Kuliuose susirinkusios bendruomenės keliavo po pasaulį

Ai­nos LU­BIENĖS nuo­trau­ka
Vi­siems la­biau­siai pa­ti­ko ro­tinė­niš­kių pri­si­sta­ty­mas
Latvija, Vokietija, Čekija, Ukraina, Turkija, Italija, Kinija ar net tolimoji Australija – kad nukeliautum į kurią vieną iš šių šalių, o gal ir aplankytum visas, šeštadienį užteko nuvažiuoti į Kulius ir sudalyvauti Plungės rajono bendruomenių sueigoje „Tegu bendrumas mus vienija 2020“. Čia galėjai išgirsti ar ne šešiolika skirtingų šalių kalbų, paragauti jų patiekalų, pasigėrėti skirtingais apdarais ar apsikeisti vienu kitu žodžiu su triukšmingaisiais italais, o gal su broliais latviais.

Lietus neišgąsdino

Į Kulius sugužėjusioms bendruomenėms tądien nesutrukdė ir lietus – sąskrydis buvo ilgai lauktas ir planuotas, jam atsakingai ruoštasi, tad negi dabar žvalgysies į dangų ir baiminsiesi būti išpraustas. Pamatęs tokį bendruomenių užsidegimą, atrodo, nurimo ir pats dangus – tik renginio pradžia buvo šlapesnė, vėliau oras tik gražėjo ir į purslas daugelis dėmesio nebekreipė. O jei kam tas lietus ir kliuvo – ne bėda: organizatoriai bendruomenėms buvo parūpinę palapines, kur šios galėjo nuo lietaus slėptis.

Kulių bendruomenės „Alantas“ pirmininkė Agnė Alčauskienė sakė, kad iš pradžių prastas oras juos, organizatorius, nugąsdino: teko spręsti, kur reikės perkelti sumanytas rungtis. Tačiau bendruomenė turi perėmusi patalpas iš vyskupijos – ten sąskrydžio dalyviai ir varžėsi.

Bendruomenės atstovavo skirtingoms šalims

Viskas tądien sukosi apie vieną – atostogų – temą. Dar prieš sąskrydį kiekviena dalyvauti panorusi bendruomenė išsitraukė po bilietą į jį – jeigu šis buvo su Vokietijos vardu, vadinasi, atvykęs į sueigą savo apdarais, maistu, kalba skleisi žinią apie Vokietiją, jei rankai teko ištraukti Ukrainos vardą – atstovausi Ukrainai.

Galbūt tokia užduotis sąskrydžio dalyviams iš pradžių atrodė kietas riešutėlis, tačiau pamažėl jį išgliaudė. Ir visos bendruomenės šeštadienį buvo įsijautusios į pasirinktos šalies vaidmenį, išmokusios ne vieną tos šalies frazę. Iki tol gyvenime galbūt niekad netarti užsienio kalbų žodžiai tądien skambėjo bendruomenėms pasisveikinant.

Dalyvių prisistatymai buvo įspūdingi – kviesdami pakeliauti aplink pasaulį, kas įsisuko į šokį, kas scenoje traukė dainą, vaidino ar kitaip kaustė žiūrovų dėmesį ir viliojo savo šalies kitoniškumu. Tačiau labiausiai visiems įsiminęs Rotinėnų aborigenų pasirodymas – ši bendruomenė buvo apdovanota už geriausią prisistatymą.

Beje, neseniai įsikūrusiai Rotinėnų bendruomenei ši šventė buvo pirmoji, todėl jos pirmininkui Romui Šambariui teko garbė kartu su asociacijos „Plungės kraštas“ pirmininke Rima Jokubauskiene iškelti asociacijos vėliavą ir šitaip paskelbti sąskrydžio pradžią.

O kokia šventė be sveikinimų. Į Kulius sugužėjusias bendruomenes sveikino Seimo nariai, Plungės rajono meras Audrius Klišonis, Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Žaneta Vaitkuvienė, žodį tarė ir R. Jokubauskienė, šventės šeimininkams atstovavusi bei pačią šventę vedusi A. Alčauskienė bei kiti sveikintojai.

Ir projektus aptarė, ir sumuštinius ragavo

Bendruomenės aptarė, kaip joms sekasi įgyvendinti projektus, dalijosi patirtimi ir patarimais. Šventėje sulaukta svečių iš „Prisijungusi Lietuva“, kurių projekte dalyvauja ir kuliškiai.

Tiek maži, tiek dideli galėjo dalyvauti aitvarų dirbtuvėse ar savo kūrybiškumą išreikšti piešiant ant akmenų. Šios edukacijos vyko palapinėse, tad nuo lietaus kūrybiškieji bendruomenių nariai vėlgi buvo apsaugoti.

„Skaniausia“ šventės dalis turbūt buvo atstovaujamos šalies sumuštinio gaminimo čempionatas. Čia visi itin stengėsi nustebinti savo išmone ir žinojimu, kaip turėtų atrodyti jų atstovaujamas šalies sumuštinis ir, žinoma, norėjo, kad skaniausiu būtų pripažintas būtent jų patiekalas. Šio pripažinimo sulaukė Čekijos sumuštinis, pagamintas šateikiškių. Tas, kas jį matė ir ragavo, patvirtins, kad jis atrodė tarsi koks meno šedevras. O jau skonis...

Varžėsi tarpusavyje

Pavalgius privalu ir pajudėti, todėl sąskrydžio dalyviai kviesti į įvairias varžytuves: žvejojo imituotas žuvis, šaudė į taikinius, varžėsi, kas greičiau susikraus lagaminą kelionei, neseniai atkurtame Sofijos kambarėlyje rungtyniavo, kas greičiau atsakys į klausimus apie Lietuvą ir iš kaladėlių sudėlios dėlionę. Reikėjo čia ir galvą pasukti, ir miklumą parodyti. Varžytuvėse geriausiai sekėsi aleksandraviškėms „Vizijoms“ – jos pripažintos nugalėtojomis ir apdovanotos.

Už geriausią šalies atskleidimą įsirengiant bendruomenės kiemelį pagyrų ir apdovanojimo nusipelnė varkališkiai. Užsukęs pas juos galėjai prisėsti ant turkiško kilimo ar pagalvėlių, patraukti kaljano, paragauti turkiško kebabo ar net pasilabinti su sultonais bei jų žmonomis...

Džiugino ir muzikiniai pasirodymai: šventės pradžioje koncertavo kuliškių „Vaisgamta“, „Vivo“ ir moterų kolektyvas, vakarop klausytasi kviestinių atlikėjų Sandros ir Viktoro bei grupės „Lotus“.

Įspūdžių turėjo ir mažieji šventės dalyviai: atmintin jiems turbūt ilgam įstrigs putų purslai, kuriuose galėjo pasitaškyti, bei batutas.

Visko išragavę, visų išklausę, viską aptarę, pasidžiaugę pavykusia švente, už kurią turėtų būti dėkingi asociacijai „Plungės kraštas“ bei šventės šeimininkams kuliškiams – bendruomenei „Alantas“, Kulių kultūros centrui bei seniūnijai, bendruomenių nariai atsisveikino iki kitų metų, kada susitiks Šateikiuose. Būtent ši bendruomenė dovanų gavo skėtį su paslėptu lapeliu, kuriame įrašytas nurodymas kitąmet organizuoti sueigą. Bet nė kiek nenusiminė, nes tokį norą jau buvo išreiškusi ir pati.