www.zemaiciolaikrastis.lt

Milijonai būdų gyventi. Gambija (III)

Rytas senelio namuose. Moliniame puodelyje garuoja žolelių arbata. Pažiūriu pro langą, o ten – šalna. Sustingusi žolė, žemė, vanduo tvenkiniuose. Kokia nuostabi gamtos jėga, galinti per naktį sustabdyti tai, kas gyva. Nuo šaltuko gūžiamės ir mes – pamažu stoja darbai, norisi tik jaukiai įsikurti prie židinio. Visgi koks stiprus mūsų ryšys su gamta ir kaip dažnai ji diktuoja mūsų gyvenimo ritmą, kad ir kuriame pasaulio krašte būtume.
Kartu su gamta sustingusios ir mano mintys – nuo ko pradėti? Pamažu grįžtu prie kertinių temų – koks iš tiesų buvo mano darbas Gambijoje ir koks tas ryšys su gamta šioje karštoje Afrikos šalyje?

Gatvės muzikos diena buvo marga

Į nak­tinį žy­gi ieš­ko­ti vėžlių
Sus­kam­ba ža­din­tu­vas, pa­bun­du. Pir­ma va­lan­da nak­ties – lai­kas ei­ti dirb­ti. Ekst­re­ma­li drėgmė ir neatslūgs­tan­tis karš­tis pa­suf­le­ruotų reng­tis kuo ma­žiau dra­bu­žių, ta­čiau kultū­ra dik­tuo­ja il­gas kel­nes, o lie­tin­ga­sis 
se­zo­nas – liet­paltį.
Išei­nu. Su­tin­ku ko­le­gas ir drau­giš­kai šne­ku­čiuo­da­mie­si pa­su­ka­me į pa­plūdimį. Tik įžen­gia­me į smėlį ir vie­nas jų pa­pra­šo iš­jung­ti ži­bin­tuvėlį. „Ar ei­si­me vi­siš­ko­je tam­so­je?“ – klau­siu. Taip. Štai kur pra­si­de­da dar vie­nas nuo­ty­kis.
Tu­ri­me nuei­ti 11 ki­lo­metrų ati­džiai žval­gy­da­mie­si, ar į krantą neiš­ro­pos dviejų metrų il­gio ir iki 300 ki­log­ramų sve­rian­tis vėžlys. Šie įspūdin­gi jūrų gy­ven­to­jai iš­li­ko ne­pa­si­keitę 200 mi­li­jonų metų! Suau­gu­sios pa­telės grįžta į tą pa­tį pa­plūdimį, ku­ria­me iš­si­ri­to, ga­linė­mis ko­jo­mis iš­ka­sa met­ro gy­lio duobę ir pa­lie­ka ten iki 150 kiau­ši­nių.
De­ja, be žmo­nių pa­gal­bos daž­niau­siai iš­gy­ve­na tik vie­nas iš tūkstan­čio vėžlių. Tai­gi, kar­žy­giš­kai ei­na­me tam­so­je pa­plūdi­miu su mi­si­ja ap­tik­ti šias pa­te­les, jų ne­truk­dant iš­ma­tuo­ti ir už­fik­suo­ti rei­kiamą in­for­ma­ciją to­li­mes­niems ty­ri­mams.
Žings­niai smen­ga į drėgną smėlį. Kaž­kas su­girgž­da po ko­jo­mis. Gir­di­si, kaip mus pa­jutę šim­tai krabų bėga į sa­vo ur­ve­lius slėptis. Prieš akis vos už pusės met­ro iš tam­sos iš­ny­ra karvės ra­gai… Įkve­piu, apei­nu ją ir žy­giuo­ju to­liau žai­buo­jan­čio dan­gaus link.


