Teisme – byla dėl padirbtų pinigų

FREEPIK nuotr.
Praėjusią savaitę Plungės apylinkės teismas rašytinio proceso tvarka išnagrinėjo baudžiamąją bylą dėl netikrų pinigų laikymo, realizavimo bei pasikėsinimo tai padaryti. Už tai teko atsakyti Plungės rajono gyventojams Ernestui Vareikai ir Kęstučiui Staponkui. Tiek vienas, tiek kitas neneigė turėję reikalų su padirbtais pinigais ir tikino, jog labai dėl to gailisi.

Teismas išsiaiškino, kad K. Staponkus ikiteisminio tyrimo metu nenustatytu laiku iš elektroninės parduotuvės nusipirko netikrų pinigų – 21-ą banknotą po 50 eurų ir 8-is banknotus po 100 eurų. Dalį padirbtų pinigų K. Staponkus, nors ir žinojo, kad jie – netikri, perdavė E. Vareikai ir D. V.

Tuomet dar nepilnametis E. Vareika taip pat žinojo, kad K. Staponkaus pinigai – padirbti, bet tai jam nesutrukdė įsigyti 8-ias šimtines. Netikrus pinigus vaikinas ne tik laikė, bet ir ketino jais pasinaudoti. Šių metų kovo 15-osios popietę jais bandė atsiskaityti už prekes Narvaišių kaime esančioje maisto prekių parduotuvėje. Pardavėjai vaikinas padavė 100 eurų kupiūrą.

Dar tris banknotus E. Vareika laikė striukės kišenėje iki tol, kol balandžio pirmąją juos surado ir paėmė policijos pareigūnai.

Abiejų kaltinamųjų atsakomybę lengvina tai, kad jie prisipažino padarę nusikalstamą veiką ir nuoširdžiai gailisi. K. Staponkaus atsakomybę sunkinančių aplinkybių nenustatyta, o E. Vareikos situaciją apsunkino tai, kad problemų vaikinas prisidirbo būdamas apsvaigęs nuo alkoholio.

Išnagrinėjęs visą bylos medžiagą teismas K. Staponkų pripažino kaltu ir skyrė jam trečdaliu sumažintą šešių mėnesių laisvės apribojimo bausmę. Tuo pačiu teismo baudžiamuoju įsakymu jis įpareigotas visą bausmės laiką dirbti arba registruotis Užimtumo tarnyboje bei per keturis mėnesius nuo teismo baudžiamojo įsakymo vykdymo pradžios neatlygintinai išdirbti 40 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliais, senais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis.

Tiesa, K. Staponkui bausmė subendrinta su neatlikta ankstesne, kuri paskirta praėjusių metų lapkričio 22-osios Plungės apylinkės teismo nuosprendžiu. Tad jam dar teks sumokėti ir 2 500 eurų dydžio baudą.

E. Vareikai už tai, kad laikė ir pasikėsino panaudoti netikrus pinigus, skirta trečdaliu sumažinta 1 000 eurų bauda.

Aštuoniolikmetis taip pat turėjo neatliktų bausmių uodegą, tad minėta bausmė subendrinta su ankstesne, paskirta šių metų balandžio 4-osios Plungės apylinkės teismo baudžiamuoju įsakymu.

Galutinė subendrinta bausmė, skirta E. Vareikai, – laisvės apribojimas metams ir dešimčiai mėnesių, uždraudžiant bendrauti su narkotines ar psichotropines medžiagas vartojančiais asmenimis, įpareigojant tęsti darbą arba mokytis, arba užsiregistruoti Užimtumo tarnyboje bei nuo 24 iki 6 val. būti namuose, jeigu tai nesusiję su darbu arba mokymusi.

Neišsisuks jaunuolis ir nuo piniginių išlaidų – jam teks susimokėti paskirtą baudą. Tik ne 1 000, o 800 eurų. 200 eurų „nubraukė“ tai, kad vaikinas buvo laikinai sulaikytas.

Tiek vienam, tiek kitam išaiškintina, kad jei nesutinka su paskirtomis bausmėmis, per 14 dienų nuo teismo baudžiamojo įsakymo gavimo dienos jie turi teisę Plungės apylinkės teismui pateikti prašymą, reikalaudami surengti bylos nagrinėjimą teisme.

Nepateikus tokio prašymo, teismo baudžiamasis įsakymas įsiteisėja ir tampa neskundžiamas.