Futbolo aikštėje drausta... bėgioti

Plungės visuomenės sveikatos biuro nuotraukos
Jei bėgsi – gausi baudą
„Riedantis akmuo neapkerpėja“ – seną priežodį šypsodamiesi kartojo susirinkę senjorai iš įvairių Žemaitijos kampelių. Prieš savaitę Plungės aktyvaus poilsio ir pramogų zona, kitaip – stadionas, sulaukė šaunaus būrio optimizmu trykštančių žmonių. Plungės visuomenės sveikatos biuro ir Savivaldybės organizuotame futbolo vaikštant turnyre „Plungės taurė 2023 m.“ dalyvavo keliolika senjorų ir neįgaliųjų komandų iš įvairių Lietuvos miestų.
nuotrauka
Visi turnyro dalyviai
 

Sveikatą tausojantis sportas

Parko stadionas rugsėjo 13-ąją aidėjo nuo džiugių žaidėjų šūksnių įmušus įvartį ir nuo charizmatiškojo renginių vedėjo ir populiarių dainų autoriaus Marijaus Budraičio balso. Šis žmogus tris valandas beveik be sustojimo vedė pirmą kartą Plungėje organizuotą futbolo vaikštant turnyrą, skirtą senjorams ir neįgaliesiems.

Stadione išsirikiavusias komandas atidarant turnyrą nuoširdžai sveikino Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, Lietuvos futbolo federacijos viceprezidentė Diana Jonaitienė, masinio futbolo asociacijos atstovas treneris Martynas Karpavičius, Plungės visuomenės sveikatos biuro direktorė Daiva Zablockienė, „Plungės futbolo“ direktorė Jurgita Skersė.

Visoms komandoms sėkmės linkėjo Tauragės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Daiva Genienė, mat tauragiškių komanda buvo pirmoji nugalėtoja prieš dvejus metus organizuotame futbolo vaikštant turnyre Kaune. Visi kalbėjusieji akcentavo judėjimo svarbą sveikatai, džiaugėsi, kad futbolas vaikštant sulaukia vis daugiau visuomenės dėmesio, žmonės noriai buriasi į komandas, bendrauja, dalyvauja varžybose ir, kas labai svarbu, daro tai be jokio streso, būdingo varžantis dėl medalių. Žodžiu, sveikas sportas visiems.

Populiarėja, nes kelia tik geras emocijas

Didysis šio sporto propaguotojas Lietuvoje M. Karpavičius, paklaustas, kur ir kada prasidėjo futbolo vaikštant judėjimas, pasakojo, kad 2011-ųjų vasarą Anglijos futbolo klubas „Chesterfield“ pakvietė 50 metų ir vyresnius žmones dalyvauti futbolo vaikščiojant programoje. Nuo tada šio žaidimo idėja ir pradėjo plisti po pasaulį.

Pasiremdama kolegų iš Europos patirtimi, tikslą šią žaidimo rūšį pritaikyti Lietuvai išsikėlė Lietuvos futbolo federacijos narė – Masinio futbolo asociacija, kuriai atstovauja Martynas.

„Parengėme žaidimo taisykles lietuvių kalba ir organizavome seminarus Lietuvos visuomenės sveikatos biuro darbuotojams, dalinomės žiniomis apie futbolo vaikštant privalumus. Sulaukėme didelio susidomėjimo žmonių, kurie nėra sportininkai, bet nori būti sveiki, o judėjimas juk ir yra didžiausia sveikata. Taisykles dar tik kuriame, tai pati pradžia, mokomės visi – ir žaidėjai, ir treneriai“, – sakė M. Karpavičius.

Pasak jo, šis žaidimas – ne tik judėjimas, bet ir bendravimas, pasitikėjimo bei sąmoningumo ugdymas. „Įsitraukia ir turintys psichikos sutrikimų, šis žaidimas suteikia galimybę jiems jaustis pilnaverčiais visuomenės nariais, jie ateina į tas erdves, kurios seniau jiems buvo nepasiekiamos. Už jų įtraukimą esu labai dėkingas sveikatos biurų specialistams, tik jų dėka turime puikius turnyrus“, – pridūrė futbolo vaikštant propaguotojas.

Futbolas vaikštant – puikus sportas senjorams ir turintiems sveikatos sutrikimų. Nedidukės aikštelės, joms pritaikyti vartai, įdomios rungtys (pavyzdžiui, spiriant sviedinį į virš vartų kabantį lanką), net kamuolys minkštutėlis – šis žaidimas tikrai įtraukia ir traukia išbandyt jėgas. Bet kaip susilaikyti nebėgus prie kamuolio?! Va kur mokomasi bendradarbiauti ir būti kantriam, nes jei lėksi strimgalviais, gausi baudą.

nuotrauka
Futbolas vaikštant vis labiau populiarėja ir Lietuvoje
 

Laimėjimai

Na, o turnyro Plungėje pradžioje komandos buvo pakviestos bendrai mankštai. Ją skambant nuotaikingai muzikai vedė mažieji sportininkai iš Plungės lopšelio-darželio „Rūtelė“.

Kadangi negailestingai svilino saulė, Plungės visuomenės sveikatos biuro darbuotojai rūpinosi dalyvių sveikata – komandos apdalintos didžiuliais baltais skėčiais.

Žaidėjų komandos iš Plungės, Klaipėdos, Kelmės, Gargždų, Tauragės ir Mažeikių buvo suskirstytos į pogrupius, o juose pasirodžiusios stipriausiai susitiko finale. Pasibaigus turnyrui, visos komandos apdovanotos atminimo dovanėlėmis, o laimėtojai – taurėmis.

Trečiosios vietos taurė atiteko tauragiškiams, tarp kurių aistringi žaidėjai nuo pat komandos susibūrimo pradžios – Trečiojo amžiaus universiteto dekanė Albina Senkuvienė ir poetas, vaikiškų knygelių autorius Jonas Jakštaitis. Pastarajam net kojos trauma nesutrukdė būti aikštelėje.

nuotrauka
Trečiąją vietą pelnė Tauragės komanda
 

Antrosios vietos taurė atiteko praėjusių metų turnyro nugalėtojai – atkakliajai šeimininkų plungiškių komandai,

nuotrauka
Antrosios vietos laimėtojai – plungiškiai
 

o pirmąją vietą iškovojo komanda iš Klaipėdos. Pakalbinta ypač optimistiškai nusiteikusi šios komandos žaidėja Inga Jakovleva pasisakė kilusi iš Plungės. Pasirodo, šiai puikiai merginai prieš penkiolika metų atlikta širdies persodinimo operacija. Jos bendražygė Fausta sakėsi esanti po insulto. Nepaisant kiek sutrikusios kalbos, moteris savo linksmumu traukė visų akis. „Reikia džiaugtis kiekviena duota minute, diena. Juk nežinai, kokie gyvenimo išbandymai dar laukia. Mes su Inga gyvename čia ir dabar. Kviečiame visus šypsotis, mylėti, dalintis. Juk svarbiausia – bendrystė!“ – kalbėjo ji.

nuotrauka
Pirmąja vieta džiaugėsi klaipėdiečiai. Centre – Inga ir Fausta
 

Po turnyro Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras visus vaišino sveikuoliška koše ir kvietė į ekskursiją po Žemaičių dailės muziejų – Oginskių rūmus.