„Pa­kaus­tan­ti“ pa­tir­tis
Ei­da­mi su ko­le­go­mis ap­ta­ria­me ki­tus mūsų lau­kian­čius dar­bus: sa­va­no­rių ren­gimą dirb­ti su vėžliais, edu­ka­ci­jos pro­gra­mas mo­kyk­lo­se, kur pa­sa­ko­ja­me apie šiuos gyvūnus ir jų naudą van­de­ny­nui. Dar lau­kia su­si­ti­ki­mai su vie­tos bend­ruo­menė­mis ir žve­jais – rei­kia ap­tar­ti su vėžliais su­si­ju­sio tu­riz­mo ga­li­my­bes bei tu­ristų cent­ro sta­ty­bas.
Neat­vy­ko­me čia „gelbė­ti pa­sau­lio“ ar „iš­mo­kin­ti“ vie­ti­nių gy­ven­tojų. Į sa­va­no­rystę žiū­ri­me kaip į ly­gia­teisę koo­pe­ra­ciją. Da­li­namės dar­bu, mo­komės vie­ni iš kitų. Ban­do­me su­kur­ti tai, kas tęsis ir mums iš­vy­kus.
Tai la­bai svar­bu ren­kan­tis sa­va­no­rystės programą. Yra daug or­ga­ni­za­cijų, da­ran­čių iš to verslą ir neat­sa­kin­gai žiū­rin­čių į darbą Af­ri­ko­je. Ši­taip ky­la pa­vo­jus pa­kenk­ti vie­tinėms bend­ruo­menėms. Ne­reikėtų į sa­va­no­rystę žiūrė­ti ir kaip į kaž­kokį did­vy­rišką žyg­darbį. Taip, toks dar­bas iš­ties ga­li būti ne­leng­vas, o daž­nai – ir neap­mo­ka­mas, bet mai­nais gau­ni ne­įkai­no­ja­mos pa­tir­ties.
Mūsų po­kalbį nu­trau­kia priartėję žai­bai. Pa­si­pi­la lie­tus. Ne­turė­da­mi kur slėptis, nie­ko ne­ma­ty­da­mi, su­si­kibę ran­ko­mis ir dai­no­mis vy­da­mi baimę, bėga­me namų link. Grįžu­sius mus pa­si­tin­ka vie­ti­nis sar­gas Tum­bu­lu. Juok­da­ma­sis jis tik nu­mo­ja ran­ka – šis se­no­lis ži­no, kad vėžlių šio­mis die­no­mis ne­bus nė kva­po.
Tum­bu­lu ir ant­gam­tinės ga­lios
Tum­bu­lu vie­ti­niai žmonės va­di­no the me­di­ci­ne man (me­di­ci­nos žmo­gus) ir nie­kas tiks­liai ne­ži­no­jo, kiek jam metų. Anais lai­kais gi­mi­mo liu­di­ji­mo ar pa­so nie­kas neiš­duo­da­vo, tad ir gim­ta­die­nis ne­bu­vo svar­bi die­na. Se­no­lis žyd­ro­mis kiau­rai pra­si­skver­bian­čio­mis aki­mis bu­vo gar­sus sa­vo ga­lia gy­dy­ti ki­tus žmo­nes. Tad ser­gan­tie­ji at­ke­liau­da­vo net iš kitų ša­lių, kad būtų pa­lies­ti jo ste­buk­lingų rankų.
Mes jį va­di­no­me sa­vo se­ne­liu, mat Tum­bu­lu nuo pat pra­džių griež­tai, bet kant­riai mus mo­kė vie­tinės kal­bos. Jautėmės saugūs ir glo­bo­ja­mi net ir nak­ti­mis – nuo už­puo­likų jis mus sau­go­jo vaikš­čio­da­mas su sa­vo se­no­viš­ku med­žiok­li­niu šau­tu­vu.
De­ja, at­ėjo lai­kas at­si­svei­kin­ti. Apie šio iš­min­tin­go žmo­gaus iš­ke­lia­vimą pra­nešė visą naktį kaukę jo šu­nys. Girdė­jau juos ir ne­galė­jau už­mig­ti. Pa­ti užau­gu­si kai­me vi­sa­da ži­no­jau, ką reiš­kia toks šunų stau­gi­mas. Ti­kiu, kad kūną pa­li­ku­si sie­la pir­miau­sia ke­liau­ja pas pa­žįsta­mus at­si­svei­kin­ti. At­sis­vei­ki­nau. Kitą dieną ma­no spėlio­ji­mai pa­si­tvir­ti­no – vi­sas kai­mas gedė­jo šio ga­lin­go žmo­gaus.


