
Naujausios
Šienapjūtė – vasaros pradžia
Sena daina apie liūdną griežlės dalią, kai grėblys žaliojoje lankoje ardo paukštelio lizdelį, o šis, vargšelis, nieko kito negali padaryti, tik tupėti už arklio pėdos ir žiūrėti pro pradalgėlę.
Žmogaus ir gyvūnijos grumtynės vyksta seniai ir, panašu, kad žmogus, sukūręs galingą techniką, vis labiau laimi. Tuo pačiu ir pralaimi, nes nykstant biologinei įvairovei, vargs ir pats žmogus. Bet kol kas, kol mums gerai, tik liaudies dainoje skamba griežlės rauda.
Bet ir šią dainą seniai pamiršome, griežlių mažėja, jos įrašytos į Raudonąją knygą. Senieji kaimų gyventojai sakydavo, kad griežlės, kurios iš žiemojimo vietų sugrįžta gan vėlokai, ne parskrenda, o pareina. O grįžusios tuojau komanduoja aiškindamos „krės krės varškės, o kam – vaikams, kokiems – mažiems“.
Be griežlės griežimo tarsi ne pavasaris, tarsi ne vasaros pradžia, tarsi kažko trūksta, lyg smuiko visame pavasariniame gamtos orkestre. Pats grožis, vasaros pradžia, spalvų ir žiedų jūra. Ir pats darbymetis – pirmoji šienapjūtė. Daug kur – be griežlės griežimo.
Šiemet per Jurgines pasnigo, o ant balto žirgo atjojęs šventas Jurgis pagal senuosius orų spėjimus visada žada daug ir sodrios žolės. Spėjimas pasitvirtino su kaupu, vėsus ir drėgnas pavasaris užaugino gausiai sodrių žolynų, kurie vešliai kupa visais pašaliais. Šienapjūtė įsibėgėja.
Laukuose jau pasirodė „dinozaurų kiaušiniai“
Anksčiau pievas nušienavus kartą ir dar atolą nuėmus, būdavo laikoma sėkminga vasara. Dabar gi keli šieno derliai jau tapo įprastu reiškiniu, laukuose vienas po kito dygsta „dinozaurų kiaušiniai“ – taip plėvele apsuktus šieno ritinius juokaudami pavadino suomiai.
Šienapjūtė kasmet pradedama anksčiau ir anksčiau, net gegužę. Kaip tik tuo metu, kai visa gyvūnija augina jaunąją kartą. Lizduose dar tebeperi kai kurie paukšteliai arba žolynuose vedžiojasi jauniklius, pakupstėse vaikelius palieka kiškės, ieškodami maisto pupnoja ežiukai, o gegužės ir birželio mėnesiais mažylius atsiveda stirnos.
Visas šis gamtos vaikų darželis teturi vienerius namus – pievas, kurias mes šienaujame. Gerai, jei nuo artėjančios galingos šienapjovės pasislėpti laukuose šmėkšo koks krūmokšnis, bėga upelis, yra raguva ar šiaip kokia priebėga – nešienaujama pievos dalis, žydinčių medingųjų augalų juostos (už kurias net mokamos išmokos). O jei ta pieva didžiulė, bekraštė – kaip tam mažam padarui suspėti…
Taip kasmet po šienapjovių dalgiais žūva nesuskaičiuojami kiekiai gyvūnijos jauniklių. Žinoma, nė vienas ūkininkas tyčia nesiekia savo traktoriaus aptaškyti stirniuko ar kiškelio krauju, bet dažniausiai nė nepajunta, kaip vienas ar kitas gyvūnas atsiduria po dalgiais.
Stirniukai nuo šienapjovių nebėga
Stirnos neretai atveda du, o kartais net ir tris mažylius. Vos gimę jie tik tyliai guli prigludę prie žemės ir apie trejetą savaičių neseka motinos, bet kantriai laukia, kol ši, sočiai prisiganiusi, grįš pamaitinti. Tokie prie žemės prisimetę gyvūnėliai yra vieni dažniausiai po šienapjovės dalgiais pakliūvančių jauniklių. Nei triukšmas, nei kokie baidantys judesiai ar garsai pirmomis gyvenimo savaitėmis neprivers stirnos jauniklio pakilti iš savo guolio ir bėgti nuo pavojaus.
Priglusti prie žemės, tapti beveik nematomu – ir stirniuko, ir kiškučio išgyvenimo strategija. Todėl vis ankstyvesnės šienapjūtės kasmet pražudo ir vis daugiau šių jauniklių ar net suaugusių gyvūnų, sutraiško daugelio paukščių lizdus ir jauniklius. Vaizdas, jei jį pamato ir pats traktoriaus vairuotojas, nėra labai įkvepiantis.
Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) primena Laukinės gyvūnijos įstatymą, įpareigojantį asmenis, besiverčiančius ūkine veikla, užtikrinti, kad vykdant ūkinę veiklą nebūtų neigiamo poveikio laukinei gyvūnijai arba jis būtų minimalus. O bet kokio susidūrimo su gyvūnu, ar jis būtų mažas, ar didelis, atveju, taigi, ir šienaujant, privaloma pranešti telefonu 112 arba AAD pranešimų priėmimo tarnybai telefonu (8 5) 273 2995.
Kaip teisingai perkelti jauniklius
Ką daryti šienpjoviui, kuris dabar mojuoja ne dalgiu, dėl ko iš šienaujamos pradalgės anksčiau galėjo visas varles, driežiukus ar peles išbaidyti, bet valdo galingą techniką, kurios monitoriai nefiksuoja pievoje galinčios slėptis gyvybės? Net jei tą gyvybę ir pastebi, ką daryti, kaip teisingai jauniklį perkelti į saugią vietą?
Visų pirma, reikėtų žinoti, kad jokio jauniklio negalima tiesiogiai liesti rankomis, nes taip paliekamas kvapas, kuris vėliau gali atbaidyti tėvus. Jauniklį reikia atsargiai perkelti, pernešti į kitą vietą paėmus į rankas kuokštus žolės ir jais apglobus gyvūnėlį. Pernešus į kitą vietą ir nušienavus pievą, jei jauniklis vis dar guli naujoje vietoje, tokiu pat būdu, su žolės kuokštais, mažylį galima grąžinti į buvusią vietą, kad jį greičiau surastų motina.
Štai ūkininkas Pranas iš Kulių sakėsi šienaudamas savo paprasta dalgine šienapjove pamatė žolėje gulintį stirniuką. Jis jauniklį paėmė ir atsargiai pernešė į kitą vietą. Žiūri, kad stirniukas lenda atgal į nepjautą žolę – jo instinktas sako, kad ten jam saugiau. Pranas pamatė ir pasirūpino. O kiek nepamato, nežino ir negali padėti. Ir ne todėl, kad žmonės beširdžiai ar galvoja, jog stirnų ir taip daug priviso. Tikrai ne todėl, nors ir mano darže stirnos nugraužia petražoles bei braškes, bet žiemą mes jas vis tiek šeriame. Kaip ir kiti, grožimės jų grakštumu ir pykstame išgirdę medžioklių šūvius.
Šienpjoviams išbaidyti laukinių gyvūnų iš pievų nepadeda ir patarimai pradėti šienauti iš lauko vidurio ir taip neva išstumti gyvūnus į pašalius. Negelbsti ir pievos išvaikščiojimas prieš ją šienaujant. Vienoje vietoje tą jauniklį gal ir pastebėsi, kitoje – ne. Be to, kai reikia nušienauti keliasdešimt hektarų, kas ir kada juos išbraidžios?
Dronai ieško gyvūnų
Jauniklių žūtis šienapjūtės metu aktuali ir kitose šalyse. Kai kurios jų į pagalbą telkiasi šiuolaikines technologijas. Didžiausios gyventojų skaičiumi Vokietijos Šiaurės Reino Vestfalijos žemės Aplinkos ministerija įsigijo 33 dronus stebėti planuojamus šienauti laukus. Prie dronų įmontuoti specialūs infraraudonųjų spindulių jutikliai gana tiksliai gali nustatyti net mažiausio gyvūnėlio buvimo vietą.
Ūkininkui tereikia paskambinti nurodytu numeriu ir pranešti, kad rytoj jis planuoja šienauti vieną ar kitą lauką. Iš ankstaus ryto prie lauko atvyksta komanda, sudaryta iš savanorių, daugiausia medžiotojų. Virš lauko skraidinamas dronas ar keli, tiksliai nustatoma gyvūno buvimo ir net dar šilto guolio vieta. Pagal fiksuotas koordinates savanoriai nueina prie pažymėtos vietos ir atsargiai perkelia jauniklius į nepavojingą teritoriją.
Ūkininkui tokia paslauga nekainuoja nieko, projektas finansuojamas vyriausybės. Žinoma, viskas priklauso nuo ūkininko geranoriškumo, bet ši paslauga darosi labai populiari.
Mūsuose teisės aktai neįpareigoja javapjūtės ar šienapjūtės metu naudoti bepilotes skraidykles su infraraudonaisiais jutikliais, tačiau, pasak AAD atstovės, tokia iniciatyva būtų sveikintina ir sektina.
Viliuosi, kad netrukus ir mūsų šienpjoviai iš vakaro galės paskambinti panašiai tarnybai ir paprašyti iš jų laukų laikinai iškeldinti gamtos vaikų darželį. Kur kas mieliau dirbti, kai žinai, jog po tavo darbo nesikankins nė vienas gyvūnas. Sugrįžę į namus, mes taip pat juk norime surasti sveikus ir laimingus savo vaikus.
Gražios ir sėkmingos šienapjūtės, darnos su savimi ir gamta.