Naujas politinis sezonas – be senbuvių

„Žemaičio“ nuotr.
Tarp besitraukiančiųjų iš politikos – ir A. Beierle-Eigirdienė
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) iki vasario 3-iosios turi paskelbti galutinius kandidatų į savivaldybių tarybas ir merus sąrašus. Laukdami jų, žvilgtelėjome į pirminius kandidatuojančiųjų į Plungės rajono savivaldybės tarybą pateiktus sąrašus ir nustebome juose neradę kai kurių vietos politikos senbuvių pavardžių. „Žemaitis“ teiravosi jų, kokie motyvai paskatino nebedalyvauti rinkimuose.

Apsisprendė seniai

Turbūt didžiausias netikėtumas – dabartinės vicemerės, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovės Astos Beierle-Eigirdienės sprendimas pasitraukti iš politikos.

Surinkę vicemerės numerį, radome ją Vokietijoje. Moteris sakė pasiėmusi atostogų ir išskubėjusi pas dukros šeimą pasidžiaugti tik ką gimusiu antruoju anūkėliu, tad dėl šių itin malonių rūpesčių dabar yra kiek nutolusi tiek nuo artėjančių rinkimų, tiek apskritai nuo politinės ir visuomeninės veiklos.

O sprendimą nebedalyvauti šiuose rinkimuose A. Beierle-Eigirdienė sakė priėmusi seniai. „Dar prieš 4-erius metus, išrinkta į šios kadencijos Tarybą, pasakiau kolegoms, kad tai bus paskutinioji kadencija ir po jos pasitrauksiu. Ir dabar labai džiaugiuosi šiuo savo sprendimu. Turi ateiti jauni. Pastaruoju metu Plungėje itin jaučiamas tas kartų pokytis. Ateina jauni žmonės su savo idėjomis, su visai kita energija. O mums jau metas prilėtinti tempą. Mano dukrai jau 37-eri, žentui – 40. Tai jie dabar turi gyvenimą statyti, o ne mes, kuriems jau pensija šviečiasi“, – žvaliai kalbėjo vicemerė.

Bet tuoj pridūrė sveikata nesiskundžianti, esanti puikios formos ir nuotaikos, tad užsidaryti tarp keturių sienų tikrai nežadanti – turinti namus Palangoje, artimųjų Vokietijoje, JAV, tad planuojanti pirmiausia jiems skirti daugiau laiko ir dėmesio, o taip pat nepamiršti ir savęs, pasimėgauti ramesniu gyvenimo tempu.

A. Beierle-Eigirdienės politinis kelias prasidėjo 2007-aisiais, jai įsidarbinus ekologe Plungės rajono savivaldybėje. Moteris energingai kilo karjeros laiptais, dirbo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, vėliau pati vadovavo administracijai, tada buvo paskirta į vicemerės pareigas, taip pat ne vieną kadenciją buvo Savivaldybės tarybos nare.

„Nebesu toje prožektorių šviesoje“

nuotrauka
Mantas Česnauskas
 

Daugeliui buvo netikėtas ir dabartinio Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovo Manto Česnausko sprendimas nebedalyvauti šiuos rinkimuose, nors prieš 4-erius metus jis siekė ne tik Tarybos nario, bet ir mero pareigų. Šiuose rinkimuose LVŽS Plungės skyrius į merus kelia buvusį Seimo narį Andriejų Stančiką, o štai M. Česnausko pavardės nebėra net tarp kandidatų į Tarybą.

Paklaustas, kodėl priėmė spendimą šiuose rinkimuose nebekelti savo kandidatūros, M. Česnauskas „Žemaičiui“ sakė, kad tą lėmė daug įvairių priežasčių – tiek profesinių, tiek asmeninių.

„Negaliu sakyti, kad per šiuos rinkimus esu visai nuošaly, kaip LVŽS Plungės skyriaus narys talkinu kitiems kandidatuojantiesiems, tačiau taip – pats nebesu toje prožektorių šviesoje. Iš dalies galbūt ir dėl to, kad per tuos metus, kai dirbu Savivaldybėje – nuo 2015-ųjų, – supratau, kad ši veikla – ne man. Kita vertus, nesakau, kad nebegrįšiu į šį amplua“, – kalbėjo M. Česnauskas.

