
Naujausios
Turbūt kiekvienas iš mūsų per dieną jei ne keletą, tai bent vieną kartą pasakome: „Oi kaip neturiu laiko“. Arba atsidūstame ir pagalvojame, kad taip mielai leistume sau vieną ar kitą malonumą, bet tam visai neturime laiko.
Vos tik įsijungi radiją ar televizorių, net iš ten žurnalistas panišku balsu tramdo savo pašnekovą, sakydamas, kad reikia baigti pokalbį ar laidą, nes visai nebėra laiko, arba jo liko labai mažai. Ir užuot leidęs pašnekovui baigti mintį, gąsdinasi, kad „laikas jau spaudžia“ arba visai išseko. Nors tam laikui – nė motais, jis eina savo ritmu, tai mes jį visaip spaudžiame ir sekiname.
Reikėtų paskaityti naują knygą, bet tam nėra laiko, reikėtų aplankyti tetą – vėl trūksta laiko, reikėtų paskambinti draugei, su kuria nekalbėjai jau kažin kiek – ir vėl kas nors nutinka taip, kad atsiremi į tą patį tarsi užburtą pasiteisinimą „nėra laiko“.
Parduotuvėje eilėje ne vienas neramiai trypčiojame ir pykstame, kad taip ilgai reikia laukti ir gaišti, juk visai neturime tam laiko. Keliuose automobiliais lakstome lyg gyventume paskutinę valandą, per kurią privalome nuvažiuoti dar mažiausiai kelis šimtus kilometrų. Mus tarsi apėmė visuotinio skubėjimo manija.
Apie Jo Didenybę Laiką prigalvojome visokių studijų, sukūrėme folosofinių veikalų, teorijų, posakių, patarlių ir priežodžių, eilėraščių, dainų ir poemų. Laiką mylime, branginame, keičiame, skubiname, nekenčiame, stokojame taupome, pasiilgstame, net užmušame. Apie jį sakome: eina, bėga, skuba, lekia arba sustoja. Susikūrėme visokių prietaisų tam laikui matuoti, įvairių mašinų buičiai palengvinti ir taip laimėti sau daugiau laiko. Tik kuo daugiau tų pagalbininkų randasi, tuo dažniau guodžiamės laiko stoka.
Seniai ne vieno mūsų namus valo siurbliai robotai, žolę kieme nupjauna žoliapjovės robotai, valgį ruošia išmanūs virtuviniai kombainai, kurie ne tik skaniai ir nepriekaištingai verda, bet ir duoną bei pyragus iškepa, net receptus internete patys susiranda. Sako, tuojau mūsų šaldytuvai sugebės „kalbėtis“ su prekybos centrais ir pranešti, ko trūksta, ir taip už mus pasirūpinti maisto atsargomis.
Jau dabar ne vienuose namuose šeimininkauja Aleksa – tokia kompiuterinė tarnaitė, kuriai kiaurą parą ištisus metus balsu gali komanduoti tai įjungti radiją, tai išjungti šviesą, paskaityti žinias ar naujausią elektroninį laišką, žinutę, paliepti surinkti draugės numerį ar atsakyti į kokį nors klausimą. Aleksa nemiega, visada budi, neprašo algos, išeiginių, viską žino, bet kuriuo paros metu pasiruošusi mums besąlygiškai padėti – tik pašauk ją.
Taupydami laiką savo išmaniuosiuose telefonuose prisikrovėme tiek visokių programėlių, padedančių geriau organizuoti gyvenimą, kad reikia dar vienos papildomos programos valdyti toms visoms aplikacijoms. Net kavos virimo aparatą galima įjungti specialia išmaniojo telefono programa. Ką jau ten kava... Išmanusis prietaisas ant riešo suskaičiuoja mūsų žingsnius ir širdies dūžius, atrakina duris ar sumoka sąskaitą, primena apie mums svarbaus žmogaus gimtadienį.
Toks gyvenimo būdas turėtų neabejotinai suteikti papildomo laiko, kurį galėtume skirti sau. Tik vis nepavyksta.
