Nubausti klastotėmis Rietavo turguje prekiavę vyriškiai

Redakcijos nuotr.
Rietavo turgus masina mažomis kainomis ir... klastotėmis?
Garsių prekinių ženklų avalynės, drabužių, galanterijos, kitų aksesuarų kainos toli gražu ne visiems prieinamos. Tiems, kuriems originalios prekės – neįkandamos, siūloma alternatyva – klastotės. Nors už prekybą jomis gresia baudos, tiek internete, tiek turguose ir net, atrodytų, patikimuose prekybos centruose suklastotų žinomų ženklų prekių – apstu. Ne išimtis – ir Rietavo turgus. Vasaros pradžioje jame apsilankę policijos pareigūnai išaiškino du klastotėmis prekiavusius vyriškius. Dėl svetimo prekių ženklo panaudojimo jie atsidūrė Plungės apylinkės teisme.
Unsplash nuotr.
Tauragiškis tikino nežinojęs, kad prekiauja klastotėmis

Neigė žinojęs, kad prekiauja klastotėmis

Pirmasis pareigūnams įkliuvo tauragiškis Raimondas Blankas. Pagal verslo liudijimą dirbantis vyriškis teisėsaugininkų akiratin pakliuvo ne pirmą kartą – prieš ketverius metus jis Tauragės apylinkės teismo nubaustas už neteisėtą disponavimą narkotinėmis medžiagomis. Dabar jam teko pasiaiškinti dėl prekybos suklastotomis prekėmis.

Teismas nustatė, kad R. Blankas, neturėdamas prekių ženklo savininko leidimo, pateikė realizuoti nedidelį prekių, pažymėtų svetimu prekių ženklu, kiekį. Atitinkamų teisėtų originalių prekių bendra mažiausia kaina siekia kiek daugiau nei 2 248 eurus.

Pareigūnų dėmesį tauragiškis patraukė šių metų birželio 21-ąją, apie 10 valandą. Vienoje iš Rietavo turgaus prekyviečių jis prekiavo žinomų firmų logotipais pažymėta avalyne. Rietavo policijos komisariato pareigūnai rado 5 poras sportbačių, pažymėtų prekės ženklu FILA. Vienos originalios šio ženklo sportbačių poros rinkos kaina – 44,99 euro.

Taip pat rasta 20 porų sportbačių, pažymėtų prekės ženklu NIKE, kurių atitinkamo originalo vieneto mažiausia rinkos kaina – 59,95 euro. Tauragiškio prekyvietėje buvo ir ADIDAS prekės ženklu pažymėtų sportbačių – jų suskaičiuota 14 porų. Viena originalių šių batelių pora kainuoja mažiausiai 54,95 euro. Dar vienas šio prekinio ženklo sportbatis rastas ne poroje.

Nurodytų prekių apipavidalinimas – žymėjimas, etiketės, išsiuvinėjimai, prekių ženklai ir kitos detalės – neatitiko teisėtų gamintojų keliamų reikalavimų. R. Blankaus prekiauti sportbačiai buvo pažymėti prekių ženklais ar žymenimis, klaidinančiai panašiais į registruotus prekių ženklus, be prekių ženklų savininko leidimo.

Apklausiamas tauragiškis kaltę dėl padarytos nusikalstamos veikos pripažino. Pasakojo, jog maždaug nuo 2016-ųjų pagal verslo liudijimą prekiauja avalyne Rietavo turguje. Prekes esą dažniausiai parsiveža iš Lenkijos, Gariūnų turgaviečių, pats jų negamina. Tikino, kad jas perkant visada būdavo išrašoma faktūra.

Tą dieną, kai prekyvietėje sulaukė nekviestų „svečių“, į turgų jis atvyko apie 7 valandą. Ant prekystalių išsidėliojęs atsivežtą avalynę laukė pirkėjų. Tikino nežinojęs, kad jo sportiniai bateliai – klastotės. Apie tai esą išgirdo iš pareigūnų.

Kad tauragiškio sportbačiai – ne originalai, nustatė ir juos ištyrę specialistai. Tad teismui abejonių dėl R. Blankaus kaltės nekilo.

Dėl padarytos nusikalstamos veikos vyras gailėjosi ir kone prisiekinėjo, kad ateityje tokiomis prekėmis neprekiaus.

Bylą išnagrinėjus rašytinio proceso tvarka Plungės apylinkės teismas priėmė baudžiamąjį įsakymą, kuriuo vyrui skirta trečdaliu sumažinta bausmė – 1 000 eurų siekianti bauda. Ją nuteistasis privalo sumokėti per du mėnesius nuo teismo baudžiamojo įsakymo įsiteisėjimo dienos.

