
Naujausios
Lino šalis – užmarštin
Informacinių šaltinių duomenimis, linai Lietuvoje pradėti auginti maždaug prieš 4 000 metų. Tarpukario Lietuvoje linų pluoštas buvo viena iš pelningai ir gausiai eksportuojamų prekių. Net ekonominės krizės metais (1929–1939 m.) linų pluošto eksportas augo apie pusantro karto. Daugiausia linų Lietuvoje auginta 1940 m. – 96,6 tūkst. hektarų.
Dabar kažin, ar kur rastume bent pushektarį linų pasėlio. Tiesa, Seimo Kaimo reikalų komitetas prieš keletą metų tarsi ir siūlė Vyriausybei parengti nacionalinę ilgalaikę linų ūkių plėtros programą su gražiu tikslu išsaugoti linų auginimą mūsų šalyje. Esą tam ir gamtinės sąlygos palankios, ir ši ūkio šaka turinti itin gilias ir turtingas tradicijas. Prieš ketverius metus, to paties komiteto duomenimis, šios kultūros visoje šalyje buvo auginama tik maždaug apie 300 hektarų. O kiek bus šiemet?..
Tiesa, tos planuotosios linininkystės gaivinimo programos kol kas neteko matyti ar girdėti, nors gal kur stalčiuose ir dūlėja.
Nebeskamba dainos apie linus nei namuose, nei per mūsų bene dažniausiai iš visų radijo stočių klausomą nacionalinį radiją.
Dainuoti nebedainuojame, linaplaukių mergelių ir berneliu įvaizdis pasiliko praėjusio amžiaus rašytojų knygose. Prie mūsų modernios tapatybės linas šiandien nebetinka.
Būdavo, susiruošę į svečią šalį lauktuvių veždavome kokių nors lininių grožybių, dabar dažniausiai imame šakotį, vis dar vadindami vokišku „baumkucheno“ – „medžio pyrago“ – vardu. Mat vokiečiai taip pat kepa šakočius, šiek tiek kitokius, aplietus šokoladu.
Nepasakysi, kad Lietuvoje lino gaminių trūksta – siūloma pakankamai visokios produkcijos skirtingiems skoniams, bet tik iš įvežtinės Kazachstano, Kinijos ir kitų šalių žaliavos. Net kaimynai latviai bei estai dar sugeba auginti linų ir mus aprūpinti bent sėmenimis. Mano virtuvės lentynoje taip pat stovi dėžutė su sėmenimis iš Latvijos, nes parduotuvių lentynose lietuviškų juk nėra.
Kai laukuose dar žydėjo linai
Ar pasigedome savo linų? Turbūt, ne. Jie tyliai dingo iš Lietuvos laukų, kaip pamažu dingsta kaimai, kaip nunyksta paskutiniai likę vienkiemiai, kaip kaimuose dingo arkliai, paskui kiaulės, pamažu baigia išnykti karvės. Dabar ir namus, jau ne sodybas, kaimuose stato be jokių ūkinių pastatų, nebent kokį garažą dar priduria.
Žemės ūkio ministerija, o ir visa valdžia beveik visada lyg Mikelandželo Dovydas figos lapą turi nenuginčijamą pasiteisinimą dėl įvairių bėdų, vėlavimų ir kitų negerovių – kaltos Briuselio rezoliucijos ir nutarimai…
Laikas bėga, pasimiršta, matyt, skaičiai ir pačių priimti sprendimai. Žemės ūkio ministerija savo informaciniame pranešime Lietuvai stojant į Europos Sąjungą buvo parašiusi, kad mūsų šalis derybose su ES išsiderėjo 5 726 t pluoštinių linų gamybos kvotą: 2 263 t – ilgo linų pluošto ir 3 463 t – trumpo linų pluošto per metus. Lino šaliai kažkaip mažokai.
