Festivalio fone – bažnyčios jubiliejus

Gintarės KARMONIENĖS nuotraukos
Koncertinėje programoje žiūrovai išvydo Kauno miesto simfoninį orkestrą ir Kauno valstybinį chorą kartu su solistais G. Bukine, G. Kuzmickaite, M. Zimkumi ir Ž. Galiniu. Dirigentas – R. Šervenikas
Nors Rietavas – nedidelis miestas, kultūrinis gyvenimas čia tiesiog klesti. Geriausias to įrodymas – praėjusią savaitę šurmuliavęs tarptautinis kamerinės muzikos festivalis-konkursas „Mykolo Kleopo Oginskio kūrybos perlai“. Pripažinimą jau pelnęs ir muzikos profesionalų itin vertinamas renginys gimė 2012-aisiais. Pagrindinė jo idėja – išsaugoti kunigaikščio M. K. Oginskio muzikinį palikimą bei plačiau supažindinti su kompozitoriaus fortepijonine ir vokaline kūryba.
Penktąkart vykusio festivalio-konkurso metu duoklę kunigaikščiams Oginskiams atidavė visas būrys jaunųjų talentų. Geriausiųjų pasirodymais dar kartą buvo galima pasimėgauti sekmadienį Lauryno Ivinskio gimnazijos sporto komplekse vykusiame baigiamajame festivalio koncerte, kurio fone paminėtas ir Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios jubiliejus.
Pasimėgauti profesionaliu koncertu susirinko daugybė rietaviškių bei miesto svečių

Geriausieji rinkti dvi dienas

Rietave kas dvejus metus visuomenės dėmesio laukiantis festivalis yra plačiai žinomas ir vertinamas. Renginio populiarumas ir profesionalumas kaskart pasiekia vis aukštesnį lygį. Būtent tokie ir buvo festivalio iniciatorės – buvusios M. K. Oginskio meno mokyklos vadovės Ritos Urniežienės – lūkesčiai.

„M. K. Oginskio kūrybos perlais“ tiki bei jų tradiciją sėkmingai tęsia ir naujasis meno mokyklos vadovas Nerijus Jasinskas, kuris festivalio minties neatsisakė net per pandemiją – surengė virtualų renginį.

Laimei, pandeminis laikotarpis – jau praeity, todėl jaunieji muzikantai bei dainininkai šiemet galėjo rinktis gyvai. Šiųmetis festivalis sukvietė 37 vokalistus ir 49 pianistus iš Kretingos, Plungės, Gargždų, Kuršėnų, Telšių, Šiaulių, Nemenčinės, Klaipėdos, Kauno, Vilniaus ir Rygos (Latvija) muzikos ir meno mokyklų, gimnazijų, muzikos akademijų ir kitų įstaigų.

Pirmieji po gražaus šventės atidarymo, kurio metu visus pasveikino Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis, į sceną Rietavo kultūros centre balandžio 21 dieną žengė vokalistai. Iš pačių įvairiausių vietų suplaukusius jaunuosius balsus vertino kompetentinga komisija. Jos sprendimu didysis prizas atiteko Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentei Gabijai Utaraitei (profesorė – Asta Krikščiūnaitė, koncertmeisterė – Svaja Skučienė).

Kitą dieną – balandžio 22-ąją – scenoje šeimininkavo jaunieji pianistai, iš kurių geriausiojo vardu pasipuošė Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazijos mokinė Danielė Banišauskaitė (mokytoja metodininkė – Aušra Klovaitė-Berezinienė). Danielė įvertinta ir už puikų M. K. Oginskio kūrinio atlikimą.

Pianistų konkurso pirmosios vietos laimėtojais pripažinti Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos pianistai Ugnė Kripaitė ir Mindaugas Girdenis. Pastarasis dar apdovanotas už puikų M. K. Oginskio kūrinio atlikimą. O štai plungiškis Matas Stabingis, šiuo metu besimokantis Klaipėdos Stasio Šimkaus konservatorijoje, įvertintas už virtuozinį meistriškumą.

