
Naujausios
Prašo Dievo leisti dar pagyventi
Tiesa, iš pradžių, paklausta apie močiutę, moteris sakė nenorinti viešumo. „Juk ne kokia garsenybė ji, paprasti mes žmonės, ne laikraščiui...“ – kuklinosi. Bet įtikinome, kad jos močiutė verta visų mūsų pagarbos ir dėmesio. Juk jos gyvenimas žadina viltį. O vilties mums dabar, kai iš visų pusių puola ligos, labai reikia.
Dabar senolė jau gyvena savame pasaulyje ir kasdien meldžiasi Dievui, prašydama leisti dar pagyventi. Vadinasi, jaučia ne metų naštą, o laimę gyventi, dovaną būti čia ir dabar. Artimieji dažnai girdi ją gretimame kambaryje besimeldžiančią, o kartais ir giesmes giedančią. Dabar tai pagrindinė jos veikla.
O dar visai neseniai, iki 100-ojo jubiliejaus, alsėdiškė buvo visiškai savarankiška ir labai aktyvi. Turėjo du katinus, kuriuos labai lepino. Vieną vakarą jų beieškodama kluptelėjo ir susilaužė koją. Va tada ir prireikė jai didesnės artimųjų pagalbos, nes kartu labai nusilpo akys. Dabar bemato tik šešėlius. O juk iki tol, nors prastai girdėjo, be vargo perskaitydavo artimųjų užrašytus klausimus ir atsakydavo. Ir iš lūpų mokėdavo suprasti, ką kalba aplinkiniai.
Gyvenimas nelepino
Liūdnoka Petrelės gyvenimo pradžia: neturėjo ji nė brolių, nė seserų. Tėvelis išėjo į karą ir nebegrįžo. Vienturtė dukra jo taip ir nepamatė. Kai Petrei buvo 12 metų, nuo vėžio mirė mama. Mergaitę priglaudė bevaikė mamos sesuo. Sąlygų lankyti mokyklą nebuvo. Nors senolė pasakodavo, kad ją mažą norėjo priglausti ir į mokslus leisti ir klebonas, ir kitoj pusėj Sruojos vilnų karšyklą turėjęs Berenis. Bet mergaitė liko pas tetą, nors ši nebuvo jai gera. Petrelė pasakodavo, kad labai mylėjo savo močiutę. Ji labai atjausdavo nešlaite likusią anūkėlę, ką nors dirbant vis leisdavo pailsėti.
Nuo pat mažens Petrė buvo labai religinga, sąžiningai lankė bažnyčią. Dalyvavo anuomet Alsėdžiuose susikūrusioje Pavasarininkų draugijos veikloje, būdavo atsakinga už religinių švenčių procesijų organizavimą.
Būdama 25-erių ištekėjo už Domininko Vagdario. Pagimdė tris sūnus, tik vienas mirė mažas dar karo metais. Šeima didelio ūkio neturėjo, laikė arklį ir keletą kitų gyvulių. Gelbėjo vyro verslumas: virė ir pardavinėjo muilą. Bandė gyventi mieste, Klaipėdoje, bet sunku buvo, tad grįžo atgal, į vadinamąją Jurgaitinę (Jurgaičių kaimą).
Pokario metais Petrės vyrą apkaltino, neva turįs pistoletą, ir kaip politinį nusikaltėlį 25-eriems metams išsiuntė į lagerį. Sklido kalbos, kad kažkam labai reikėjo jo užimamų sandėlininko pareigų...
Taip ir liko moteris su dviem sūneliais viena. Nenuleido rankų: pati arė, sėjo, pjovė. Be to, augino žąsis ir pardavinėdavo turguje. Sako, prie jos žąsų visada būdavo pirkėjų eilė, mat kruopščiai nupeštos, švarios, tvarkingos – skūrelė niekur neįplyšusi...
Vyru taip pat rūpinosi – į lagerį siuntė siuntinius. Sovietų diktatoriui Stalinui mirus, po amnestijos jis grįžo namo. Dirbo abu kolūkyje. Patys pirmieji 1969 metais į miestelį iš vienkiemio „parvilko“ visą trobą – nė vienas langas neišbyrėjo!
