
Naujausios
Prevencija, arba gydymo būdai, padedantys apsisaugoti nuo dantų netekimo
Apsaugoti dantis nuo iškritimo ar nudilimo galima pritaikius šiuos gydymo metodus:
-
Profesionali burnos higiena. Virš dantenų ir po dantenomis esantiems dantų akmenims šalinti naudojamas ultragarsinis skaleris bei kiuretės. Tai giluminio valymo procedūra, padedanti gydyti dantenų ligas.
-
Vaistai, burnos skalavimo skysčiai: jie padeda gydyti kraujuojančias, infekcijos pažeistas dantenas, kovoti su bakterijomis.
-
Chirurginis dantų gydymas: jo tikslas – pašalinti uždegimo ar ligų paveiktus dantenų ir kaulinius audinius.
-
Kaulinio audinio atkūrimas: procedūros metu atkuriamas kaulas, prarastas dėl dantenų ligų.
-
Minkštųjų audinių atkūrimas: tam gali būti panaudojamos biologinės membranos (minkštųjų audinių pakaitalai) arba audinių gabalėliai iš kitų paciento burnos vietų.
-
Apsauginės dantų kapos: jos gali padėti išvengti griežimo dantimis (bruksizmo) padarinių.
-
Kiti būdai.
Dėl kokių priežasčių pacientai dažniausiai netenka dantų?
Mokslininkai, atliekantys tyrimus odontologijos srityje, yra įsitikinę, jog pagrindinė dantų neteikimo priežastis yra dantenų ligos.
O moksliniai tyrimai rodo, kad iš dalies dantų praradimą galime kontroliuoti. Tarptautiniame žurnale „Journal of Periodontology“ išvardyti 9 dantų praradimo dėl periodonto (dantis supančių audinių) ligų rizikos veiksniai:
-
Amžius: 35+ metai. Apskritai kuo pacientas vyresnio amžiaus, tuo didesnė rizika netekti natūralių dantų.
-
Lytis: vyrai dantų netenka dažniau nei moterys.
-
Profesionalios priežiūros trūkumas: vertinant pasauliniu mastu, profesionalių odontologinių paslaugų nebuvo gavę maždaug 40 proc. pacientų.
-
Prasti burnos higienos įpročiai: visų dantų netekti labiau rizikuoja ir asmenys, kuriems nesusiformavo įprotis reguliariai valytis dantis. Vėlgi vertinant pasaulinę statistiką, 2 kartus per dieną dantis kasdien valo tik vos apie 16 proc. žmonių. 60 proc. populiacijos dantis valosi nereguliariai.
-
Rūkymas: maždaug 3 iš 10-ies pacientų yra rūkantys arba rūkė anksčiau, bet ilgainiui šio žalingo įpročio atsisakė. Nors metus rūkyti rizika netekti dantų sumažėja, tačiau rūkymo padariniai gali būti ilgalaikiai.
-
Sirgimas antrojo tipo cukriniu diabetu. Maždaug 20 proc. (1 iš 5) pacientų, netekusių vieno ar daugiau dantų, sirgo cukriniu diabetu.
-
Aukštas kraujospūdis. Apytiksliai 1 iš 10-ies dantų netekusių pacientų sirgo hipertenzija. Šiuo atveju dažniau dantų neteko 55+ m. moterys.
-
Sirgimas reumatoidiniu artritu. Verta paminėti, kad apie 40 proc. žmonių, sergančių reumatoidiniu artritu, patiria nemalonių ligos simptomų, nesusijusių su sąnariais.
-
Dantų lokacija: dėl dantenų ligų dažniau iškrenta priekiniai, o ne krūminiai dantys.
Kaip apsisaugoti nuo dantų neteikimo?
Klinikos „Dantų estetika“ Kaune gydytojai pateikia rekomendacijas, ko imtis, kad kuo ilgiau išsaugotumėte natūralius dantis:
-
Kruopščiai valykite dantis 2 kartus per dieną.
-
Kartą per dieną naudokitės dantų siūlu.
-
Pasistenkite mesti rūkyti ar rinkitės saugesnes alternatyvas.
-
Reguliariai lankykitės odontologijos klinikoje, numatytu laiku atlikite profesionalios burnos higienos procedūrą.
-
Jei sportuojant didėja rizika netekti dantų, dėvėkite specialią tinkamai pritvirtintą dantų apsaugą.
-
Jeigu griežiate dantimis, nakties miego metu būtinai naudokite apsaugines kapas.
-
Jei esate osteoporozės rizikos grupėje, verta vartoti kalcio ir vitamino D papildus.
-
Laikykitės diabeto gydymo rekomendacijų.
Sprendimų tikrai yra: dantų implantai arba dantų protezai
Ir vis tik jei netekote vieno ar daugiau dantų, atminkite, kad tai – tikrai ne pasaulio pabaiga: juos galima pakeisti tilteliais ar implantais.
Dantų tiltelis priglunda abiejose trūkstamo danties pusėse. Kitaip tariant, du sveikus dantis jungia protezuotas dantis.
O dantų implantai – tai dirbtiniai dantys su šaknimi, įaugančia į žandikaulio kaulą.
Taigi, nors gydymas dantų implantais yra veiksmingas, pirmiausia svarbu gydyti pagrindinę dantų netekimo priežastį ir imtis visų įmanomų priemonių, padedančių išvengti tolesnės žalos.
Jei turite bet kokių klausimų ar nusiskundimų, atvykite pasikonsultuoti į kliniką „Dantų estetika“ Kaune. Padėsime rasti efektyviausią ir geriausiai Jūsų atveju tinkantį būdą prarastiems dantims atkurti. https://dantuestetika.lt/paslaugos/dantu-implantavimas/
Užs. Nr. 922