
Naujausios

Nustebo sulaukę svečių
Rietave mane pasitikęs Tadas iškart maloniai pakvietė į svečius, nes kavinė, kurioje tarėmės pasikalbėti, tądien nedirbo. Būtumėte matę rietaviškio mamos veido išraišką, kai abu įžengėme į butą. Ir tik vėliau išgirdau jos nuostabos priežastį – paaiškėjo, jog Tadas tėvams nesisakė apie susitikimą su žurnaliste, tad Simonavičiai svečių nesitikėjo.
Savo apsilankymu tik vaikino tėčio neišmušiau iš vėžių – jis tuoj pasodino mane prie stalo ir pasiūlė paragauti dukros iš Šveicarijos parvežtų saldainių. Netrukus atsipalaidavo ir maloniai vyro Irute vadinama Tado mamytė. „Neseniai su vyru grįžome iš kaimo sodybos. Tadas gal mėnesį čia vienas šeimininkavo. Leidome jam ramiai ruoštis egzaminams“, – pasakojo Irena ir, užplikiusi arbatos, ėmė pasakoti, jog šeimos pagrandukas nuo mažų dienų buvo kitoks vaikas.
Būdamas ketverių puikiai skaitė
Pasak rietaviškės, jis ilgai nekalbėjo, o žodelį „mama“ ištarė tik būdamas pustrečių metukų. Bet jau kai prabilo, tai ėmė taip čiauškėti, kad vakare Irena jausdavosi kaip po sunkios darbo dienos – galva tiesiog ūždavo. „Jis visą dieną neužsičiaupdavo. Aš tiesiog laukdavau vakaro, kada galėsiu pailsėti“, – juokėsi moteris.
Smalsus berniukas mamą apipildavo įvairiausiais klausimais, į kuriuos ne visada lengvai galėjai rasti atsakymus. Irena sakė, kad, pradėjęs kalbėti, Tadas netruko išmokti ir skaityti.
„Aš apakau, kai atsisėdęs ant palangės jis man perskaitė visą „Grybų karą“. Prisimenu, kai nuvedžiau Tadą į vaikų biblioteką, joje dirbusi Roma Durkienė nelabai tikėjo, jog keturmetis jau puikiausiai skaito. Juolab kad paprašė jo paskaityti, o šis užsispyręs to nedarė. Bet ji Tadą paėmė gudrumu – pačiupusi knygutę tyčia neteisingai perskaitė kažkokios pasakos pavadinimą. Tadui tai nepraslydo pro ausis – jis pašoko ir kaipmat pataisė bibliotekininkę“, – prisiminimais dalijosi moteris ir pridūrė, kad ketverių metukų jos sūnus jau turėjo ir bibliotekos skaitytojo bilietą. Ten jis esą buvo dažnas svečias, mat labai mėgo skaityti.
Žinoma, be skaitymo Tadas turėjo ir kitų gabumų. Irena ir Saulius tikino, kad berniukas pasižymėjo puikia atmintimi. Maždaug trijų metukų jis žinojo daugybės šalių sostines. Vaikino tėtis prisiminė, kaip jo tuometiniams kolegoms atvipo žandikaulis, išgirdus trimetį vardijant Švedijos, Suomijos, Austrijos ir kitų valstybių sostines.
Ne ką prasčiau tuomet dar trimetis Tadas žinojo ir automobilių markes. Net žaisdamas mašinėlėmis jis pastarąsias vadindavo jų markėmis. O labiausiai stebindavo, kad pasakydavo net jų numerius. „Dėdės Antano audi 226 – į garažą, tetos Jūratės mašina su įvardintais numeriais – į garažą“, – pasakojo Irena, prisiminusi, jog sūnus įsimindavo net mašinų numerius.
Dar Simonavičiams įstrigo, kad jaunėlis ėmė skaičiuoti atbuline tvarka, nepraleisdamas nė vieno skaičiaus. Vėliau rietaviškiai suprato, kad to jis išmoko vartydamas stalinį kalendorių, nes pradėdavo nuo 31-os mėnesio dienos ir taip nesustodamas varydavo iki pirmos.
Supratusi kad berniukas – labai gabus, šeima nutarė jį anksčiau išleisti į mokyklą. Tad pirmą klasę Tadas, praėjęs specialią komisiją Plungėje, pradėjo lankyti būdamas šešerių metukų.
