Išeivio parama pasiekė Plungę

Jur­gi­tos NAG­LIENĖS nuo­trau­kos
Įren­gi­nių per­da­vi­mo-pri­ėmi­mo ak­tas užt­vir­tin­tas A. Mar­tu­se­vi­čiaus ir G. Sa­ga­čio pa­ra­šais bei rankų su­mu­ši­mu
Prieš mėnesį skelbta, kad Plungėje gimęs ir augęs, o dabar investicijų versle besisukantis ir Ispanijoje gyvenantis verslininkas Žilvinas Mecelis Lietuvai kovai su koronavirusu skiria nemenką paramą – 250 tūkst. eurų. 50 tūkst. iš jų buvo paaukota būtent Plungės ligoninei. Praėjusią savaitę ši parama, tiksliau – už ją įsigyta medicininė įranga, pasiekė mūsų miesto ligoninę, o ketvirtadienį buvo pristatyta bei pademonstruota rajono valdžios atstovams bei žiniasklaidai.

Rėmėjų netrūko

Pats verslininkas įrangos perdavimo ceremonijoje nedalyvavo. Pasirašyti jos perdavimo ir priėmimo aktą į Plungę atvyko jo bičiulis, taip pat iš mūsų krašto kilęs teisininkas Gediminas Sagatys, plungiškiams gerai žinomos gydytojos Reginos Sagatienės sūnus. Būtent jis rūpinosi, kad Ž. Mecelio skirta parama būtų tikslingai panaudota kovai su koronavirusu ir kad už ją įsigyti prietaisai saugiai pasiektų Plungę.

Beje, Ž. Mecelis nebuvo vienintelis, suskubęs padėti gydymo įstaigoms šiuo sunkiu metu. Kalbėdamas apie pagalbą, kurios sulaukė, Plungės ligoninės direktorius Antanas Martusevičius negailėjo gražių žodžių.

„Atrodo, tai buvo kaip koks žemės drebėjimas. Šitokia žmonių galybė pradėjo rūpintis medikais. Tuoj pat atsiliepė Albinas Klimas su trilitriniu raugintų kopūstų, su pačio kepta duona ir rūkytais lašiniais. Žlibinai parėmė cepelinais, „Vičiūnai“ keletą kartų – žuvimi, Romas Kalvaitis – duonele, Rietavo įmonės, „Geologijos pirmūnai“ – energiniais gėrimais, kad gydytojai neužmigtų. Sulaukėme didžiulės paramos ir iš „Litnaglio“, ir iš „Vičiūnų“ grupės bendraturčio Liudo Skieraus.“

Direktorius sakė išvardinęs tik vietos įmones ir verslininkus, ištiesusius pagalbos ranką. Bet sulaukta paramos ir iš toliau. O minėtojo geradario iš Ispanijos poelgis bene plačiausiai nuskambėjo žiniasklaidoje.

„Pradėjo skambint mums, klaust, kur dėsim tuos tūkstančius. Kai sužinojom, kad tikrai ta parama skiriama, sukvietėm specialistus ir svarstėm, ko mums reikia labiausiai. Tarėmės ne vieną dieną, turėjom pateikti dokumentus ekspertams. Ir štai, šiandien čia mums už nugarų – nedaug dėžių, bet jose – labai svarbi įranga“, – sakė A. Martusevičius.

Nusprendė eiti kitu keliu

Daugiau apie įsigytą įrangą papasakojo ir dalį jos pademonstravo Anestezijos ir reanimacijos skyriaus vedėjas Aivaras Dovydaitis. Jis minėjo, kad būta įvairių dvejonių, ką pirkti. Už skirtą sumą būtų išėjęs vienas brangus deguonies aparatas, bet suabejota, ar Plungės ligoninei tikrai jo reikia.

„Nusprendėme eiti kitu keliu, užbėgant įvykiams už akių pradėti ligonio būklės sekimą ne reanimacijoje, kai jau jį atveža visai silpną ir reikia gelbėti gyvybę, o anksčiau, nuo pat jo patekimo į ligoninę. Todėl buvo apsispręsta pirkti daugiau, bet pigesnės aparatūros“, – aiškino medikas.

Už Ž. Mecelio paaukotas lėšas Plungės ligoninei nupirkti septyni kardiomonitoriai, skirti ligonio būklei stebėti, penki pulsoksimetrai, matuojantys deguonies įsisotinimą ligonio kraujyje ir pulsą, dešimt švirkštų pompų ir vienas videolaringoskopas. Jis daugkartinio naudojimo, keičiamos tik mentelės.

Tiesa, šiems pirkiniams išleista ne visa verslininko skirta suma. „Sutarėm, kad ne viską išleisim iš karto. Gal vėliau atsiras poreikis kažką būtinai įsigyti. Juolab kad ne viską dar žinom apie patį koronavirusą, kaip jo plitimas gali pasisukti ir kaip kisti poveikis“, – kalbėjo A. Dovydaitis.

Siekia apsaugoti personalą

Gydytojas pademonstravo, kaip naudojamas vienas iš naujai įsigytų prietaisų – videolaringoskopas, kuriuo sunkios būklės ligonis jungiamas prie deguonies aparato.

