Plungės parke varžėsi geriausi Baltijos šalių arboristai

Gintarės KARMONIENĖS nuotraukos
Renginio akimirka
Praėjusį savaitgalį užsukusieji į Plungės miesto parką galėjo išvysti nekasdienį reginį – po medžius laipiojančius vyrus ir moteris. Iš įvairių šalių suvažiavusius arboristus į mūsų miestą sukvietė Baltijos šalių laipiojimo medžių lajomis čempionatas, smalsuolių dėmesį kaustęs birželio 8–10 dienomis.
Prieš sunkias rungtis dalyviai nestokojo geros nuotaikos

Linkėjo sklandžių ir saugių varžybų

Pirmąją renginio dieną vyko dalyvių registracija, jų įrangos ir saugos priemonių patikra, o štai antrąją dieną kunigaikščių Oginskių įveistame parke skleidėsi visas Laipiojimo medžių lajomis čempionato grožis: arboristai ruošė varžybose jiems reikalingą amuniciją ir pažiro po netoli Mykolo Oginskio rūmų esantį ąžuolyną, kur jų laukė įvairios rungtys: darbas medžių lajoje, saugus lipimas virve, nukentėjusiojo lajoje gelbėjimas, lipimas į medžio viršūnę, virvutės su svareliu mėtymas ir virvės instaliavimas. Moterys ir vyrai varžėsi atskirose grupėse.

Prieš čempionato dalyviams išsibarstant po medžius, juos bei renginio organizatorius – Lietuvos arboristų asociacijos atstovus, – susirinkusius į istorinę Plungės vietą, pasveikino Plungės rajono savivaldybės vicemeras Žydrūnas Purauskis. Jis vylėsi, jog iš įvairių šalių suvažiavusiems arboristams patinka čempionatui pasirinkta vieta, aplinka ir kad renginys praeis saugiai, be jokių incidentų. „Dar tikiuosi, kad jus, arboristus, čia matysime dar ne kartą ir kad dalinsitės su mumis savo žiniomis bei patirtimi, kad šis renginys taps tradiciniu“, – kalbėjo vicemeras. Pasigrožėti įspūdingu renginiu bei pasveikinti arboristus su juo atvyko ir mero patarėja Anastasija Bojog bei Savivaldybės administracijos direktorius Dalius Pečiulis.

Prie sveikinimų prisidėjo ir Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas, kuris džiaugėsi, jog arboristai savo renginiui pasirinko būtent mūsų miesto parką, nukonkuravusį kitas aplankytas vietas. Anot jo, muziejui tai – į naudą. „Juk arboristai – ne tik laipiotojai, bet ir medžių gydytojai, kuriems rūpi, kad medis nugyventų ilgą ir sveiką gyvenimą. Tad jų konsultacijos mums tikrai pravers“, – kalbėjo įstaigos vadovas.

nuotrauka
Iš kairės: A. Švelnikas, Ž. Purauskis ir A. Bakanauskas
 

Paaiškėjo geriausieji

Arboristai savo įgūdžius ir technikas karstantis medžiais bei genint juos tikrinosi penkiose rungtyse. Varžėsi 4-ios dalyvės ir 24 dalyviai iš Baltijos šalių. Tiesa, sulaukta ir vieno norvego arboristo, kuris taip pat įsiliejo į dalyvių gretas.

Būtent Daniel Holter-Hovidin – svečias iš Norvegijos – bendroje įskaitoje po pirmosios dienos rungčių geriausiai ir pasirodė. Antroje vietoje liko Latvijos atstovas Andris Celminš. Trečiąją vietą užėmė taip pat latvis Uldis Snikis. Ketvirtoje pozicijoje – taip pat Latvijos atstovas Davis Mesters.

Pagal varžybų reglamentą Baltijos šalių laipiojimo medžių lajomis čempionato meistrų varžybose gali dalyvauti tik trys geriausiai pasirodę Baltijos šalių arboristai, tačiau norvegui laimėjus pirmąją vietą, taisykles teko koreguoti – šeštadienį vykusiose meistrų varžybose iš viso varžėsi 4 dalyviai.

