Naujausios
„Darosi bloga dėl bejėgiškumo“
Irinos ir Igorio Miščenkų šeima bendrabutyje Stoties gatvėje – senbuviai. Igoris Plungėje gyvena ir dirba jau ketvirti metai, Irina – treti. Judviejų kambario sienas puošia nuotraukos su šeimynio gyvenimo vaizdais, ant stalo pamerkta rožių – Irina nusišypso, kad tai vyro dovana Valentino dienos proga. „Gaila, tik Ukrainos vėliavos su savim neturim. Atvežėme ją ir padovanojome draugams lietuviams. Būtume žinoję, kad taip nutiks... Reikėjo pasilikti sau“, – užlūžta Irinos balsas.
„Esame iš Sumskaja srities Ukrainos šiaurės rytuose. Ji visai netoli sienos su Rusija ir betarpiškai prie mūšių linijos.
Mūsų gimtajame mieste Krastiniec, kuris toks kaip Plungė, turi apie 23 tūkst. gyventojų, vyko kovos. Buvo apšaudyta ten veikianti kariška mokykla. Naktį giminaičiai siuntė įrašus, kaip ji dega, girdėti sprogimai. Žinių, kiek yra nukentėjusiųjų, dar neturime. Informacija vėluoja.
Mūsų vaikų šiuo metu Ukrainoje nėra, tačiau yra daug giminaičių. Kątik kalbėjomės telefonu su dukterėčiomis. Sakė girdinčios šūvius, kurie labai gąsdina vaikus. Kad galėtų palaikyti vieni kitus, jų šeimos apsistojo viename name užmiestyje.
Žinom, kad žmonės stengiasi padėti savo kariams, moterys verda karštą maistą, arbatą. Nors gyventojų prašoma vengti bendravimo su rusų kareiviais, neprovokuoti konfliktinių situacijų, teko girdėti, kad vyrai vis tik ruošiasi ir eis partizanais.
Mums dabar labai reikia pagalbos. Taip, girdime, kad užsienio šalys žada įvairias sankcijas Rusijai, bet kas iš jų dabar už Ukrainą besikaunantiems kariams? Suprantame, kad nesame NATO šalis, kad kariškiai čia neįsikiš, bet reikia pagalbos ginkluote. Galiausiai reikia, kad patys rusai išeitų į gatves, išreikštų nepritarimą tam, kas vyksta.
Klausėmės Putino ir Lavrovo pasisakymų. Tai neadekvatūs žmonės. Kalba apie kažkokį spaudimą rusų tautybės žmonėms ar net genocidą Ukrainoje. Nesąmonė. Niekad šito nebuvo. Klausia, o kodėl pas mus mokyklose vaikai nemokomi rusų kalbos. O kodėl būtinai turime jos mokytis? Kas norės, tas išmoks. Turi būti kaip Lietuvoje – pas jus mokykloje galima pasirinkti, mokytis anglų, rusų ar kitos užsienio kalbos. Juk atsiskyrėme nuo Rusijos, esame atskiros valstybės. Pamirškim, kas buvo.
Per Naujus buvome grįžę atostogų į Ukrainą. Žinojom, kad situacija įtempta, bet niekas iki paskutinės akimirkos netikėjo, kad Rusija šitaip drįstų užpulti. Kalbėdavome, kad gal apsiribos pasišaudymais, hibridinėmis atakomis pasienyje, bet kad taip keliais frontais... Nė sapne nesisapnavo.
Mes čia sėdime ir darosi bloga dėl bejėgiškumo. Viskas, ką galime padaryti, tai paskambinti ar parašyti artimiesiems. Žadam skambinti pažįstamam deputatui, paklausti, kam galėtume pervesti nedidelę pinigų sumą. Jei būtume ten, gal būtų kitaip, nors šilto maisto nuneštume... O čia esam kaip ligoniai, nei miegot, nei valgyt... Kiauras dienas prie telefonų.
Bijom net čia, bendrabutyje, su kuo kalbėtis, kad neduok Dieve nepataikytume ant tokių, kurie palaiko (Rusijos veiksmus – aut.). Bet labai norim tikėti, kad tokių nėra.
Lietuviai su mumis bendrauja gražiai: užjaučia, klausia, kuo gali padėti. Sakom, ačiū, kad paklausėt – jau ir tai yra pagalba. Matom, kad dažnas feisbuke ant savo nuotraukos užsidėjo Ukrainos vėliavėlę, kad didžiuosiuose miestuose vyksta protesto demonstracijos. Mums tai yra labai svarbu.“
„Viliuosi, kad visa tai greitai pasibaigs“
Prie bendrabučio durų sutinkame grupelę jaunuolių. Pakalbinti jie sako skubantys į darbą, tačiau sutinka atsakyti į kelis klausimus. Trumpai šnektelime su vienu iš jų.
„Mane draugai vadina Vova, nors ukrainietiškai tas vardas – Voladimir. Atvykau čia dirbti prieš keturis mėnesius, tada negalvojau, kad Ukrainoje prasidės karas. Žinojom, kad Rusija perkelia kariškius prie Ukrainos sienos, paskui girdėjome, kad atitraukia. Bet tokio jos žingsnio nesitikėjome.