Jis pasakojo, kad iki šiol ligoninės turėtu laringoskopu galima naudotis tik pasilenkus labai arti prie ligonio burnos, kad medikas savo akimis galėtų matyt jo kvėpavimo takus. Tokio artimo kontakto metu apsisaugoti nuo su ligonio iškvepiamu oru į aplinką pasklindančio užkrato yra labai sudėtinga. O videolaringoskopas leidžia tą pačią procedūrą atlikti laikantis saugesnio atstumo, kadangi gydytojas paciento kvėpavimo takus mato per specialų monitorių ir gali saugiai įvesti deguonies aparato vamzdelį.

Apie kitą pirkinį – švirkštų pompas – papasakojo ligoninės vyriausioji slaugos administratorė Violeta Mačiuitienė. Pasak jos, prie šio prietaiso galima prijungti net šešis švirkštus su skirtingais gydytojo pacientui paskirtais medikamentais. Taip pat galima nustatyti, kad vaistai būtų leidžiami norimais intervalais visos paros eigoje. Tokiu pat principu galima reguliuoti ir maitinimą per zondą. Tai labai palengvina slaugytojų darbą, nes dalis proceso automatizuojama. „Nereikia stovėt prie ligonio su šešiais švirkštais“, – sakė V. Mačiuitienė.

O A. Dovydaitis dar pridūrė, kad ši įranga pasirinkta norint ne tik kuo efektyviau padėti sergantiesiems koronavirusu, bet ir siekiant apsaugoti personalą. „Turėdami kardiomonitorius, automatines švirkštų pompas, centrinį deguonį ir „Rotary“ bei „Lions“ klubų anksčiau padovanotus deguonies aparatus galime ligoniui suteikti pagalbą palatoje, neapkraunant reanimacijos. Tuo pačiu ir apsaugoti personalą, mat ligonius bus galima aptarnauti laikantis saugaus atstumo.“

Medikas kalbėjo, kad, sukomplektavus visą būtiną įrangą, planuojama skyriuose įrengti nedideles intensyvaus ligonio būklės stebėjimo palatas, kurios pasitarnaus ir atslūgus koronaviruso bangai, gydant lėtinėmis plaučių ligomis sergančiuosius ar turinčiuosius širdies nepakankamumą. Ateity planuojama visus naujuosius monitorius sujungti į vieną bendrą sistemą, kas leistų tokių pacientų būklę stebėti iš slaugytojos posto.

Džiaugėsi geru rezultatu

Išklausius medikų pasakojimų, pristatyti patį geradarį Ž. Mecelį paprašyta jo bičiulio G. Sagačio, A. Martusevičiaus žodžiais, labai aukšto svečio iš Vilniaus.

„Turim džiugią dieną, kai žodis virsta kūnu“, – džiaugėsi teisininkas. Jis priminė, kad Ž. Mecelis yra kilęs iš Plungės, jo mama amžiną atilsį Janina Mecelienė daug metų dirbo gydytoja.

„O Žilvinas gyvena mecenavimo idėja. Ji populiari vakaruose ir tik pirmuosius žingsnius žengia Lietuvoj. Žilvinas jau yra realizavęs šią idėją kuriant MO muziejų. Sveikatos priežiūros įstaigų mecenavimas mūsų šaly dar nėra populiarus, bet kas gali žinoti, ar tai nėra išeitis Plungės ligoninės atveju, vertinant karts nuo karto pasigirstančias kalbas apie jos mažinimą“, – kalbėjo G. Sagatys.

Savo ir bičiulio Ž. Mecelio vardu jis dėkojo medikams, gelbstintiems gyvybes, ir ligoninės administracijai, dėjusiai pastangas, kad paaukoti pinigai būtų išleisti kuo prasmingiau.

„Džiugu tai, kad ne viskas importuota iš Kinijos. Švirkštų pompos gaminamos Lietuvoje. Kiek įmanoma stengtasi mažinti pavojų gauti nekokybišką prekę. Bendrai surėmę pečius, manau, pasiekėm neblogą rezultatą. O lėšų likutis niekur nedings. Visa parama – Plungės ligoninės rankose. Kada paspausit mygtuką, kad kažko reikia, mes tą likutį realizuosim“, – pažadėjo svečias.

Rajono valdžios atstovai prašė perduoti mecenatui padėkos žodžius bei kvietimą apsilankyti ligoninėje ir pačiam pamatyti jo dėka įsigytą įrangą. „Kai baigsis žvaigždžių karai ir lėktuvai vėl skraidys“, – kviesdamas dar šmaikščiai pridūrė ligoninės vadovas A. Martusevičius.

„Tokia pagalba Plungei yra milžiniška. Jei kiekvienas plungiškis, išvažiavęs svetur ar ne, puoselėtų tokius šiltus jausmus savo gimtajam miestui ir jo labui nuveiktų bent po vieną gerą darbą, mūsų Plungė suklestėtų“, – susitikimo pabaigoje pažymėjo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Česnauskas.