Žinoma, su tokia bausme R. Blankas gali nesutikti. Tokiu atveju per keturiolika dienų nuo teismo baudžiamojo įsakymo gavimo dienos jis turi teismui paduoti prašymą, reikalaudamas surengti bylos nagrinėjimą teisme. Nepateikus tokio prašymo, teismo baudžiamasis įsakymas įsiteisėja ir yra neskundžiamas.

Teks padirbėti visuomenės labui

Tą pačią dieną pareigūnai patikrino ir Plungėje gyvenančio Alvydo Valausko prekyvietę. Pareigūnai prekybos vietoje suskaičiavo 9-ias NIKE ženklu pažymėtas kuprines, kurių viena originali kainuoja mažiausiai 29,99 euro. Taip pat rastos dvi tuo pačiu prekiniu ženklu pažymėtos rankinės, kurių atitinkamo originalo vieneto mažiausia rinkos kaina – 22,99 euro.

Pirkėjų A. Valausko prekyvietėje laukė ir 4-ios PUMA kuprinės. Viena tokia originali įkainojama mažiausiai 19,95 euro. Tiek pat rasta ir CONVERSE kuprinių klastočių. Originali tokia kuprinė kainuoja mažiausiai 24,95 euro.

Aptikta ir ADIDAS prekiniu ženklu pažymėta kuprinė, kurios atitinkamo originalo vieneto mažiausia rinkos kaina –19,95 euro, taip pat 2 tuo pačiu prekiniu ženklu pažymėti sportiniai maišeliai. Tokio originalo mažiausia rinkos kaina siekia beveik 13 eurų.

Nurodytų prekių žymėjimas neatitiko teisėtų gamintojų keliamų reikalavimų. Prekės pažymėtos registruotais prekių ženklais ar žymenimis, klaidinančiai panašiais į registruotus prekių ženklus, be prekių ženklų savininko leidimo. Tokiu būdu A. Valauskas pateikė realizuoti 541,42 euro vertės prekes, pažymėtas svetimais prekių ženklais.

Kaip ir R. Blankas, A. Valauskas nesigynė jam mestų kaltinimų. Jau penkerius metus pagal individualią veiklą dirbantis ir Rietavo turgaus prekyvietėse rankinėmis, kuprinėmis, sportiniais krepšiais prekiaujantis vyras pasakojo, kad prekes dažniausiai parsiveža iš Lenkijos, kur jo vardu būna išrašoma faktūra.

Kur ir kada pirktos birželio 21-ąją pareigūnų patikrintos ir įtarimų sukėlusios prekės, A. Valauskas neprisiminė. Neva vasaros pradžioje, tvarkydamas garažą, jas užsilikusias rado lentynose tarp maišų. Pasakojo, kad kuprinės, sportiniai maišeliai ir rankinukai buvo nešvarūs, nudulkėję, tad juos išvalė ir paruošė prekybai. Esą norėjo užsidirbti daugiau pinigėlių, nes per karantiną nebuvo galimybės prekiauti, o jį slėgė skolos.

Vyras net nebandė meluoti, kad nežinojo, jog prekės neoriginalios. Žinojo ir tai, kad negalima tokiomis prekiauti, bet, norėdamas išlaikyti šeimą, uždirbt pinigų bei grąžinti skolas, išsivežė klastotes į Rietavo turgų.

Prekybininkas tikino, kad garaže daugiau tokių prekių neliko, visas buvo atsivežęs minėtą dieną į turgų. A. Valauskas gailėjosi taip pasielgęs. Žadėjo ateityje tokiomis prekėmis neprekiauti.

Pripažindamas vyriškį kaltu Plungės apylinkės teismas baudžiamuoju įsakymu jam skyrė trečdaliu sumažintą bausmę – laisvės apribojimą 4 mėnesiams be intensyvios priežiūros, įpareigojant visą bausmės atlikimo laikotarpį dirbti arba registruotis Užimtumo tarnyboje. Be to, per 4 mėnesius nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo dienos jam teks neatlygintinai išdirbti 40 valandų sveikatos priežiūros, socialinių paslaugų įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi senyvo amžiaus asmenimis, neįgaliaisiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis.

Jei tokia bausmė netenkina, A. Valauskas per keturiolika dienų nuo teismo baudžiamojo įsakymo gavimo dienos gali teismui paduoti prašymą, reikalaudamas surengti bylos nagrinėjimą teisme. Nepasinaudojus šia galimybe, teismo baudžiamasis įsakymas įsiteisėja ir yra neskundžiamas.

Susijusios naujienos