Paklaustas, kuo ketina užsiimti uždaręs Savivaldybės duris, direktoriaus pavaduotojas sakė, kad kaip ir visi bedarbiai – ieškos darbo. „Norėtųsi išbandyti save ir privačiame sektoriuje, kad galėčiau palyginti, kuri sritis man arčiau širdies. O planų visiškai pasitraukti iš politinio gyvenimo kol kas nėra, tik galbūt nedalyvausiu jame taip aktyviai, kaip iki šiol. Vėlgi – tai priklausys nuo to, kuo užsiimsiu ir kiek liks laiko politikai bei visuomeninei veiklai.“

„Išeinu ramia sąžine“

nuotrauka
Daina Martišienė
 

Tarp LVŽS kandidatų į Plungės rajono savivaldybės tarybą nėra ir ūkininkės Dainos Martišienės pavardės. Moteris pastarąjį dešimtmetį gana aktyviai dalyvavo rajono politiniame gyvenime, pastaruosius ketverius metus ėjo Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto pirmininkės pareigas, bet prieš kurį laiką priėmė sprendimą politiką kuriam laikui pastumti į šalį.

„Tai nebuvo spontaniškas sprendimas, brandinau jį mintyse gana ilgai – gal dvejus metus. Kolega Marijus Kaktys vis dar bandė atvesti mane į protą, bet jam nepavyko“, – juokėsi D. Martišienė.

Ji Savivaldybės administracijoje ir Taryboje dirbo nuo 2011-ųjų: ėjo mero patarėjo, administracijos direktoriaus pavaduotojo, Tarybos nario pareigas. Ar po tokio ilgo laiko tarpo nebuvo sunku nuspręsti trauktis?

„Nebuvo paprasta. Iš pradžių pačiai buvo keista, kad palieku Tarybą, bet dabar džiaugiuosi šiuo sprendimu. Išeinu ramia sąžine – per tą dešimtmetį niekam neprikiaulinau, su niekuo nesusipykau. Yra šeima, ūkis – viskam reikia dėmesio ir laiko, o politinė veikla kuriam laikui bus pristabdyta. Bet kas žino, gal iki kitų rinkimų persigalvosiu“, – kalbėjo politikė ir ūkininkė.

Nededa taško

nuotrauka
Aidas Kėsas
 

Liberalų sąjūdžio Plungės skyriaus sudarytame kandidatų sąraše pasigedome net trijų dabartinių Tarybos narių pavardžių: Giedriaus Norvaišo, Irenos Taučienės ir Aido Kėso. Pastarojo stažas Taryboje – bene ilgiausias, todėl teiravomės, kas lėmė sprendimą daugiau nebekelti savo kandidatūros.

„Esu senas diedas – reikia užleisti vietą tiems, kurie yra jaunesni, energingesni, tiems, kurie sugeba, o ne kurie nori“, – dėstė politikas ir verslininkas. Ir pridūrė nededantis taško politikoje: „Niekada nesakyk niekada, bet šįkart mano sprendimas yra nedalyvauti rinkimuose. Mano tokia gyvenimo filosofija – jei nėra noro, kam save draskyti.“

Sieks Vilniaus tarybos nario mandato

nuotrauka
Gintaras Bagužis
 

„Žemaitis“ jau rašė, kad šiuose rinkimuose Plungės rajono savivaldybės tarybos nario mandato nebesieks ir „Vieningos Plungės“ atstovas Gintaras Bagužis, anksčiau vadovavęs Savivaldybės administracijai, o pastaruosius ketverius metus buvęs Tarybos nariu.

Gruodžio pabaigoje meras Audrius Klišonis paviešino, kad G. Bagužis prisiregistravo Vilniaus savivaldybėje, todėl nebegali būti Plungės savivaldybės tarybos nariu ir yra padavęs VRK prašymą panaikinti jo mandatą Taryboje.

Paklaustas, kas lėmė tokį žingsnį, G. Bagužis „Žemaičiui“ sakė priėmęs sprendimą rinkimuose siekti nebe Plungės rajono, o Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nario mandato.

„Gyvenimas Plungėje man baigėsi prieš 30 metų, kai išvykau studijuoti į Vilnių. Po kurio laiko netikėtai grįžau, tik jau kitame vaidmenyje. Tie 5-eri metai, praleisti grįžus į tėviškę, buvo visokie. Turiu pripažinti, kad nors prisiminimai liko, save laikau Vilniaus gyventoju. Todėl laimę bandysiu čia“, – kalbėjo G. Bagužis.