
Naujausios
Atlyginimus skelbia ne visi
Nors įstatymai biudžetines įmones bei įstaigas įpareigoja skelbti, kokie yra vidutiniai tiek vadovų, tiek kito personalo atlyginimai, ne kiekviena įstaiga tą daro. Antai Plungės turizmo informacijos centras tokią informaciją yra paskelbęs tik sykį – 2016 metais – ir iki šiol duomenų nėra atnaujinęs.
Yra ir tokių įstaigų, kurios laikosi įstatyminės nuostatos, nurodančios, kad to darbuotojo, kuris vienintelis įstaigoje eina atitinkamas pareigas, atlyginimo vidurkis skelbiamas tik gavus jo sutikimą. Vadovaudamasis šia taisykle Plungės socialinių paslaugų centras savo direktorės atlyginimo neskelbia – matyt, ši nedavė tam sutikimo. Priešinga situacija – Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biure: šio vadovė, solidarizuodamasi su savo pavaldiniais, savo atlygį skelbia viešai.
„Gėda ir pikta“
Žodžiu, sužinoti, kiek uždirba Savivaldybės įmonių ir įstaigų vadovai, nėra taip paprasta, vis tik „Žemaičiui“ pavyko surinkti šiuos duomenis. Pirmiausia suskubome tikrinti tą informaciją, kurią savaitgalį savo feisbuko paskyroje paskelbė Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas, pasidžiaugęs, kad tarptautinio M. Oginskio festivalio sėkmė teikia neabejotiną pridėtinę vertę visam rajonui – esame žinomi, matomi ir įvertinami.
„O ar to paties sulaukia šio festivalio kūrėjai, rengėjai ir visi kiti prie jo dirbantys žmonės? Man yra gėda ir pikta, kad festivalio sielai, muziejaus vadovui, gebančiam garsinti Plungę Lietuvoje ir užsienyje, yra mokamas toks pats darbo užmokestis, kaip kaimo kultūros centriuko su keliais darbuotojais vadovui arba kaip bendrapartiečio sutuoktinei su 2 pavaldiniais, arba kitai savo simpatijai“, – vardino M. Kaunas.
„Žemaičio“ surinktais duomenimis, tarp kaimiškųjų kultūros centrų dosniausiai yra atlyginama darbuotojų skaičiumi ne pačio didžiausio – Žlibinų kultūros centro – vadovei. Jos atlyginimas iki mokesčių – 2 400 eurų. O štai dvigubai daugiau darbuotojų turinčio Žemaičių dailės muziejaus vadovui kas mėnesį už darbą mokama vos 70-čia eurų daugiau. Beje, Žlibinų kultūros centro vadovė praėjusių metų pabaigoje buvo paskatinta 400 eurų vienkartine premija, o Žemaičių dailės muziejaus vadovas tokio įvertinimo nesulaukė.
Labiausiai vertinamas... turizmas
Ir vis tik antakiai iš nuostabos pakyla išvydus ne Žlibinų kultūros centro vadovei mokamą atlyginimą. Daugelis plungiškių neabejotinai žino šalia centrinių vartų į Oginskių rūmų parką įsikūrusį Plungės turizmo informacijos centrą. Rekvizitai.lt duomenimis, ši nedidukame buvusio sargo namelyje veikianti įstaiga turi vos 4 darbuotojus. Nepaisant to, jos direktorei mokamas net 2 887 eurų mėnesinis atlyginimas – gerokai didesnis nei kaimyninio Žemaičių dailės muziejaus, kurio veiklą, beje, Turizmo informacijos centras reklamuoja, ir kuris turi 27 dirbančiuosius, vadovui.
Įdomu tai, kad šios nykštukinės įstaigėlės vadovės alga lenkia net „Plungės būsto“, turinčio 24 darbuotojus ir administruojančio per 200 daugiabučių namų Plungės mieste ir rajone, vadovo atlyginimą. Verta dar priminti, kad „Plungės būstas“ administruoja daugiabučių renovaciją ir šios darbų kreditavimo sutartis, rengia investicinius projektus, vykdo rangos darbų viešuosius pirkimus. Bet šie darbai, Savivaldybės vadovų matymu, matyt, yra gerokai menkesni nei tie, kuriuos patikėta atlikti Plungės turizmo informacijos centrui.
„Nėra jokių partinių įsipareigojimų“
Kodėl vieniems įstaigų vadovams už darbą atlyginama gerokai kukliau nei kitiems, „Žemaitis“ teiravosi mero Audriaus KLIŠONIO.
– Tikriausiai skaitėte praėjusį savaitgalį administracijos direktoriaus paskelbtą pasisakymą apie tai, kad įstaigų vadovų alga priklauso ne nuo darbo rezultatų, bet nuo kažkokių simpatijų ar antipatijų. Ką pasakytumėt apie tai?
– Skaičiau, čia tiesiog buvo reakcija į mano Taryboje pateiktą informaciją, kad šių metų antrą ketvirtį Plungės šilumos tinklų vadovų atlyginimų vidurkis padidėjo 548 eurais. Pasirodo, tai buvo priedas įmonės direktorei. Esu užsiprašęs Plungės šilumos tinklų valdybos, kad atsiųstų sprendimą dėl šio priedo skyrimo, jame turi būti nurodyta, už ką jis skirtas.
– M. Kaunas savo ruožtu kelia klausimą, kodėl Žemaičių dailės muziejaus direktoriui už darbą mokama kone tiek pat, kaip ir kaimiškųjų kultūros centrų vadovams. Konkrečiai būtų galima paminėti Žlibinų kultūros centrą. Šių dviejų įstaigų vadovų atlyginimus skiriate jūs. Ar esate nepatenkintas muziejaus vadovo darbo rezultatais?
