Daugiabučių kiemus ne tik gėlių darželiai puošia

„Žemaičio“ nuotr.
Nereikia būti nei aklam, nei žioplam, kad eidamas tokiu taku sprandą nusisuktum
Į „Žemaičio“ redakciją paskambinusi plungiškė Irena papasakojo apie tokią problemą, su kuria susiduria kiekvienas daugiabučio namo A. Jucio gatvėje, pažymėto 40-uoju numeriu, gyventojas. Anot mūsų skaitytojos, bėda – itin blogos būklės šio daugiabučio kiemo šaligatvis: plytelėmis klotas takas išsikraipęs ir nelygumų nusėtas, o vietomis tako dangos nėra visai. Moteris minėjo kartą net kojos traumą patyrusi, eidama šiuo kreivuoju taku, o mažieji neretai ir nubalnotom nosim namo grįžta. Tad kas privalo imtis tako remonto – patys gyventojai ar...?

Kas atsakingas?

Ir išties, duobėti daugiabučių kiemai jau seniai yra viena opiausių miesto bėdų. Apie šias problemas dažnai diskutuojama su Savivaldybės ir miesto seniūnijos vadovais, tad pirmiausia „Žemaičio“ redakcija susisiekė su Plungės miesto seniūne Dangirute Jurkuviene ir paklausė, kaip ši problema sprendžiama.

„Plungės bendruomenė, daugiabučių namų gyventojai yra visiškai neinformuoti šia tema, o gal ne viską gerai supranta, mat ne visiems aktualu domėtis įvairiais teisės aktais“, – kalbėjo D. Jurkuvienė.

Pasak seniūnės, daugiabučių kiemai – bendra jungtinė to namo gyventojų nuosavybė. Ją daugiabučių bendrijos yra įregistravusios Registrų centre kaip pačių valdomą nekilnojamąjį turtą, tad pačios planuoja darbus, tvarkosi, valo ir visiškai savarankiškai rūpinasi savo gerove – niekas iš šalies, seniūnės žodžiais, neateis ir nepadarys darbų už jas.

Reikia rodyti iniciatyvą

Kita kalba ten, kur nėra gyventojų bendrijų. Tokius daugiabučius, kaip žinia, administruoja „Plungės būstas“, o gyventojai jam moka už šią paslaugą.

Jeigu „Plungės būsto“ administruojamo daugiabučio teritorijoje yra apgriuvusių vaikų žaidimo aikštelių, kitų statinių, jeigu kiemas ar šaligatvis, automobilių stovėjimo aikštelė reikalauja remonto, tuomet tam daugiabučiui priskirtas „Plungės būsto“ administratorius turi rodyti iniciatyvą, sukviesti namo gyventojus ir paraginti visiems bendrai priimti sprendimą – ką norima daryti. Pagal tai, ką nusprendžia gyventojai, „Plungės būstas“ rengia norimų darbų sąmatas ir perka darbų paslaugą.

„Didžioji dalis daugiabučių namų gyventojų iki šiol mano, kad seniūnija arba Savivaldybė turi tvarkyti jų kiemus. Jeigu teritorija nepriklauso namui, tada taip – tokiu atveju tvarkos darbų imasi seniūnija“, – kalbėjo D. Jurkuvienė.

Seniūnė pridūrė, kad Plungėje tarp daugiabučių yra tokių šaligatvių, kurie informacinėje duomenų bazėje yra registruoti kaip servitutas. Tokius šaligatvius prižiūri ir remontuoja taip pat seniūnija. Visa kita, kaip minėta, pačių gyventojų rūpestis.

Viską įmanoma padaryti...

Kadangi mūsų skaitytojos paminėtą A. Jucio g. 40-ąjį daugiabutį namą administruoja „Plungės būstas“, redakcija susisiekė su šios įstaigos administratore Aušra Vengaliene – būtent jai priskirta rūpintis šio daugiabučio reikalais.

Išgirdusi apie mūsų skaitytojos nusiskundimus, administratorė sakė pasigendanti pačių gyventojų iniciatyvos.

„Visų pirma namo gyventojai turi ateiti pas mus ir išsakyti savo lūkesčius, pasikalbėti – mes esam paprasti žmonės, nė vieno neišvarome. Taip pat reikia pasižiūrėti, kiek yra prikaupta šio namo lėšų. Viskas yra įmanoma, tik visų pirma reikia ateiti į kabinetą ir pasikalbėti“, – tikino A. Vengalienė.

Išgirdome ir tai, kad jeigu šio daugiabučio namo gyventojų kaupiamųjų lėšų remonto išlaidoms yra sukaupta pakankamai, tokiu atveju patiems gyventojams prisidėti prie tako remonto nereikės. Tokiam darbui nereikės rengti ir sąmatos, užteks paskelbti rangos darbų konkursą. Tik jam įvykus būtų ruošiama sąmata ir tiksliai suskaičiuojama, kokia suma yra reikalinga, užtenka sukauptų lėšų ar ne.

„Jeigu būtų pageidavimas, tarkim, ir automobilių aikštelėje išpilti naują asfaltą, greičiausiai sukauptų pinigų neužtektų, patys gyventojai turėtų prisidėti savo lėšomis. O jeigu norėtųsi automobilių aikštelę kieme dar ir prasiplatinti, tada reikėtų net projektą užsakyti“, – pasakojo A. Vengalienė. Ir dar kartą pakartojo laukianti pačių gyventojų iniciatyvos – kad patys kreiptųsi į „Plungės būstą“, o ne per žurnalistus.
 

„Žemaičio“ nuotr.
Skaitytoja Irena skundėsi ir tuo, kad prie šaligatvio pasistačius automobilį, gali likti įkalintas jame – dėl per aukšto bortelio neatidarysi durelių arba nubraižysi jas