Antri metai gyvename nelengvomis pandemijos sąlygomis. Paskelbus karantiną, guodėmės bent tuo, kad dabar tai jau visi turėsime daugiau laisvo laiko. Ir ką su tuo visu laiku reikės daryti? Nutiko atvirkščiai. Pasirodo, kasdien eidami į darbą, vaikus leisdami į darželį ar mokyklą, buvome labiau laisvi, nei įkalinti karantininiame namų arešte. Čia, brolyti, sugalvojęs į kavinę pavalgyti nenubėgsi, tenka visai šeimai pietus virti namie, ant to paties pietų stalo talpinant ir barščius, ir darbą, ir mokslus.
Ne vienam teko išmokti ne tik virti valgį namuose ir pyragus kepti, bet apsipirkit nauju būdu – užsisakant prekes į namus ar paštomatus. Net pas gydytojus lankytis nuotoliniu būdu. Atrodo, laiko vėl turėjo padaugėti, juk nebereikia lėkti į parduotuves, užtenka patogiai, kad ir virdurnaktį, susidėlioti savo prekių krepšelį. Bet pasikeitę įpročiai laiko vėl nepridėjo. Kur dingsta tas mūsų laikas?
Apie laiko deficitą ne kartą kalbėjausi su savo tėte, kuris mena tuos laikus, kai ne tik žolę, šieną, vasarojų dalgiais pjovė, bet ir tuos dalgius mokėjo išplakti. Kai laukus raikė ne galingi traktoriai ir jų tempiamos mašinos, kai sodybos kvepėjo kepama duona ir saulėje bolavo išaustų drobių rietimais. Kai žmonės gyveno metų laikų ritmu, dirbdami daugybę įvairių darbų, kurių daugelis šiais laikais pamiršta, nebereikalinga ir šiuolaikiniam žmogui sunkiai įsivaizduojama. Kai žmonės gyveno ne virtualiame, socialinių tinklų apraizgytame, bet realiame pasaulyje. Kai vienas kitam rašė laiškus, skambino, susitiko, bendravo, kartu džiaugėsi ar liūdėjo, kartu dirbo darbus, net dainuodavo. Ko dabar jau nebeišgirsi. Ir… visur suspėjo! Bet taip ir nesuradau atsakymo, kur prapuola mūsų laikas.
Dabar, kai šitaip žydi ievos, jų kvapas ir paupių lakštingalų trelės neleidžia sudėti bluosto. Vilioja įsiklausyti į nuostabias nepakartojamas melodijas, kurių šilumos turės užtekti visą pilką ir niūrų rudenį ir žiemą, iki naujo svaigaus gegužio. Ar matėt – jau skleidžiasi obelų, alyvų žiedai, pro šalį kvatodama skrenda gegutė, vakarais palaukėje griežia griežlė ir mekena perkūno oželis, ore jau šaudo sugrįžę čiurliai, pamiškėje kvapnų žiedų lanką išlenkė pakalnutė. Visur, kur akis užkliūva, – gražiausios ir sodriausios spalvos, žiedai ir kvapai. Taip trumpam, akimirkai – vakar tik žydėjo, o šiandien jau pabiro žiedlapiais.
Na, argi verta skaityti dar vieną nebūtinai svarbų socialinių tinklų „postą“ ir skubėti palikti savo patiktuką – „laiką“? Ar dabar būtina naršyti po virtualų žinių pasaulį, nepakeliant galvos nuo ekrano, ir vis kitame portale skaityti apie kokį nors susireikšminusį veikėją? Ar verta tam ir dar tūkstančiui visokiausių ne itin svarbių dalykų leisti mūsų brangų vienintelį laiką?
Kai šitaip skamba atbudusios gamtos simfonija, gal išjunkime automobilio variklį, nukelkime nuo viryklės puodą, pritildykime radijo imtuvą ar bent trumpam atsiplėškime nuo savo vergvaldžių kompiuterių, išmaniųjų. Pakėlę akis nuo darbų įsiklausykime – tai ir yra nesustabdomo laiko žingsniai.