Įspūdingas koncertas

Didžiojo prizo laimėtojų pasirodymais dar kartą buvo galima pasimėgauti balandžio 23-ąją L. Ivinskio gimnazijos sporto komplekse surengto festivalio-konkurso „M. K. Oginskio kūrybos perlai“ baigiamojo koncerto metu, kada jiems buvo įteikti pelnyti piniginiai prizai, simbolinės statulėlės bei gėlės. Pianistė D. Banišauskaitė publikai padovanojo M. K. Oginskio polonezą Nr. 10 d-moll, vokalistų konkurso laureatė G. Utaraitė atliko Pietro Mascagni operos „Draugas Fricas“ ariją „Tik kelios gėlės“.

Tądien buvo pagerbti ir balandžio 20-ąją vykusio M. K. Oginskio meninio konkurso laureatai. Viena jų – L. Ivinskio gimnazijos 8b klasės mokinė Deimantė Gudaitytė (mokytoja – Lina Černeckienė), paskaičiusi M. K. Oginskio eilėraštį „Pasinerkim į švelnius jausmus“, ir Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro vienuoliktokas Dovydas Žąsytis, paskaitęs Gintaro Grajausko kūrinį „Skaityti ar neskaityti“. Dovydo mokytoja – Audra Lenkauskienė.

Tačiau ne tik laureatų pasirodymai papuošė baigiamąjį koncertą – scenoje sekmadienį susirinkusieji išvydo ir Kauno miesto simfoninį orkestrą bei Kauno valstybinį chorą kartu su solistais Gabriele Bukine (sopranas), Gabriele Kuzmickaite (mecosopranas), Mindaugu Zimkumi (tenoras) ir Žygimantu Galiniu (bosas). Dirigentas – Robertas Šervenikas. Klausytojai liko sužavėti Liudviko van Bethoveno IX simfonija.

Paminėtas bažnyčios jubiliejus

Koncerto dalyvius į sceną kvietė renginio vedėja, aktorė bei šio konkurso garbės ambasadorė Virginija Kochanskytė, baigiamąjį festivalio koncertą pradėjusi perskaitydama ištrauką iš M. K. Oginskio knygos „Priesakai sūnui“.

V. Kochanskytė gausiai susirinkusiai publikai priminė, jog koncertas dedikuojamas Rietavo Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios 150-ies metų sukakčiai paminėti, ir trumpai priminė, kad 1853 metais vyskupas Motiejus Valančius pašventino būsimos bažnyčios kertinį akmenį. Statybai esą vadovavo architektas Frydrichas Štuleris iš Prūsijos. Dėl nekokybiškų statybinių medžiagų teko atsisakyti projekte numatyto vieno bokšto ir nuo pamatų mūryti du. Bažnyčios statybai Oginskiai išleido apie pusę milijono rublių.

Statybas 1853 metais pradėjo Irenėjus Oginskis, o 1873 metais jas baigė jo sūnus Bogdanas Oginskis.

„Mieli rietaviškiai ir žmonės, prijaučiantys Rietavui, sveikinu visus, susirinkusius į šitą gražią šventę. Ją pradėjome pačiame didžiausiame ir gražiausiame mūsų miesto perle – Rietavo bažnyčioje. Tai – didžiausias Oginskių palikimas Rietavui, išlikęs iki šių dienų. Bet yra daugybė perliukų, kurie išsibarstę po visą Rietavo parką – muziejus, meno mokykla, kultūros centras, biblioteka, daug kitų įstaigų ir organizacijų, darančių gražius darbus bei tęsiančių misiją, kurią prieš daug metų iškėlė Oginskiai“, – kalbėjo šventės dalyvius pasveikinęs meras A. Černeckis.

Kalbėdamas apie Rietavo perliukus, jis išskyrė meno mokyklą, kuri jau penktą kartą surengė festivalį-konkursą „M. K. Ogisnkio kūrybos perlai“. Savivaldybės vadovas dėkojo visiems, prisidedantiems prie šio renginio, atskirai išskirdamas meno mokyklą, jos vadovą N. Jasinską bei visą kolektyvą.