Mums dabar labai reikia pagalbos ginkluote, tarptautinės paramos. Nors draugai sakė, kad tos pagalbos yra – tiekiami ginklai.
Mano šeima likusi Kijeve. Jie laikosi normaliai, bet pasakojo, kad rytą šalia numušė raketą. Nukrito gyvenamajame rajone, sudegė pusė daugiabučio. Tokios žinios ateina, o smulkmenų nežinau. Kai kas ištransliuojama per žinias, bet galvoju, kad ir ten daug ko nepasako, kad žmonėms nebūtų šoko.
Viliuosi, kad visa tai greitai pasibaigs ir kad šaliai bus padaryta kuo mažiau nuostolių. Bet gyvenimas parodys, sunku numatyti.“
„Man, kaip motinai, gaila ir ukrainiečių, ir rusų“
Beldžiamės į dar vieno kambario duris. Jame gyvena Irina ir Svetlana. Nors randame jas besiilsinčias po darbo, moterys mielai sutinka pasikalbėti ir kviečia užeiti į kambarį. Susipažįstame.
„Esu Irina, gyvenu Donecko srityje, Konstantinovkoje. Gaila, kad mūsų ekonomika netoli nulio. Konstantinovkoje – dešimt įmonių ir nė viena neveikia, o aš čia – Plungėje. Dukra mokosi Belgorode Rusijoje, baiginėja medicinos studijas. Sūnus gyvena ir dirba Lenkijoje. Reikia kažkaip gyventi. Aš pati dar ir motinai padedu. Jos pensija nė 100 eurų nesiekia. Be to, ten liko mano trijų kambarių butas, reikia mokėti už šildymą, dujas, vandenį, pas mus yra net mokestis už vamzdynus. Ir maisto kainos – kaip Lietuvoje. Mama skambino, sakė kad batonas dabar – 35 grivinos (1,04 Eur – aut.). Pasiilgom gero ūkininkavimo mūsų šalyje.
Aš iš principo prieš karą. Karas nebūna nei geras, nei blogas. Man, kaip motinai, gaila ir ukrainiečių, ir rusų. Girdėjau, kad šaudoma tik į karinius objektus, o kaip yra iš tikrųjų... Trūkstam objektyvios informacijos. Žinau, kad Ukrainai reikia pagalbos, karinės technikos, tačiau abejoju, ar bus kam tą techniką valdyti. Manau, kad Ukraina bus padalinta į tris dalis, o toliau – matysim.“
„Tai šokas“
Irinos kambariokė Svetlana sako esanti iš Kijevo. Plungėje – tik 4 mėnesiai, kaip ir daugelis jos tautiečių dirba „Vičiūnuose“.
„Jei klausiate apie mano požiūrį į Ukrainoje vykstantį karą, pasakysiu: tai šokas. Vakar (ketvirtadienį – aut.) buvau Vilniuje. Pabudau penktą valandą ryto, nes toks negeras jausmas apėmė. Įsijungiau telefoną ir skaitau, kad prasidėjo karas.
Mano šeima: aš ir sūnus, jis jau 6 metus gyvena Estijoje, tačiau giminaičiai liko Kijeve. Išgyvenu dėl jų, nors žodžiai mažai ką gali, stengiuosi bent moraliai juos palaikyti.
Užsienis turi mums padėti. Viskas, kas nuo 2014 metų vyko apie Ukrainą ir joje, buvo mūsų reikalas. Žinojome, kad patys susitvarkysime. Bet kai Rusija ėmė telkti karines pajėgas prie mūsų sienos – pradėjo neraminti. Ir dabar mums pateikiama tik labai maža dalis informacijos apie tikrąją padėti – jei žinotume viską, tikriausiai neatlaikytume.
Mano paskutinėmis žiniomis, mūšiai vyksta palei visą Ukrainos sieną ir mūsiškiai didvyriškai ginasi. Putinas galvojo, kad mūsų šalies niekas negins, nes ji nepriklauso NATO. Bet mes atlaikysim – prie savanorių priėmimo punktų dabar nutįsusios ilgiausios eilės. Kausis visa šalis. O Rusijai tai bus pabaiga. Jei kitaip, Putinas rytoj bus Europoj – ir Lietuva, ir visas Pabaltijys bus užpultas. Jo tada niekas nebesustabdys. Slava Ukraini. Slava herojam.“
Kai skaitysite šią publikaciją, gali būti, kad Kijevas jau bus užimtas arba dėl jo tebevyks nuožmūs mūšiai, gal net Ukrainos prezidentas bus paimtas nelaisvėn arba nužudytas. Bet drįstu galvoti, kad Ukraina tebekovos už savo laisvę ir nepriklausomybę, už galimybę savo žemėje tvarkytis pačiai. Ir gal tą darys nebe viena, o visam pasauliui, kiekvienam sveiko proto žmogui siunčiant jai realią pagalbą, savo mintis ir maldas.