Naujausios
2021-ieji – J. A. Pabrėžos metai
Prieš kurį laiką Kretingos savivaldybės iniciatyva paminėtos šio neeilinio Žemaitijos sūnaus 250-osios gimimo metinės bei pradėti renginiai, skirti J. A. Pabrėžos metams.
Jurgis Ambraziejus Pabrėža gimė 1771 m. sausio 15 d . Skuodo rajono Večių kaime, pasiturinčio valstiečio, gal net bajoro, šeimoje.
1786–1791 m. mokėsi Kretingos gimnazijoje, apie 1791–1794 m. studijavo mediciną Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės vyriausioje mokykloje (Vilniaus universitete), kuriame klausė profesoriaus gydytojo Ferdinando Špicnagelio botanikos paskaitų, nulėmusių visą Pabrėžos gyvenimą. Profesorius įkvėpė nepaprastą aistrą botanikos mokslui.
1794 m. dalyvavo Tado Kosciuškos sukilime, po kurio į medicinos studijas Vilniaus universitete nebegrįžo. Spėjama, kad tęsti šias studijas jam buvo uždrausta. Tada jis įstojo į Žemaičių kunigų seminariją Varniuose.
1796 m. įšventintas į kunigus. Nuo tada apie porą dešimtmečių dirbo įvairiose parapijose: vikaru Šiluvoje, administratoriumi Raudėnuose, vėliau – Tverų ir Plungės parapijose, netrumpą laiką buvo altarista Kartenoje. Visur buvo labai mylimas vietinių žmonių už atjautą, pagalbą ne tik sielai, bet ir kūnui.
Kur tik apsistodamas kunigas pagal išgales gydė žmones, ypač neturtinguosius, patardavo, kaip kovoti su viena ar kita neganda. Viena iš priežasčių, kodėl J. A. Pabrėža taip domėjosi augalais, buvo noras pagelbėti ir tarnauti žmogui.
Sakoma, kad jo pamokslai būdavę nepaprastai paveikūs, žmonės mėgo jų klausytis. Šiuos oratorinius sugebėjimus labai vertinęs ir Motiejus Valančius.
Būdamas 45 metų, Jurgis Pabrėža įstojo į Kretingos Trečiąjį pranciškonų (tretininkų) ordiną, kuris suteikė jam tėvo Ambraziejaus vardą. Nuo tada iki pat savo mirties gyveno bernardinų vienuolyne, pasišventė mokslui.
Botanikos tėvas
J. A. Pabrėža pelnytai vadinamas lietuvių botanikos tėvu. Visą gyvenimą jis tyrinėjo, sistemino, aprašė augalus bei sukūrė augalų sąvadą „Taislius augyminis“ – pirmąjį mokslinį veikalą žemaičių kalba. Tai didžiausias sisteminis XIX a. Lietuvos mokslo istorijoje botanikos veikalas, įtrauktas į UNESCO nacionalinį dokumentinio paveldo registrą „Pasaulio atmintis“.
Kunigas sukūrė ir pagrindė lietuvišką botanikos mokslo terminiją, naudojamą iki šiol. Kai kuriems augalams sugalvojo pavadinimus „ausgyda“, „inkstaglobė“, „širdglobė“. Vieni augalų vardai pasimiršo, o kitus vartojame iki šių dienų, pavyzdžiui, „guboja“ ir „raganė“.
J. A. Pabrėža 1831–1834 m. parašė pirmąjį lietuvišką (žemaitišką) geografijos vadovėlį „Geograpyje (Źemiuraszts)“.
Ateities kartoms paliko ir apie 50 darbų botanikos tema, lotynų–lietuvių kalbų botanikos žodyną, augalų morfologijos lietuvių terminų žodyną, apie 800 augalų rūšių herbariumą, geografijos terminų žodyną, 17 rankraščių, kuriuose aprašomos ligos,
jų simptomai, gydymas.
Konstravo lietuvių tautos tapatybę žemaitiškumo pagrindu
Taip pat liko medicininių terminų žodynas, lotynų kalbos vadovėlis, apie 250 pamokslų visais žmogaus gyvenimo ir tikėjimo klausimais, savotiškas filosofinis veikalas „Ryžtai“, kuriame sistemino savo gyvenimo principus. J. A. Pabrėža mokėjo lotynų, graikų, lenkų, lietuvių, rusų, baltarusių ir vokiečių kalbas.
Istoriko Liudo Jovaišos manymu, J. A. Pabrėža priklauso žemaičių bajorų tautiniam ir kultūriniam sąjūdžiui, kurio dalyviai, išsilavinę pasauliečiai Dionizas Poška, Simonas Stanevičius ir kt. mėgino konstruoti kultūrinę žemaičių tapatybę, gal net lietuvių tautos tapatybę žemaitiškumo pagrindu.
Beje, viena J. A. Pabrėžos siūlytų žemaičių kalbos rašybos ypatybių – ilgųjų balsių išskyrimas jas dvigubinant (pvz., aa). Jei tokia sistema būtų įsitvirtinusi, šioje srityje būtume kiek artimesni estams.
J. A. Pabrėža yra lietuvių (žemaičių) bendrinės kalbos kūrėjas, mokyklos ugdyti rašomąją bendrinę žemaičių kalbą pradininkas, iniciatorius. Jis sukūrė savitą žemaičių kalbos gramatiką ir rašto sistemą, normino žemaičių tarmes ir kūrė bendrinę rašomąją žemaičių kalbą. XIX a. pirmojoje pusėje buvo Kretingos bernardinų vienuolyne veikusio neformalaus lietuvių (žemaičių) kultūros centro idėjinis vadovas ir ideologas. Jo ir jo mokinių pastangomis buvo sukurtas lietuvių (žemaičių) bendrinės kalbos projektas, užmojų dydžiu neturėjęs lygių Lietuvoje.
J. A. Pabrėža mirė 1849 m. Kretingoje, čia, senosiose kapinėse, įamžintas jo atminimas. Tarpukario Lietuvoje buvo parengta beatifikacijos byla dėl kunigo, pranciškono J. A. Pabrėžos paskelbimo palaimintuoju.
Įdomumo dėlei kelios citatos iš kunigo „Ryžtų“:
„Nevaikščioti pas parapijiečius ir neviešėti pas juos.“
„Taip atlikti kiekvieną darbą, kaip kad tuojau reikėtų mirti.“
„Be reikalo į jokią moterį nežiūrėti.“
Beje, Lietuvos televizija sausio 15-osios vakarą vėl rodė filmą apie Kauno mafijos berniukus, pakylėdama juos iki Lietuvos istorijos nematomos pusės. Ak, kad taip laikas ir lėšos būtų skirti įamžinti tokių asmenybių kaip J. A. Pabrėža atminimą, turėtume ne blogesnį filmą nei koks Philipp Stolz „Der Medicus“ pagal Noah Gordon bestselerį „The Physician“.