Tame pačiame pranešime sakoma, kad nuo 2001 m. perimant ES rinkos reguliavimo priemones buvo pakeista ir paramos už linus mokėjimo tvarka, pereinant prie tiesioginių išmokų už pluoštinių linų pasėlių hektarą. Tada už 1 ha pluoštinių linų buvo mokama iki 1500 Lt, o pagal ES reguliavimą, paramą pradėta skirti ne tik linų augintojams, bet ir perdirbėjams, kurie iki įstojimo į ES remiami nebuvo. Linų pluošto perdirbėjams buvo žadama mokėti 552 Lt už ilgojo pluošto toną ir 311 Lt už trumpojo pluošto toną. Žemės ūkio ministerijos duomenimis, prašymus gauti leidimą perdirbti linų šiaudelius į pluoštą 2004–2005 metais Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos buvo pateikusios 11 linų pirminio perdirbimo įmonių.
Žurnalas „Mano ūkis“, apžvelgdamas linininkystės aktualijas, 2004 m. pavasarį rašė, kad Lietuvoje taikoma linų auginimo ir derliaus dorojimo technologija leidžia gauti vidutiniškai 4 t iš hektaro 1,25–1,50 kokybės numerio šiaudelių. Pažangūs linų augintojai, laikydamiesi technologinių reikalavimų, jau tada iš hektaro gaudavo po 6 t ir daugiau aukštos kokybės šiaudelių.
Žurnalo duomenimis, Lietuvoje 2003 m. linus augino apie 600 linų augintojų, iš jų – 570 ūkininkų ir apie 30 žemės ūkio bendrovių. Apie 70 proc. produkcijos buvo išauginama smulkiuose ūkiuose ir tik 30 proc. – didesniuose (per 30 ha) specializuotuose ūkiuose. Augintojams buvo mokama 587 Lt už hektarą dydžio išmoka.
Vartydama seną 1957 m. išleistą „Trumpą kolūkiečio žinyną“ skyrelyje „Linai“ radau, matyt, apie tuo metu Lietuvoje rekomenduotas auginti linų veisles. Viena jų pavadinta Vaižganto vardu. Rašoma, kad šios veislės stiebų aukštis – 77 cm, bandymuose gauta 8,2 centnerio pluošto ir 8,1 centnerio sėmenų iš hektaro. Šių linų pluoštas labai geras, išeiga iš neklojėtų stiebų – 20 proc., o iš klojėtų – 26,5 procento. Pakankamai atsparūs išgulimui ir rūdims. Matyt, dėl šių savybių pokario Lietuvos mokslininkai, nors jau ir „prie sovietų“, davė lineliams Vaižganto vardą.
Čilės salietra ir „tomšlakas“
Tiek metų auginę linus, mūsų protėviai buvo sukaupę didžiulį žinių lobyną, kaip geriausiai linus auginti, apdirbti ir panaudoti savo buityje. Lino kelias iš dirvos į namus ir atgal buvo nepaprastai ilgas, jam reikėjo daug rankų darbo ir įvairių įrankių.
Kai po laukus dar neburzgė galinga technika, o kinkavo arkliukas ir gaspadorius su sėtuve ant krūtinės, tada linus sėdavo paskiausiai, po visų kitų pavasariais sėjamų kultūrų. Mat linui užaugti ir subręsti užtenka 70–80 dienų nuo sudygimo.
Dirvą ruošdavo naujoje vietoje, dažniausiai plėšdavo plėšimą buvusioje dobilienoje, mat tokioje žemėje sudygdavo mažiau piktžolių. Jokių herbicidų tada niekas nežinojo ir nenaudojo. Dirva negalėjo būti nei per skurdi, nei pertręšta, kitaip derlius bus arba menkas, arba linai išguls, kaip sakė tuomet – „sukris“. Linai turi silpną šaknų sistemą, o kad pasėlis gražiai augtų, tręšė mineralinėmis trąšomis. Bent jau mūsų krašte tuomet naudojo „Čilės salietrą“ ir „tomšlaką“. Dabar tai visai pamiršti vardai, kuriuos mena ir ką nors gali papasakoti tik vyresnės kartos žmonės.
„Čilės salietra“ Europą tada pasiekdavo iš šios šalies Hamberstono miestelio, kuris kadaise buvo vienas žymiausių natūralios salietros kasimo centrų pasaulyje.
Hamberstoną įkūrė britų chemikas ir inžinierius Jamesas Humberstonas XIX a. pabaigoje prie vienos iš atšiauriausių vietų Žemėje – Atakamos dykumos.
Pietų Amerikos dykuma, esanti Čilės ir Peru teritorijoje, tarp Andų kalnų ir Ramiojo vandenyno, įdomi ir tuo, kad čia stūkso Igno Domeikos vardu pavadintas apie 600 km ilgio kalnagūbris, o viena iš salietros kasyklų taip pat vadinosi šio geologo vardu. Lenkiškai kalbančioje Lietuvos bajorų šeimoje Nedzviadkoje (Naugarduko apskr., Baltarusija) gimusį geologą, mineralogą, etnologą į šią šalį atginė 1831 m. sukilimas, kuriame jis aktyviai dalyvavo. Čilėje labai aktyviai dirbo mokslo labui, tapo Čilės universiteto rektoriumi, jam suteiktas Čilės Respublikos garbės piliečio vardas.
Atakamos dykumoje iki šiol glūdi didžiausi planetoje natrio nitrato klodai. Nuo XIX a. pabaigos iki XX a. vidurio Atakamos dykumoje išgautos salietros pakako visam pasauliui, taigi ir Lietuvai.
Kita mineralinių trąšų rūšis – milteliai, tada labai garbinti visų ūkininkavusių, buvo vadinami tomšlaku. Trumpai tariant, „tomšlaką“ sukūrė ir vardą davė britų metalurgas Percy Carlyle Gilchrist su savo pusbroliu Sidney Glichrist Thomas apie 1876–77 metus iš metalurgijos atliekų – šlakų (metalurginio proceso produktas, susirenkantis ant išlydyto metalo paviršiaus). Nuo XIX a. pabaigos iki maždaug II pasaulinio karo laikų tai buvo viena populiariausių ne sintetinės kilmės trąšų, vadinamų „Thomas fosfat“ arba „Tomo milteliai“ – kalcio silikato fosfatas. Būdinga, kad šios trąšos buvo supiltos į didžiulius, sunkius medžiaginius maišus ir atkeliaudavo daugiausiai iš metalurgija besiverčiančių šalių.
Trąša Lietuvoje buvo gana populiari, naudojama net ir nedideliuose ūkiuose. Viena jos ypatybė, be kitų gerų savybių, –
pakalkindavo rūgščias dirvas. „Tomšlaku“ patręšti lietuviški linai užderėdavo labai gerai. Po karo, vyresnieji mena, „Tomo milteliai“ – pilkos, panašios į pelenus trąšos, kurį laiką dar buvo naudojami, bet netrukus sovietai įsuko savo trąšų pramonę.
Nors metalo rūda lydoma ir dabar, bet procesai vykdomi kiek kitaip, lydymo metu susidarantis šlakas panaudojamas tiesiant kelius ir kitiems darbams.
Vėliau Žemės ūkio kultūrų tręšimui „Tomo miltelius“ nustota naudoti ir dėl to, kad trąšose neva gali likti kai kurių sunkiųjų metalų, galinčių patekti į dirvožemį, vandenį ir juos užteršti.
Koks populiarus ir žinomas „Tomšlakas“ buvo mūsuose, liudija iki dabar išlikę posakiai. Apie grubų, neestetiškai atrodantį, bet gana patvarų audinį, net drabužį, sakoma – „kaip tomšlakinis maišas“ arba „pasiūtas kaip iš tomšlakinio maišo“.
Tęsinys kitame penktadienio numeryje