Nuo kūdikystės – ypatingas ryšys
Beje, vyras ją išmokė skaityti ir visą gyvenimą Petrė labai mėgo spaudą. Skaitydavo abu įvairiausius laikraščius ir kiekvienas savo žurnalą: jis – „Mokslą ir gyvenimą“, ji – „Tarybinę moterį“. Vyras mirė 1993 metų pavasarį, būdamas 81-erių.
Abu sūnūs – Antanas ir Vaclovas – gyveno ir dirbo čia pat, Alsėdžiuose. Anksti, būdamas vos 42-ejų, iš gyvenimo išėjo Jolantos tėtis Antanas. Kaip ji mena, močiutės ir tėvo ryšys buvo itin artimas. Po jo mirties močiutė labai dažnai eidavo tvarkyti sūnaus kapo, puošė jį gėlėmis. O jų augino visą gausybę – ir darželiuose, ir troboj. Visos palangės buvo gėlėmis nukrautos.
Jolantos ryšys su močiute irgi ypatingas. Su tokia meile prižiūrėti senolę gali tik daugybę meilės iš jos gavęs žmogus. Taip ir buvo. Jolanta prisimena, kaip baba ateidavo jos dar mažos prižiūrėti. Laukdavo, kol išmiegos, nežadindavo. Tėvai išeidavo į darbą, o jiedvi leisdavo dienas kartu.
Darželio mergaitė nematė. Močiutė ją lepino visada. Jokių darbų dirbti neversdavo. Iš mokyklos ji irgi pas močiutę eidavo. Taip ten gera buvo. Nepamena anūkė, kad Petrelė būtų kada balsą pakėlusi ar supykusi. Gal dėl to pas ją apsivedę su Edmundu ir parėjo gyventi. Ir iki šiol kartu...
Lepino baba ir savo pametinukes proanūkes. Aurima ir Ema pas ją mėgdavo būti. Kur nemėgs, jei leido net savo „Zinger“ siuvamąją mašiną išardyti. „Nieko prosenelė joms nesakė“, – iki šiol stebisi ir šypsosi tai atsiminusi Jolanta.
O anūkės, žinodamos, kaip baba myli katinus, kirpdavo jų atvaizdus iš „Whiskas“ pakelių ir kabindavo ant sienos. „Gražu“, – džiaugėsi senolė.
„Močiutė visada mokėjo taikliai pasakyti, kas jai nepatinka, ir niekada nelaikė pykčio. Kaip nori, taip gyvenk. Niekada nenurodinėjo, neaiškino, ką kiti turi daryti“, – kalbėjo Jolanta.
„Visur ji būdavo pirma“
Ilgą laiką visus stebino ir stipri Petronėlės sveikata. Iki pat 90-ies moteris skaitė ir mezgė be jokių akinių. Anūkė prisimena, kaip numezgusi keletą skirtingų raštų juostelių sakydavo „Išsirink, kokį nori.“ Netrukus galėjai pasipuošti močiutės rankų darbo megztiniu. Ir kepurių, pirštinių, šalikų, kojinių pirkti nereikėdavo – tiek primegzdavo.
Paklausta, kuo išskirtinė jos močiutė, Jolanta sako: „Visur ji būdavo pirma: ar ravim daržą, ar raunam burokus, visada ji priekyje. Pamenu, dar 80-ies metų ji su dalgiu nupjovė apie 15 arų javų prie namų. Ilgai turėjo atskirą nuo mūsų ūkį, laikė karvę. Žiemą, jau būdama 95-erių, paledijusiu keliu eidavo apsipirkti į parduotuvę. Visada siekė būti savarankiška. Nedejavo, nesiskundė. Labai didelių sveikatos problemų neturėjo. Ir ligoninėje iki kojos lūžio buvo tik kartą. Dėl akmenligės priepuolio. Ir tai sakė, kad nereikėjo ten vežti, būtų praėję. Kad ne tas lūžis, būtų dar labai gyvybinga.“
Kai anūkai uždegė ant torto žvakeles, 105-erių jubiliatė nusistebėjo – iš kur tos liepsnelės? Vadinasi, šviesą ji dar mato... Ta šviesa spindi ir trijų anūkų (Jolantos, Juditos, Antano) bei šešių proanūkių ir dviejų proproanūkų (netrukus gims ir trečias) akyse. Iš senolės visi artimieji mokosi didžiųjų vertybių: daug dirbti, gyvenimą priimti kaip Dievo dovaną, gebėti atleisti ir nelaikyti pykčio. Ir jiems puikiai sekasi.