Darželinuko rytas prasidėdavo nuo laikraščio
Tado atmintyje visi šie prisiminimai neišliko. Jei ką ir atsimena ir ankstyvos vaikystės, tai ne itin ryškiai. Tik labai puikiai mena, kad vaikystėje svajoję užaugęs dirbti gaisrininku. Net lego konstruktoriai buvo susiję su šia specialybe. Ir apskritai jis mėgo tokius žaidimus, kurie reikalavo mąstymo, logikos.
Klaidžiojant mintimis po praeitį, iki tol rimtas ir santūrus Tadas staiga ėmė šypsotis. Vaikinas prisiminė, kad dar būdamas darželinukas rytą pradėdavo nuo spaudos apžvalgos. Atsisėsdavo prie pusryčių stalo, pasiimdavo į rankas laikraštį ir „šviesdavosi“. Tai būdavo tarsi rytinis ritualas, perimtas iš tėčio.
Tai prisiminusi juoktis ėmė ir vaikino mama, anot kurios, tėvo „abrozdėlis“ net pats parsinešdavo tuos laikraščius iš pašto dėžutės.
Daugiau prisiminimų išsaugojęs iš mokykloje praleistų metų. Abiturientas tikino, kad jo nereikėjo versti mokytis. Jis nuo mažų dienų žinojo, kokiu tikslu yra mokykloje. Todėl visas jo dėmesys krypo tik į mokslus. Galbūt dėl to, anot rietaviškio, jis nebuvo aktyvistas.
„Į mokyklą ėjau mokytis, ne pramogauti. Žinoma, tai nereiškia, kad atsisakydavau dalyvauti mokyklos renginiuose. Jei tik pakviesdavo, sudalyvaudavau, tačiau pats tikrai nesiveržiau“, – atviravo Tadas ir garsiai pasvarstė, jog papildomų užsiėmimų jam nesinorėjo galbūt dėl to, kad daug laiko praleisdavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokykloje, kurioje mokėsi grojimo akordeono subtilybių. Beveik visą laisvą laiką, ypač pavasarį, tekdavo paskirti įvairiems koncertams, konkursams. Tadą kviesdavo groti ir Savivaldybėje, ir kitur, kai vykdavo rimti renginiai ar viešėdavo svarbūs asmenys. Vis dėlto Tadas nebuvo eilinis akordeono grojantis vyrukas, jis – įvertintas jaunasis talentas. Antai 2009-aisiais net buvo pelnęs geriausio jaunojo akordeonisto vardą.
„Praleisdavau daugybę pamokų. Dėl to man būdavo pikta. Jaučiau ir iš tėvų spaudimą lankyti meno mokyklą. Jei mokytis gimnazijoje manęs nereikėjo versti, tai su akordeono pamokomis buvo šiek tiek kitaip. Tačiau šiandien džiaugiuosi, jog nepasidaviau kažkokiai silpnumo akimirkai ir sėkmingai įveikiau tuos septynerius metus. Net ir dabar, kai jaučiuosi pavargęs, pasiimu akordeoną ir pasineriu į muziką. Mane tai atpalaiduoja, ramina“, – kalbėjo Tadas.
„Sugebu susikoncentruoti paskutinę minutę“
Rietaviškio tėvai pasakojo, kad, kol buvo mažiukas, sūnus buvo labai atviras, mėgdavo pasakotis. Dabar jis – daug uždaresnis ir linkęs savo problemas spręsti savarankiškai. To neneigia ir pats Tadas, kuris paprašytas save apibūdina kaip intravertą.
„Sunku man save apibūdinti. Nemoku paprasčiausiai to. Bet labiau save laikau rimtu. Dar galėčiau pasakyti, kad esu užsispyręs. Jei užsibrėžiau kažką padaryti, tai ir padarysiu. Manau, tai parodė ir egzaminai. Tiesa, juose stipriai pagelbėjo ir tai, jog sugebu viską priimti šaltais nervais. Dar viena mano savybė – sugebėjimas paskutinę minutę susikoncentruoti. Tai atsispindėjo ir laikant abitūros egzaminus. Aš paskutinę minutę susitelkiau ir atlikau užduotis. Žinoma, pastarosios nebūtų buvusios tokios nesunkiai įveikiamos, jei visus tuos dvylika metų būčiau atsainiai žiūrėjęs į mokslus.
Aš visada stengiausi gerai mokytis, kuo daugiau iš savęs išspausti. Žinoma, tai pastebėjo ir mokytojai, kurie galbūt dėl to dažnai man keldavo aukštesnius reikalavimus, dar daugiau iš manęs tikėdamiesi.
