
Naujausios
Sniegas valo ne tik orą
Mūsų nevilčiai – gali. Kanados profesorės Parisa Ariya iš McGill universiteto Monrealyje (Kvebeko provincija) vadovaujama mokslininkų grupė, be kitų dalykų, jau kelerius metus tyrinėja ir sniego sudėtį bei snaigių fizines savybes.
Po atliktų studijų, trumpai apibendrinant, mokslininkų grupė paskelbė, kad sniegas, ypač priemiesčiuose ir miestuose, sugeria automobilių ir kitas išmetamas nuodingas medžiagas. Snaigės struktūra – mažyčiai ledo kristaliukai, turintys keletą aktyvių paviršių, prie kurių snaigėms krintant prilimpa ore tvyrantys teršalai. Šaltyje teršalai gali kisti, reaguoti su kitais snaigės pritrauktais nešvarumais ir sudaryti įvairius naujus junginius.
Jei jums išėjus pasivaikščioti iš dangaus pabirs didžiulės gražios snaigės, tegul jos krenta ant pečių ar kepurės – į burną jų geriau nedėkite….
Kaimynų rūkymo metas
Gaila balto sniego, o dar labiau – mūsų pačių. Kelinti metai stebiu ir stebiuosi paprastu dalyku: kai tik atvėsta, miestuose ir priemiesčiuose prasideda „kaimynų rūkymo metas“. Kaminai kaminukai rūksta įvairiausių atspalvių dūmais, aštrus kvapas vos pravėrus langą skverbiasi į namus. „Išsirūko“ ir lauke padžiauti skalbiniai.
Tada, žiūrėk, per radiją pasipila pranešimai apie padidėjusią oro taršą kietosiomis dalelėmis bei raginimai likti namuose. Pandemija, padidėjusi tarša – kur įkvėpti tą gurkšnį tyro oro?
Deginant kietąjį kurą, o ypač nekokybišką, išsiskiria kietosios dalelės, kurios kuo smulkesnės, tuo pavojingesnės sveikatai. Oro tarša, kaip skelbia Pasaulio sveikatos organizacija, kasmet visame pasaulyje yra atsakinga už 7 milijonus priešlaikinių žmonių mirčių. Dėl daugiau nei pusės mirčių kaltos iš židinių, atvirų krosnelių išmetamos smalkės ir suodžiai.
Šildymo sukeliamos taršos bėdos smaugia ne tik mus. Turbūt nereikia aiškinti, kad tai, kaip dūmijame mes, tokiose šalyse kaip Vokietija, Austrija ar Šveicarija būtų neįmanoma. Ten labai aiškiai apibrėžtos krosnių, židinių bei kitokių ugniaviečių naudojimo taisyklės. Taip pat ir reikalavimai malkoms – iš kokios medienos jos turi būti paruoštos, kiek laiko ir kaip džiovintos.
O aplink mus tvarkos dar nedaug. Prieš kelerius metus pakeliui namo stabtelėjome Krokuvoje (Lenkija). Norėjosi kuo daugiau pamatyti, nes spaudė ir šaltukas, ir laikas – artėjo Naujieji. Pusdienį pasivaikščioję po gražios architektūros miestą neapsikentėme čia debesimis tvyrančios dūmų smarvės, sklindančios iš kiekvieno anglimis šildomo namo kamino.
Sėdome į automobilį ir kuo greičiau išdūmėme, ne tiek dalindamiesi patirtais įspūdžiai, kiek stebėdamiesi, kuo čia kvėpuoja žmonės. Nė kiek neperdedu – automobilio veidrodėlyje stebėjome, kaip tolo tarsi atominio sprogimo dūmų debesyse paskendusi Krokuva.
Ramiais žiemos vakarais smogo debesis esu stebėjusi ir Vilniuje. Jei kas tirtų, neabejoju, kad ir Plungės, Telšių ar bet kuris rajono centras vargiai galėtų pasigirti tyru oru.
Krosnyje sudega viskas?
Kai šalta, šilumos norisi visiems, tad ir šildomės kaip papuolė ir kuo papuolė. Turbūt nėra namų, kuriuose į krosnies pakurą negrūdami laikraščiai, pakuotės, kartono dėžės, plastiko atliekos, o dabar – ir vienkartinės kaukės bei pirštinės.