Ma­ra­bou – pra­keiks ar ap­sau­gos?
Tum­bu­lu ne­bu­vo vie­nin­te­lis se­no­lis, kurį žmonės tikė­jo tu­rint ste­buk­lingų ga­lių. Vie­ti­niai čia tu­ri stiprų ryšį su gam­ta. Norė­da­ma apie tai dau­giau su­ži­no­ti pa­kal­bi­nau sa­vo ko­legą žy­geivį ki­to­je nak­tinė­je vėžlių ieš­ko­ji­mo pa­mai­no­je.
Tu­ri­me daug lai­ko ir šįkart ap­švies­ti pil­na­ties ga­li­me drąsiai žings­niuo­ti ir kalbė­tis. Jis ty­liai ir mįslin­gai pra­de­da pa­sa­ko­ti apie Ma­ra­bou – žmogų, tu­rintį ant­gam­ti­nių ga­lių, at­lie­kantį įvai­rias ce­re­mo­ni­jas, pra­na­šau­jantį ateitį ir ne­tgi ga­lintį pra­keik­ti. Apie ap­si­lan­kymą pas Ma­ra­bou žmonės vi­sai ne­kal­ba ar kal­ba la­bai ty­liai. Štai kodėl ir ko­le­ga ko­ne šnabž­da pa­sa­ko­da­mas.
„Jei ne­tikė­tai su­ser­ga ar mirš­ta žmo­gus, – dėsto bend­ra­žy­gis – la­bai tikė­ti­na, kad tai ga­li būti ant­gam­tinės jėgos ar šio žmo­gaus prie­šo pa­pra­šy­ta Ma­ra­bou pa­gal­ba. Tie­sa, ge­ra­no­riš­kas žmo­gus, ku­ris pa­de­da ki­tiems, už­jau­čia ir gy­ve­na dar­no­je tiek su šei­ma, tiek su bend­ruo­me­ne, nie­ka­da ne­su­lauks to­kios bausmės.“
Ma­ra­bou taip pat pa­de­da ap­si­sau­go­ti. Kūdi­kiui gi­mus jis pa­ga­mi­na ju­ju (džiud­žiu) – tai iš ož­kos odos pa­da­ro­mi tri­kam­piai ir kvad­ra­tai, ve­ria­mi ant vir­vu­čių ir ka­bi­na­mi ant vai­ko rie­šo, kak­lo ar lie­mens. Pa­sak vie­ti­nių, ju­ju sau­go nuo piktųjų dva­sių, ku­rios naktį ban­do pa­grob­ti ne­kaltą kūdikėlį. Ne kartą ma­čiau ir suau­gu­sius žmo­nes, ne­šio­jan­čius šiuos ju­ju – nie­ka­da ne­vėlu sau­go­tis!
Na, o jei ka­da domė­sie­s sa­vo atei­ti­mi, Ma­ra­bou taip pat mie­lai apie ją pa­pa­sa­kos. Tie­sa, kaip at­ly­gio jis ga­li pa­pra­šy­ti nu­pirk­ti vištą ar vai­sių ir pa­do­va­no­ti pir­mam su­tik­tam žmo­gui.
Tie­sa, Ma­ra­bou būna ne tik vy­rai. Mo­te­rys taip pat tu­ri stip­rių ga­lių ir glaudų ryšį su gam­ta. Prie mūsų kai­me­ly­je esan­čio tven­ki­nio, su­pa­mo ga­lingų med­žių, kur gy­ve­na ke­le­tas mažų kro­ko­dilų, ren­ka­si se­nolės mo­te­rys mels­tis. Į šią šventą vietą at­ke­liau­ja ir tie, kas tu­ri di­de­lių sva­jo­nių, norų kažką pa­keis­ti. Ir ypa­tin­gai mo­te­rys, no­rin­čios su­si­lauk­ti vaikų.
„Jie nu­siau­na ba­tus ir at­si­sėda prie van­dens, nu­ga­ra į mo­te­ris, o šios nuo­šird­žiai meld­žia­si dėl at­vykė­lių ir jų atei­ties“, – tęsia bi­čiu­lis, bet pa­sa­ko­ji­mas nu­trūkst – prie­ky­je pa­ste­bi­me did­žiulį juo­dulį. Galbūt tai ir bus mūsų il­gai ieš­ko­ta kiau­ši­nius smėly­je sle­pian­ti jūrų vėžlio pa­telė.
Ačiū, kad ke­lia­vo­te su ma­ni­mi.

Dalintis

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: