Tiesa, LVŽS pirmininkas akcentavo ir tai, kad valdantieji Seime atmetė abu opozicijos pateiktus Švietimo įstatymo projektus, „kuriais būtų sudarytos sąlygos išsaugoti regionų gimnazijas ir apsaugoti vaikus nuo vežiojimo dešimtis kilometrų į kitus miestus“.

R. Karbauskis drąsiai rėžė ir tai, kad įsigaliojus Vyriausybės nustatytai tvarkai dėl 21-o vaiko klasėje, šio reikalavimo neperžengs bemaž 86 gimnazijos ir dėl to jos bus pasmerktos išnykti iš bendro Lietuvos mokyklų žemėlapio. Tarp tokių įstaigų – neva ir Plungės rajono savivaldybėje esančios Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus, Kulių ir Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazijos, taip pat Rietavo savivaldybėje įsikūrusi Tverų gimnazija.

Paneigė klaidingą informaciją

R. Karbauskio pasisakymus bene pirmoji paneigė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Netrukus tą patį padarė ir Plungės rajono savivaldybė, išplatinusi pranešimą, jog R. Karbauskio feisbuko paskyroje pasirodęs ir sparčiai plintantis įrašas apie tai, kad nuo rugsėjo mėnesio Lietuvoje bus sunaikintos 86 gimnazijos, neatitinka tiesos.

Žinodama, kad nuo kitų mokslo metų mokykloms gali būti taikomas reikalavimas dėl 21 moksleivio klasėje ir tai, kad miestelių gimnazijos šio reikalavimo neatitiks, Plungės rajono savivaldybė iš anksto ėmėsi žingsnių, kad išsaugotų visas tris paminėtąsias gimnazijas.

Šių metų vasario mėnesį posėdžiavusi Plungės rajono savivaldybės taryba „palaimino“ sprendimą, kuriuo reorganizuojamos Alsėdžių S. Narutavičiaus, Kulių ir Žemaičių Kalvarijos M. Valančiaus gimnazijos. Tad naujus mokslo metus Kulių ir Žemaičių Kalvarijos gimnazijos pasitiks jau kaip filialai, o Alsėdžių gimnazija taps centrine mokykla.

Ši pertvarka leis mokymo įstaigoms gyvuoti, nepaisant to, kad jose nebus reikalaujamo 21-o mokinio klasėje. Kuliškiai moksleiviai ir toliau mokysis Kuliuose, kalvariškiai – Žemaičių Kalvarijoje, alsėdiškiai ir kitų rajono moksleiviai, siekiantys kadetinio ugdymo, – Alsėdžiuose.

Tverų gimnazija turėtų tapti dešimtmete mokykla

R. Karbauskio išplatintame sąraše raudonomis raidėmis įrašyta ir Tverų gimnazija. Koks šios mokyklos likimas, „Žemaitis“ teiravosi Rietavo savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjos J. Grevienės.

Vedėja patikino, kad Tverų gimnazijai uždarymas tikrai negresia. Nors mokykla ir toliau gyvuos, vis tik dabar turimo gimnazijos statuso jai nepavyks išsaugoti – kaip numatyta 2022 metais patvirtintame Rietavo savivaldybės švietimo įstaigų tinklo pertvarkos 2022–2026 metais bendrajame plane, ši įstaiga nuo 2025 metų turėtų tapti dešimtmete mokykla.

Pasekti plungiškių pavyzdžiu ir Tverų gimnaziją reorganizuoti į Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos skyrių pasvarstymų, anot vedėjos, nebuvo, priimtinesnis variantas pasirodė vadovautis minėtu planu ir nuo rudens nebekomplektuoti vienuoliktos bei dvyliktos klasių, taip įstaigą pertvarkant į dešimtmetę mokyklą. Tiesa, jau ir šiais mokslo metais šioje įstaigoje nėra suformuota dvylikta klasė. Vienuoliktokų, praėjusių metų rugsėjo pirmos dienos duomenimis, taip pat negausiai – vos keturiolika.

Tad akivaizdu, kad šiai gimnazijai, kaip ir minėtoms trims Plungės rajono savivaldybėje, vienokie ar kitokie pokyčiai, nulemti per mažo mokinių skaičiaus, – neišvengiami. Tačiau uždarymas, kaip teigia R. Karbauskis ir jo šalininkai, joms tikrai negresia.