O kur dar kokia sena sulūžusi kėdė, lentyna, visokios spalvotos popierinės pakuotės – fantazija neribota. Jos niekas ir neriboja, nes Lietuvoje neturime jokio norminio akto, aiškiai apibrėžiančio, kas yra kietasis kuras, kas prižiūri krosnis bei židinius.
Kas rūpinasi, ar mes tikrai saugiai kūrenamės? Gaisrininkai, aplinkosaugininkai, policija ar tik mes patys? Pasikabinome dūmų detektorius, bet namai vis dar tebeliepnsoja.
Ankstesniais metais Aplinkos apsaugos departamentas buvo pradėjęs rengti akciją „Kaminukas“. Jos metu inspektoriai tikrino, kas papuola į krosnių pakuras. Jei neteisingai kūreni, baudos buvo galima „užsidirbti“ nuo 80 iki 300 eurų.
Šiemet akcija dėl pandemijos nerengiama. Tą „Žemaičiui“ patvirtino Aplinkos apsaugos departamento Komunikacijos skyriaus vyr. specialistė Jurgita Jasiūnienė. Bet departamento pareigūnai vykdo reidus individualių namų rajonuose ir garažų bendrijose, tikrina, ar nekūrenamos atliekos.
Tokios akcijos taršos nemažina. Nebent ugdo bendrą supratimą. Bet vien tik bausdami žmonių neišmokysime ir jų nepaprotinsime. Geriau būtų kuo daugiau aiškinti ir pasakoti apie tai, kas tinka į krosnį grūsti. Švarios aplinkos niekas kitas nesukurs, tik mes patys. Žinoma, norėtųsi, kad valdžia ne vien baksnotų pirštais ar Europos Komisijos raštais, bet ir realiai padėtų.
Štai Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė neblogą kvietimą naudojamus neefektyvius biomasės katilus keisti šilumos siurbliais (žemė-vanduo, vanduo-vanduo, oras-vanduo) ar naujais biokuro katilais. Kompensuojama iki pusės susidarančių išlaidų. Pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos „Energijos efektyvumo ir atsinaujinančių išteklių energijos gamybos ir naudojimo skatinimas“ priemonę „Katilų keitimas namų ūkiuose“, Lietuvoje kompensacinėms išmokoms skirta 3 mln. eurų.
Bet ta informacija kažkur, nepaviešinta taip, kad visi norintys ją surastų ir suprastų, sugebėtų pasinaudoti. Be to, paraiškos katilų keitimui priimamos tik elektroniniu būdu. Ir tik iki katilo keitimo. Jei pirma pasikeitei, o po to paprašei paramos, nieko negausi.
Todėl kažkaip nesigirdi ir teigiamų pavyzdžių, kaip vienam ar kitam pasisekė ta parama pasinaudoti.
Kaimynų žolė ne visada žalesnė
Didžiojoje Europos šalių dalyje bet kokia vieta, kurioje gali būti sukurta ugnis, vieną kartą metuose privalo būti patikrinta specialisto – kaminkrėčio. Paslauga mokama, bet be jos šildymo sezonas negali būti pradėtas.
Austrijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje statant ar rekonstruojant namą, kuriame bus įrengta bet kokia vieta ugniai kūrenti, taikomi ypač griežti reikalavimai. Jei renkamasi ekologiškesnę, atsinaujinančią energiją naudojančią namo šildymo sistemą, taikoma parama ar kiti skatinimo būdai.
Kai kurių šalių individualių namų šildymo sistemos ir židiniai tiek „prisismilkė“, kad juos kūrenti draudžiama. Nė nesvajokite Londone išsinuomoję butą su židiniu, jį pakurti – griežtai draudžiama ir baudžiama. Jaukumui susikurti siūloma įvairių liepsnas ir šilumą imituojančių židinio įdėklų. Panašių, kaip žurnalistės Ritos Miliutės ir jos Meškos studijoje.
Labai griežtai yra apibrėžta, ir ką galima kūrenti. Malkos daugiausiai ruošiamos iš lapuočių – Europos miškuose plačiai paplitusių ar specialiai auginamų paprastųjų bukų. Jos džiovinamos mažiausiai dvejus metus. Prakuroms jokiais būdais neleidžiama naudoti laikraščių ar kito dažais apdoroto popieriaus. Neduok Dieve, praeivio nosį pakutentų koks netikęs kvapas iš jūsų namų kaminuko!
Ar ten baltesnis sniegas, tikrai nežinau, bet į aplinkos taršą žiūrima gerokai atsakingiau.