„Tėvynė – neatskiriama nuo žmogaus esmės. Ji yra ta duotybė, kurioje žmogus gali suvokti savo būties prasmę. Tėvynė – tai užduotis ir pareiga saugoti, gerbti ir niekada nepamiršti, jog būtent čia slypi visos jėgos ir visos kūrybinės galios“, – tokiais žodžiais penktadienį pradėtas jau septynioliktąjį kartą Plungės kultūros centro salę drebinęs tarptautinis vaikų ir jaunimo kolektyvų tautinių šokių festivalis „Laisvės vaikai“, be kurio plungiškiai jau neįsivaizduoja Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimo. Bemaž dvi valandas trukusios šokio šventės metu gausiai susirinkusią publiką džiugino vaikų ir jaunimo tautinių šokių kolektyvai iš Akmenės, Šiaulių, Panevėžio, Šakių, Gargždų, Kauno bei Plungės. Sulaukta svečių ir iš Latvijos Bauskės miesto.
Dėmesys Ukrainai
Kasmet Kovo 11-ajai skirtame festivalyje pasirodydavo ir ukrainiečių šokėjai, tačiau šiemet jų nesulaukta. Palaikant su agresyviu priešu kovojančią Ukrainą, sugiedotas šios šalies himnas. Prieš jį, žinoma, nuskambėjo ir mūsų „Tautiška giesmė“. Juos atliko jaunoji šaulė Iveta Silkauskaitė.
„Vienijamės savo laisvėje ir palaikome kovojančią Ukrainą. Mintimis ir širdimis esame kartu su viltimi, kad draugai iš Ukrainos vėl galės dalyvauti festivalyje ir džiaugtis ne tik mūsų, bet ir savo laisve“, – kalbėjo viena iš renginio vedėjų Simona Gudavičiūtė.
Su valstybine švente plungiškius sveikinęs Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas taip pat palietė Ukrainos temą: kalbėjo apie šios šalies žmonių patiriamą siaubą, apie laisvės svarbą kiekvienam iš mūsų ir jos kainą. Administracijos vadovas pasidžiaugė, kad plungiškiai ir visa Lietuva sugebėjo susivienyti ir ištiesti pagalbos ranką karo išvaikytiems ukrainiečiams.
„Matant plungiškių ir visos Lietuvos susitelkimą, padedant, atrodo, svetimos valstybės žmonėms, suprantame, kokie mes būtume stiprūs ir susitelkę, jei mums tektų susidurti su priešu. Tai – labai svarbu, nes stiprios valstybės pagrindas ir yra stipri bendruomenė bei vieninga visuomenė“, – kalbėjo M. Kaunas, pakvietęs visus bent trumpam pamiršti slogias nuotaikas, pasidžiaugti buvimu kartu bei įsimintinais šokėjų pasirodymais.
Scenoje – būrys šokių kolektyvų
O jų būta išties daug. Gražiausius savo šokius į Plungę atvežė Šiaulių Dainos progimnazijos liaudiškų šokių studija „Šermukšnėlė“, Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos jaunimo šokių grupė „Siaustinis“, Gargždų kultūros centro vaikų ir jaunimo šokių studija „Trepsiukas“, Akmenės kultūros centro jaunių liaudiškų šokių kolektyvas, Kauno Miko Petrausko scenos menų mokyklos tautinių šokių ansamblis „Malūnėlis“, Šakių kultūros centro šokių kolektyvas „Pynė“ ir Bauskės miesto vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių kolektyvas „Memelite“.
Žinoma, sceną gražiausiais tautiniais šokiais drebino ir festivalio šeimininkai – Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studija „Suvartukas“, kuriam teko garbė pradėti ir užbaigti Kovo 11-ajai skirtą šventę.
Žiūrovai visus šokėjus apdovanojo gausiais plojimais, o Plungės kultūros centro vadovas Romas Matulis pamalonino dar ir dovanėlėmis bei padėkos raštais.
„Dvi valandos jaunatviškos jėgos ir energijos. Gera žiūrėti į šituos jaunus žmones, kurie augo valgydami žemės, kurią maitina vanduo, duoną. Šalia yra tauta, kuri ilgai dar valgys duoną iš žemės, kurią maitina kraujas, – kalbėjo jis ir pasidžiaugė, kad Kovo 11-ąją mes švenčiame su „Laisvės vaikais“. – Žiūrint į tuos jaunus žmones, supranti, kad patriotiškumą, pilietiškumą išugdė būtent buvimas kultūroje. Kultūra yra visko pagrindas, kultūra yra žmogaus vertybių pagrindas. Ačiū jums, kad išpažįstate kultūrą, kad jūsų pagrindas yra tautinė kultūra.“
Prieš festivalio „Laisvės vaikai“ koncertą, minint Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, Plungės kultūros centras surengė visuomeninę akciją „Laisvės šokis“, kuri Senamiesčio aikštėje šokiui suvienijo minią žmonių. Kovo 11-osios proga aukotos ir šventos Mišios, po kurių nusidriekė šventinė eisena Laisvės paminklo link.