Iš tikrųjų labai noriu padėkoti savo mokytojams. Be jų pastangų ir darbo, mokytis man būtų buvę gerokai sunkiau. Esu dėkingas visiems mane mokiusiems pedagogams, bet didžiausią AČIŪ noriu tarti mokytojoms Reginai Aužbikavičienei, Audronei Rupšienei, Rimai Černeckienei ir Kristinai Maslauskienei“, – sakė rietaviškis, kuris naują savo gyvenimo etapą, kurį jis pats vadina pagrindiniu, svarbiausiu, pasitiko su trimis šimtukais, gautais iš matematikos, fizikos ir anglų kalbos egzaminų. Aukštai – 89 balais – įvertintos ir Tado lietuvių kalbos žinios. Vaikinas prisipažino, jog šio egzamino rezultatai pranoko lūkesčius, nes čia daug kas priklauso nuo vertintojo požiūrio.
Tiesa, visai neseniai Tadas, kaip vienas geriausiai brandos egzaminus išlaikiusių abiturientų, kartu su kitais tris ir daugiau šimtukų surinkusiais dvyliktokais, jų auklėtojais ir tėvais lankėsi iškilmėse sostinėje, kur premjeras Saulius Skvernelis įteikė padėkos raštus ir atminimo dovanas. Anot Tado, jam – tai svarbus įvertinimas ir prisiminimas visam gyvenimui.
Kalbant apie Tado savybes, jo mama išskyrė ir kruopštumą. Nuo vaikystės sūnų lydėjęs bruožas, atsiskleidęs per smulkių daiktų, pavyzdžiui, mašinų detalių piešimą, esą lydi jį iki šiol. „Jei Tadas tvarko namus ar automobilį, tai ten bus kone išlaižyta. Jei imasi siuvimo (nes yra tekę ir emblemą ant skautų drabužių užsisiūti), tai rankomis viską atlieka tarsi siuvimo mašina“, – juokavo Simonavičiai.
Į naują etapą – su džiaugsmu
Paklaustas, ar neliūdna palikti mokyklą, draugus, tėvus, namus ir gimtąjį miestą, Tadas nedvejodamas atsakė, jog tikrai ne. Pasak jo, etapas iki dvyliktos klasės pabaigos yra visa ko pradžia, naujas gyvenimas, į kurį jis žengia su džiaugsmu.
Rietaviškis tikino nebijantis, kad iš palyginti nedidelio miestelio reikės išvykti į didmiestį. Esą tai jam net patinka. O jausmas, kad esi svetimas, kitoks tarp atsipalaidavusių ir visai kitokiu ritmu gyvenančių žmonių, – laikinas, tik kol spėsi artimiau pažinti miestą, vietas, kur gali praleisti laiką, kažką nuveikti. Sostinėje vaikino laukia ir draugai, mat Tadas prisipažino, jog dauguma jo bičiulių – gerokai už jį vyresni. Neva su tokiais jam paprasčiau rasti bendrų temų.
Vaikinas tikisi, jog vėliau studijas pavyks suderinti su darbu. Gal tai pavyks padaryti trečiame kurse, kai jau bus apsipratęs su studijomis, sostine. Ir visai nestebina toks rietaviškio požiūris, mat darbas jam nėra svetimas. Vaikinas vasaromis įsidarbindavo pas tėvus – paukščiais prekiaujantys Simonavičiai mokėdavo jam atlyginimą, tad būdamas aštuoniolikos Tadas jau turi santaupų, iš kurių planuoja įsigyti automobilį.
Kalbėdamas apie darbus sostinėje, rietaviškis prisipažino, jog jam patiktų dirbti krepšinio laikrodžio operatoriumi. Tai – darbas prie švieslentės. Tiesa, Tadas yra bandęs ir tiesiogiai pasinerti į krepšinį, bet netruko suvokti, jog sportas jam yra įdomus tik tiek, kiek jame – taktikos ir strategijos.
Vos po keleto savaičių vilniečiu tapsiantis jaunuolis įsitikinęs, kad už tai, koks jis yra šiandien, jis turi būti dėkingas savo tėvams, kurie mokėjo išlaviruoti tarp švelnumo ir griežtumo. Nors pripažino, kad mama – nuolankesnė. Tos pačios auklėjimo taisyklės galiojo ir vyresnėms jo seserims.