Moterų įskaitoje, kaip minėta, varžėsi 4 merginos. Kaip ir buvo galima tikėtis, pirmąją dieną geriausiai pasirodė Estijos atstovė Kerdi Varm, kuri yra labai ilgą laiką nenukarūnuota Baltijos šalių laipiojimo medžio laja čempionė. Antroje vietoje liko Latvijos atstovė Dace Jansone, trečioje – taip pat latvė Paula Ozolina.

Arboristė iš Lietuvos – Simona Gervickaitė – liko ketvirta. Mūsiškė arboristė – pirmoji Lietuvos atstovė šiame čempionate per visą jo istoriją

Šeštadienį, kai parko medžiuose šeimininkavo geriausiai penktadienį pasirodę arboristai, mūsiškių nebuvo galima išvysti, mat Lietuvos atstovams truputį pritrūko iki bilieto į finalines varžybas – Linui Danauskui pristigo taško, Tadui Norkui – dviejų.

Meistrų varžybose arboristams teko įveikti dar sunkesnes užduotis nei dieną prieš finalą. „Tai yra sunkesnė pirmos dienos varžybų versija, kuomet visos pirmos dienos rungtys būna sukombinuotos į vieną“, – aiškino varžybų organizatoriai.

Po finalinių varžybų paaiškėjo, jog geriausio arboristo vardas šiemet atitenka latviui U. Snikis, už savęs jis paliko norvegą D. Holter-Hovind ir tautietį D. Mesters.

Kitas Latvijos atstovas – A. Celminš – rungties metu, bendru septynių teisėjų sutarimu, buvo diskvalifikuotas dėl nesaugaus elgesio.

Čempione tarp moterų tapo estė K. Varm. O antrąją ir trečiąją vietas užėmė latvės D. Jansone ir P. Ozolina.

Čempionato dalyvius vertino visame pasaulyje arboristų bendruomenei žinomi teisėjai, tarp kurių buvo amerikietis, šveicaras, latvis. Žinoma, teisėjavo ir lietuvis Tautvydas Kuodys.

Kodėl būtent Plungės parkas?

Visą savaitgalį Plungės parke šeimininkavę arboristai ne tik demonstravo savo meistriškumą, bet ir pasidalino patarimais apie medžių priežiūrą.

nuotrauka
Vienas iš svarbiausių reikalavimų – prieš varžybas patikrinti savo įrangą

Lietuvos arboristų asociacijos vadovo Arno Švelniko „Žemaitis“ teiravosi, kodėl šiemet Laipiojimo medžių lajomis čempionatą nutarta rengti būtent Plungės parke. Anot jo, mūsų parkas pasirinktas ne atsitiktinai.

nuotrauka
Į Plungę suvažiavę arboristai ne tik laipiojo lajomis, bet ir genėjo medžius, dalijosi patarimais apie jų priežiūrą
 

„Mūsų komanda, ieškodama vietos, apvažiavo devynias pasiūlytas teritorijas visoje Lietuvoje ir pasirinko Plungę, apsvarsčiusi visus reikalingiausius tokio čempionato aspektus, – aiškino pats arboristu dirbantis asociacijos vadovas ir pasidžiaugė nuo pirmo susitikimo gerą įspūdį palikusiu Žemaičių dailės muziejaus darbuotojų bendravimu bei profesionalumu. – Labai šiltas bendradarbiavimas iš muziejaus valdžios pusės – direktoriaus Alvido Bakanausko ir Kultūrinės veiklos vadybininkės Ingridos Šilgalytės“.

Kitas dalykas, dėl kurio Plungės parkas tiko arboristams, kaip aiškino A. Švelnikas, yra tai, jog čia vienoje vietoje auga itin daug senų medžių, kas padaro tokio tipo renginį techniškai lengvesniu. Apsispręsti esą padėjo ir gana nemažas viešbučių bei maitinimo įstaigų pasirinkimas penkių kilometrų spinduliu.

O kuo šis čempionatas naudingas Plungės parkui? Anot A. Švelniko, Lietuvos arboristų asociacijos nariai profesionaliai sutvarkė medžius senolius parko teritorijoje. Tai – tarsi padėka muziejui. Taip pat suteikė konsultacijas parkui dėl medžių priežiūros.

nuotrauka
Arboristai smalsuoliams pademonstravo ir rungtį, kurios metu imituotas sužeisto žmogaus nukėlimas iš medžio lajos
 

 

Į Plungę arboristai atsivežė įvairiausios technikos, įrangos ir įrankių