www.zemaiciolaikrastis.lt

Atkurkime senuosius Šiaulius drauge!

Atkurkime senuosius Šiaulius drauge!


Tęsiame pilietinę akciją „Atkurkime senuosius Šiaulius drauge!“ Šiandien su šiauliečiais norime pasidalyti Šiaulių „Aušros“ muziejaus fonduose saugomais istoriniais Vilniaus ir Tilžės gatvių sankryžos vaizdais. Netrukus pačioje miesto širdyje duris atvers atsinaujinęs Fotografijos muziejus. Tai puiki proga atsigręžti į praeitį ir papasakoti, kaip bėgant metams, klostėsi šios vietos istorija.


Yra žinoma, kad dabartinio Fotografijos muziejaus pastato vietoje XIX amžiaus 8 dešimtmetyje turėjo iškilti Chackeliui Icikovičiui Fridbergui priklausantis puošnus vienaaukštis mūrinis pastatas. Panašu, kad XX amžiaus pradžioje ant to paties namo buvo užstatytas antrasis aukštas ir kurį laiką pastate veikė manufaktūrinės prekybos krautuvė. Per Pirmąjį pasaulinį karą pastatas buvo sugriautas.


Po karo dabartinį Fotografijos muziejaus sklypą nusipirko pasiturintis prekybininkas Jankelis Feinbergas. Manoma, kad Feinbergų šeima į Šiaulius atvyko dar prieš Pirmąjį pasaulinį karą. Feinbergai čia atsikėlė iš Varnių, kur vertėsi prekyba ir laikė smuklę, o čia ėmėsi farmacinės veiklos.


Apie XX amžiaus 3 dešimtmečio vidurį dabartinio Fotografijos muziejaus vietoje buvo pastatytas dviejų aukštų medinis vaistų sandėlis, kuriame veikė ir kosmetikos bei parfumerijos prekyba. Nuo to laiko farmacinė veikla tapo neatsiejama Feinbergų šeimos dalimi. J. Feinbergo įsteigto vaistų sandėlio veiklą po jo mirties perėmė ir tęsė už farmacininko ištekėjusi dukra Lena Feinbergaitė-Zeigarnikienė.


Dar vieną vaistinę Šiauliuose atidarė chemijos mokslus baigęs vyriausias sūnus Monas Feinbergas. Rygoje vaistinę su vyru įsteigė po vestuvių į Latviją gyventi išvykusi Roza Feinbergaitė-Šacienė. Bene daugiausiai šioje srityje pasiekė Izraelis Feinbergas, kuris studijavo farmaciją Strasbūre bei turėjo vaistinę Roanne ir Paryžiuje.


Iš abiejų pusių prie vaistų sandėlio buvo priblokuoti vienaaukščiai mediniai fligeliai. Jų patalpos buvo nuomojamos įvairioms krautuvėms. Simboliška, bet kurį laiką čia veikė ir Elijaus Lipšico fotografijos reikmenų parduotuvė. 1933 metų sausio 18 dieną viename iš krautuvių sandėliukų kilo didžiulis gaisras. Po šio incidento Feinbergų vaistų sandėlio pastatus teko nugriauti.


Po kelerių metų sudegusio vaistų sandėlio vietoje iškilo dviejų ir trijų aukštų mūriniai namai. Kampiniame dviejų aukštų pastate įsikūrė L. Feinbergaitės vyro Arono Zeigarniko vadovaujama vaistinė ir apsigyveno jų šeima. Greta pastatytame trijų aukštų pastate veikė įvairios krautuvės, viršutiniuose aukštuose, greičiausiai, buvo nuomojamos gyvenamosios patalpos.


Beveik visus Feinbergų šeimos narius vokiečių okupacijos metais pražudė naciai.


Antrojo pasaulinio karo pabaigoje buvo išplėštos pastatų patalpos, nuo sprogimų išbyrėjo langai, apdegė stogai. Tuoj po karo buvo atliktas pirminis remontas – čia vėl įsikūrė vaistinė, ėmė veikti krautuvės ir įvairios įstaigos.


1959 metais pastatai buvo rekonstruoti – ant kampinio dviaukščio pastato užstatytas trečias aukštas, abu pastatai sujungti į vieną. 1976 metais pastato viršutiniuose aukštuose įsikūrė Fotografijos muziejus.


Kviečiame statyti senuosius Šiaulius drauge!


