Žemaitiškai porino tiek maži, tiek dideli

Gintarės KARMONIENĖS nuotr.
Apie tekinbačius paporino Austėja Jedenkutė ir Elada Čekavičiūtė
Antradienį Plungės viešojoje bibliotekoje skleidėsi žemaitiško žodžio grožis – vyko jubiliejinis – dešimtasis – „Žemaitiškų skaitymų“ konkursas, kuriame tradiciškai tarmiškais tekstais susirinkusiuosius ir komisiją džiugino būrys skaitovų. Drąsiai, išraiškingai ir emocingai, kaip ir būdinga tikriems žemaičiams, tekstus beldė tiek darželinukai, tiek moksleiviai. Kokių tik istorijų, pasakų ir nutikimų jie žemaitiškai nepriporino – ir apie tekinbačius, ir apie vorą bei blogiukę musę, ir apie kelionę prie jūros, ir dar visokiausių. Su susižavėjimu jų klausėsi visi renginio dalyviai, o tuo tarpu skaitovus ruošę pedagogai atidžiai sekė, kad jų auklėtiniai nesuklystų ar kokio žodelio nepraleistų. O buvo visko...

Darželinukai nekantravo pasirodyti

Garbė pradėti Plungės viešosios bibliotekos ir Plungės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus rengiamą konkursą, kasmet sutraukiantį būrį įvairaus amžiaus žemaitiško žodžio puoselėtojų, atiteko mažiausiems dalyviams – darželinukams. Kiekvienas nekantraudamas laukė savo eilės, kada galės užlipti ant scenos ir parodyti, ką padedamas auklėtojos išmoko. Ko gero, jų veideliuose mažiausiai atsispindėjo stresas ir publikos baimė – darželinukai pasišokinėdami lėkė į priekį ir emocingai beldė, ką išmokę.

Kol vieni demonstravo savo gebėjimus, kiti tyliai kartojosi savo žodžius. Nesnaudė ir vaikus į konkursą atvedusios pedagogės: sekė kiekvieną jų ištartą žodį, o kokiam pasimiršus – pašnibždomis priminė, neleisdamos skaitovams išsiblaškyti.

Tiesa, prieš pasirodant pirmiesiems konkurso dalyviams, visus susirinkusiuosius pasveikino bibliotekos direktorė Violeta Skierienė. Pasak jos, Plungės kraštas – turtingas, nes jam pavyko išsaugoti žemaitiškumą, kalbą, kuri it didžiausia vertybė perduodama iš kartos į kartą. Linkėdama skaitovams drąsos ir pasitikėjimo savimi, knygos namų vadovė išreiškė viltį išgirsti daug naujų pasakų, istorijų ir kitokių porinimų, kurie šiame konkurse dar neskambėjo.

Žinoma, nepamiršta pristatyti ir skaitovus vertinsianti komisija: jos pirmininkė Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė, kultūrulogė Aldona Kuprelytė, Plungės rajono savivaldybės Kultūros, turizmo ir viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Ingrida Uznevičiūtė, Švietimo ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Dangirutė Vaškienė, žurnalistas, knygų leidėjas, visada tik žemaitiškai kalbantis Eugenijus Bunka ir Plungės technologijų ir verslo mokyklos istorijos mokytoja, žemaičių kultūros sergėtoja Diana Gendvilienė.

Pirmieji – mažiausieji

„Galvuokėt, ka čė ne konkursos, ka atejuot babā ė buočiou paskaitītė, kou ėšmuokot. Linkem dėdelies sėkmies“, – pakviesdama pirmuosius skaitovus sakė A. Kuprelytė. Po šių jos žodžių su triukšmu į sceną žengė visas būrys darželinukų. Mažieji skaitovai, atvykę iš Plungės lopšelio-darželio „Nykštukas“ „Drugelių“ grupės, paskaitė vieną iš mūsų krašto literatės Irenos Stražinskaitės-Glinskienės kūrinių.

Konkursą pradėję darželinukai ir priešmokyklinukai kaip žirnius beldė išmoktus žemaitiškus tekstus. Žinoma, buvo ir tokių, kuriems jauduliukas bandė pakišti koją. Laimei, šalia buvo pedagogės bei scenos kolegos, padėję išsisukti, kad nesugriūtų pasirodymas, o akyla ir ausyla komisija nerastų prie ko prikibti.

Tačiau ne tik mažieji antradienį susirinkusiųjų ausis džiugino žemaitiška šnekta – konkurse dalyvavo ir moksleiviai. Visi skaitovai pagal savo amžių buvo suskirstyti į keturias grupes. Tad jaunųjų žodžio meistrų pasirodymai, prasidėję ryte, tęsėsi visą dieną.

Kai kurie dalyviai į sceną žengė vieni, kiti – poroje, o treti – būryje, tačiau visus siejo vienas bendras noras – kuo geriau pasirodyti ir įtikinti komisiją, jog būtent jie šiemet – geriausi. Skaitovai stengėsi ne tik akcentuoti žemaičių kalbai būdingas ilgąsias balses, reikiamose vietose sudėlioti kirčius, bet ir kūno kalba perteikti pagrindinę pasirinkto pasakojimo, pasakos, istorijos ar nutikimo mintį. Norėdami kuo išraiškingiau pasirodyti, skaitovai ir rankas, ir kojas, ir įvairiausias mimikas pasitelkė.

Tačiau būtent tai labiausiai ir užkliuvo šiųmetei komisijai. „Nemuokīkėt vakū pliesčiuotė“, – kalbėjo komisijos pirmininkė A. Kuprelytė, anot kurios, nereikia manyti, kad skėsčiojimas rankomis atneš sėkmę. Pirmininkės teigimu, svarbiausia – aiškiai ir raiškiai paskaityti žemaitišką tekstą. A. Kuprelytė atkreipė dėmesį ir į tai, kad klausantis plungiškių skaitovų, galima pajusti bendrinės kalbos įtaką, o štai alsėdiškius komisija gyrė už puikiai išlaikytą žemaitiškumą. „Matītė, ka tėi vakā nomūs rokoujas žemaitėška“, – pasidžiaugė A. Kuprelytė.

Išrinkti geriausi skaitovai

Po tokių komisijos pastebėjimų niekas nenustebo, jog laurus šiųmetiniame konkurse nuskynė ne emocingai žemaitiškai porinę vaikai, o ramiai, bet užtikrintai žemaitiškai paskaitę jaunieji žemaičių kalbos „keravotojai“.

Viena tokių – darželinukų grupėje pirmąją vietą laimėjusi Gustė Saukaitė iš Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyriaus. Mažoji skaitovė, kurią konkursui paruošė mokytoja Sigita Diržinauskienė, komisijos narius papirko paskaičiusi apie „Kelionę prie jūros“.

Antroji vieta atiteko taip pat santūriam žemaičiui – Motiejui Montvydui, atstovavusiam Plungės lopšelio-darželio „Vyturėlis“ „Boružėlių“ grupei. Mažasis skaitovas užtikrintai išbeldė Modesto Basio tekstą „Tekinbatē“, kurį išmokti padėjo meninio ugdymo mokytoja Vida Vaitkuvienė.

Na, o Plungės lopšelio-darželio „Raudonkepuraitė“ priešmokyklinio ugdymo grupės „Bitutė“ auklėtinė Rugilė Pakalniškytė, paskaičiusi Aleksandro Girdenio „Luopiši sopoujint“, užėmė trečiąją vietą. Mergaitės mokytoja – Daiva Stankevičiūtė.

Tarp pradinukų geriausiai sekėsi Plungės Senamiesčio mokyklos mokytojos Staselės Venslauskienės paruoštai pirmokei Paulai Nakopia, komisiją nuginklavusiai „Pasaka aplė vuora ė mosė bluogiokė“. Žemiau atitinkamai rikiavosi trečiokas Germantas Gelžinis iš Plungės „Ryto“ pagrindinės mokyklos, kurį konkursui paruošė mokytoja Irena Šarkauskienė, išmokiusi raiškiai skaityti apie ežį šposininką, ir apie vuoži porinusi ketvirtokė Morta Novoruckytė iš tos pačios mokyklos. Skaitovės mokytoja – Edita Morkienė.

Grupėje, kurioje rikiavosi 5–8 klasių mokiniai, laureate pripažinta Plungės „Babrungo“ progimnazijos mokytojos Bronislavos Šimonienės paruošta penktokė Goda Rečkauskaitė, tiek komisiją, tiek kitus klausytojus sužavėjusi Kornelijos Vičytės tekstu „Kraustīmuos“.

Antrąją vietą šioje kategorijoje užėmė dar viena šios mokyklos mokinė – Justė Slavinskytė. Mokytojos Sandros Arlauskienės žemaitiškai porinti išmokyta mokinė paskaitė „Babūnelės darželie“.

O trečioji vieta atiteko apie tekinbačius šmaikščiai papasakojusiam penktokui iš „Ryto“ pagrindinės mokyklos – Saulenos Ablingienės mokiniui Sauliui Žvirgždžiui.

Vyriausiųjų – 9–12 klasių – grupėje konkurentų neturėjo mokytojos Ramutės Damulienės paruošta devintokė Akvilė Arlauskaitė. Plungės „Saulės“ gimnazijos moksleivė komisiją sužavėjo mūsų kraštietės plunksnos meistrės Adelės Daukantaitės kūriniu „Aniuols“.

„Saulės“ gimnazija nuskynė ir antrąją vietą. Ją pelnė kompoziciją pagal žemaičių poetų eiles „Žemaitīnā“ pristačiusios 9–12 klasių mokinės Aušra Zubytė, Kamilė Daržinskytė, Emilija Pigagaitė, Martyna Katkutė ir Deimantė Jarašiūnaitė. Skaitoves konkursui paruošė mokytojos Rita Barniškienė ir Jolanta Raišutienė.

O trečiosios vietos laimėjimas iškeliavo į Kulius. Jį laimėjo Kulių gimnazijos vienuoliktokas Kristupas Jasutis, paporinęs ištrauką iš Antano Žemgulio teksto „Pasėjimk“. Skaitovo mokytoja – Daiva Zaleckienė.

Visiems dalyviams apie žemaitiškų skaitymų konkursą primins ne tik įspūdžiai iš renginio, bet ir V. Skierienės įteiktos dėkavonės bei fondo „Švieskime vaikus“ savanorės Raimondos Bieliauskienės ir Plungės turizmo informacijos centro vadovės Sandros Kasmauskienės įsteigtos dovanėlės.