– Reikia įvertinti tai, kad Žlibinų kultūros centras buvo vienintelis, turėjęs vaikų darželį Kantaučiuose. Iki tol neturėjom tokio analogo, tad įstaigos vadovei teko tikrai nepaprastas darbas, Žlibinų kultūros centro veiklų baras buvo ženkliai platesnis nei kitų kaimiškųjų kultūros centrų. (Vis tik meras nepaminėjo, kad praėjusių metų pabaigoje, vertinant įstaigų vadovų darbo rezultatus ir sprendžiant dėl jų atlyginimų dydžio, Kantaučiuose veikianti darželio grupė jau kurį laiką buvo pavaldi ne Žlibinų kultūros centrui, bet Plungės lopšeliui-darželiui „Nykštukas“ – aut).
O Žemaičių dailės muziejaus direktoriui išties turėjau pastabų dėl jo veiklos. Įvardint konkrečiai nenorėčiau, bet jų buvo. Įvertinant tai priedas prie atlyginimo buvo skirtas galbūt ne toks, kokio norėjo pats muziejaus vadovas. Arba jį remiantys politikai.
– Metų pradžioje per Tarybos posėdį iškėlus atlyginimų klausimą kalbėjot, kad ne įstaigoje dirbančiųjų skaičius ir ne jos biudžetas lemia direktoriaus atlyginimo dydį. Tai kas vis dėlto yra vertinama sprendžiant, kiek ir kam mokėti? Kodėl pačios mažiausios Savivaldybės įstaigos – Turizmo informacijos centro – vadovės alga yra viena didžiausių?
– Keli metai iš eilės Plungės turizmo informacijos centras yra vienas pačių geriausių Lietuvoje. Ir „Adventur“ parodose gaunami įvertinimai yra tik geri. Šitą praktiškai iš nieko sukūrė centrui vadovauti atėjusi Sandra Kasmauskienė. Ji pakankamai plačiai reklamuoja mūsų rajoną, gana gerai pateikia informaciją apie kaimo turizmo sodybų, maitinimo įstaigų bei kitas paslaugas, kurias turistai gali gauti mūsų rajone.
Šios įstaigos kasmet teikiamos ataskaitos gerai atspindi, kiek yra išaugęs mūsų rajono žinomumas, tų pačių Oginskio rūmų, Šaltojo karo muziejaus, Platelių. Matyti, kad tai yra kruopštaus ir tikslingo darbo rezultatas. Kalbuosi ir su turizmo paslaugų teikėjais, jie patvirtina, kad proveržis tikrai yra.
Tad ir atlyginimas skiriamas atsižvelgiant į tai, kad žmogus, turėdamas labai kuklų biudžetą ir labai kuklų darbuotojų skaičių, padaro ženkliai daugiau nei tos įstaigos, kurios turi gerokai daugiau darbuotojų, o jų vadovai – po kelis pavaduotojus.
– S. Kasmauskienės sutuoktinis per praėjusius savivaldos rinkimus su Liberalų sąjūdžio Plungės skyriumi, kuriam jūs vadovaujate, kandidatavo į Plungės rajono savivaldybės tarybą. Ar neįžvelgiate tame viešųjų ir privačių interesų konflikto? Ar vertindamas S. Kasmauskienės veiklos rezultatus neturėtumėte nusišalinti tiek jūs, tiek vertinime dalyvaujantis jūsų patarėjas Žydrūnas Purauskis, kurį su Kasmauskų šeima sieja asmeniniai ryšiai?
– Visų pirma, Andrius Kasmauskas nėra liberalas. Ir į šiuos rinkimus su liberalais eis visa eilė žmonių, kurie nėra partijos nariai. Jei jis aktyvus žmogus ir jei mato galimybę dirbti mūsų komandoj – valio, viskas tvarkoj, bet nėra jokių partinių įsipareigojimų. Lygiai tas pats ir su saviveikla – jei vieni ar kiti žmonės nutaria dalyvauti kokioj veikloj (Kasmauskai bei Purauskiai šoka Alsėdžių kultūros centro kolektyve), tai tik rodo jų aktyvumą, bet kažkokių koreliacijų šioj vietoj aš tikrai nematau.
– Ir tai niekaip nesusiję su tuo, kad keturių asmenų kolektyvui vadovaujančios S. Kasmauskienės atlyginimas lenkia netgi „Plungės būsto“ vadovo, nešančio tikrai didelę atsakomybę daugiabučių renovacijos procesuose, algą?
– Mano supratimu, atlyginimas pastarosios įstaigos vadovui yra mokamas neadekvatus. Ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl pastaraisiais metais keitėsi „Plungės būsto“ vadovai. Bet jo dydį nustato ne meras, o Savivaldybės administracijos direktorius.
Po mano vertinimo šiais metais visiems kultūros ir turizmo įstaigų vadovams atlyginimai didėjo, o dėl „Plungės būsto“ jūs labai teisingai pastebėjote – žmogui ant pečių guli šitiek renovacijų. Ir tiek gyventojų spaudimo tenka atlaikyti, kad ta renovacija vyktų. Šiemet bandoma rasti rangovus ar ne penkiems daugiabučiams, ir kol kas nepasirašyta nė viena rangos darbų sutartis, kadangi negauta pasiūlymų. Tai yra nuolatinis darbas, kuris reikalauja labai daug nervų ir daug kruopštumo. Bet vadovo atlyginimas toks, kad... Šiuo atveju administracijos direktorius tikrai pasikuklino.