Šiaulių „Aušros“ muziejus tęsia Šiaulių senamiesčio maketo (autorius dailininkas Saulius Kruopis) kūrimo darbus ir maketas pamažu pildosi naujais pastatais.


Mums nepaprastai brangi Jūsų parama ir pagalba. Tai gali būti senojo miesto nuotraukos ar atvirukai, sugulę į Jūsų senelių albumus, pasakojimai ir prisiminimai apie senuosius miesto namus ir jų gyventojus, patarimai ar specialios kompetencijos reikalaujančios paslaugos.


Atvirukus, nuotraukas ir kitą medžiagą prašome atnešti į Šiaulių „Aušros“ muziejų (Vytauto g. 89) Fotografijos skyriaus muziejininkei Jovitai Vilimaitienei, tel. 8 41 52 43 93, el. paštas j.vilimaitiene@ausrosmuziejus.lt.


Mes pasidarysime Jūsų pateiktos medžiagos kopijas, o originalus grąžinsime. Jeigu nuspręsite padovanoti medžiagą muziejui – būsime labai dėkingi.


Atvirukas iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių



PERSPEKTYVA: Soboro gatvė Šiauliuose. Dabartinė Tilžės gatvės perspektyva Joniškio link. Vaizdas ties sankryža su Vilniaus gatve. Dešinėje matyti dabartinio Fotografijos muziejaus vietoje stovėjęs dviaukštis mūrinis pastatas. Siųsta 1910–12–24.


Atvirukas iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių



VAIZDAS: Vilniaus gatvės perspektyva Šeduvos link. Vaizdas ties sankryža su Tilžės gatve. Kairėje – medinis Feinbergų vaistų sandėlis. Dviaukštį pastatą puošia dailus bokštelis. Taip pat matyti įvairioms krautuvėms nuomojamas vienaaukštis medinis priestatas. Čia veikė maisto produktų prekyba, galanterijos ir gastronomijos parduotuvės, kirpykla, fotografijos reikmenų krautuvė. Fotografuota XX amžiaus 3 dešimtmetį. Leidėjas – M. Barkauskas, Kuršėnai, apie 1930–1940 metus.


Fotografija iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių



GAISRAS: Sudegę Feinbergų pastatai Vilniaus ir Tilžės gatvių kampe. Viename iš krautuvių sandėliukų kilęs gaisras taip nuniokojo visus pastatus, kad juos beliko nugriauti. Autorius nežinomas, 1933–03–15.


Fotonegatyvas iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių



SANKRYŽA: Vilniaus ir Tilžės gatvių sankryža. Dešinėje – nauji Feinbergų pastatai. Dviaukščio pastato pirmajame aukšte įsikūrė Jankelio Feinbergo žento Arono Zeigarniko vadovaujama vaistinė. Kaip ir anksčiau, daug patalpų buvo nuomojama. Čia veikė vaisių prekyba, galanterijos parduotuvė, kirpykla, laikrodžių sandėlis. Čia taip pat buvo nuomojami butai. Autorius Mauša Fligelis, XX amžiaus 4 dešimtmečio II pusė.


Fotonegatyvas iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių



KAMPAS: Vilniaus ir Tilžės gatvių kampas. Vaizdo centre – jau pradėti remontuoti per Antrąjį pasaulinį karą nukentėję Feinbergų pastatai. Sovietmečiu čia veikė vaistinė, buvo įsikūrusi Elektros energijos kontora, Valgyklų, restoranų ir kavinių trestas, Projektavimo biuras, parduotuvė „Aguona“ ir kt. Autorius Stasys Ivanauskas, 1945–05–01.


Fotografija iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių



MUZIEJUS: Fotografijos muziejus Šiauliuose. XX amžiaus 6 dešimtmečio pabaiga Vilniaus ir Tilžės gatvių kampe stovėję pastatai buvo rekonstruoti – ant kampinio dviaukščio pastato užstatytas trečias aukštas, abu pastatai sujungti į vieną. 1976 metais pastato viršutiniuose aukštuose įsikūrė Fotografijos muziejus. Autorius nežinomas, XX amžiaus 9 dešimtmečio pabaiga.


Fotografija iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių



PASIKEITIMAS: „Šiaulių Fotografijos muziejaus įvaizdis gerėja“. Užfiksuotas naujos Fotografijos muziejaus iškabos keitimas. Autorius Antanas Kazimieras Dilys, 1979 metai.

Dalintis

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: