
Naujausios
Vabzdžiai ir vabalai atakavo negailestingai
Apie savo apetitą įvairūs kenkėjai šiemet priminė nuo pat vėsaus ir drėgno pavasario – graužė ir naikino, ką aptikę. Vos susprogusius surijo agrastų lapus, paragavo ir serbentų, raitėsi obelų lapai, bevaisiai nubiro vyšnių žiedai. Gražiai sužaliavęs kažin ko kieme nudžiuvo kamštinis skirpstas. Anądien, žiūriu, net šilkmedžio lapus apnikę kažkokie kirminai. Krienai ir tie tapo neatpažintų besočių auka.
Į bulvių laukus šiemet geriau reikėjo ir neiti – širdį graužė vaizdai su raudonuojančiomis tarsi uogomis kolorado vabalų lervomis. Kopūstai leipo nuo kaitros, o kokį užsilikusį atakavo kopūstinis baltukas arba kažin kokios amarų ir miltligių rūšys. Taip ir vasarojome: vienoje rankoje – laistytuvas, kitoje – purkštuvas. Laimė, gausūs rugpjūčio lietūs kai kuriuos augalus dar šiek tiek atgaivino.
Įvairūs kraujasiurbiai negailestingai puolė mūsų gyvulius. Pastoges ir net paukščių inkilus užėmė širšės, pilni pašaliai žemės urvuose grėsmingai zvimbiančių ir skaudžiai geliančių vapsvų – tokios jų daugybės dar neteko matyti. Dėl sugėlimų ne vienam teko kreiptis į medikus. Ačiū Plungės ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyriui už greitai ir profesionaliai vėlų vakarą man suteiktą pagalbą.
Kenčia miškas ir kita augmenija
Grybaudami ar uogaudami šiemet turbūt ne vienas stebimės ir sergančiais medžiais. Žiūrėk, liepų lapai lyg sušaudyti smulkiais šratais, stirkso belapės ąžuolų metūgės, po vieną ar grupėmis stovi nudžiuvę eglės. Jau įpratome prie „nudegusių“ kaštonų, kuriuos negailestingai kasmet apninka iš šiltųjų kraštų atklydusi ir pamiršusi išskristi keršoji kandelė.
Gal labiausiai nuo užpuolikų šiemet nukentėjo alksniai. Kur pažvelgsi – tarsi pirma laiko lapus numetę, nurudę. Ypač baltalksniai. Nors jie nėra vertinami dėl medienos, bet visoje ekosistemoje turi svarbias funkcijas – anksti pražysta, parūpindami maisto pirmiausiai pavasarį prabudusiems vabzdžiams. Kažkada, kai namų sąlygomis išdirbome kailius, jų žievės reikėjo raugui, vilnos dažymui, naminiams vaistams nuo įvairių žarnyno ligų. Galų gale, koks rūkyto kumpio ar lašinių skonis be baltalksnio dūmelio?
Dar viena nauja įvežtinių parazitų rūšis, šiemet aptikta pietų Lietuvoje, ėmė naikinti buksmedžius. Iki mūsų šią vasarą ji, atrodo, dar neatklydo. Anot Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Dendrologijos ir fitopatologijos mokslo sektoriaus mokslo darbuotojos dr. Antaninos Stankevičienės, invazinis buksmedžius puolantis drugys plinta ne tik su pervežamais augalais, bet ir natūraliai – su vėju nukeliaudamas maždaug 5–10 km per metus. Natūraliai šis drugys paplitęs Rytų Azijoje, Tolimuosiuose Rytuose, Rusijoje, Indijoje, tačiau jau prieš kelis dešimtmečius prekiaujant augalais šių vabzdžių įvežta ir į Europą. Jie jau fiksuojami praktiškai visur – nuo Kroatijos, Turkijos, Gruzijos iki Vokietijos, Švedijos ir Lenkijos.
Rūpinosi miškų sveikata
Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninio padalinio miško apsaugos specialistas Vygantas Mikutavičius „Žemaičiui“ papasakojo, kaip urėdijos miškininkai šiemet kovojo su medžius puolančiomis ligomis ir kenkėjais.
Pasak jo, kiekvienų metų pradžioje Telšių regioniniame padalinyje parengiamas miško sanitarinės būklės pagerinimo priemonių planas. Vadovaudamiesi juo girininkijų specialistai stebi eglynus bei pušynus, siekdami surasti ir paženklinti kenkėjų šviežiai apniktus medžius.
Pavasarį iki pradedant skraidyti liemenų kenkėjams, visose girininkijose išdėstomos feromoninės gaudyklės su masalais. Šios gaudyklės padeda prognozuoti vabalų populiaciją. Šiltas šių metų birželis leido padidėti liemenų kenkėjų, ypač žievėgraužių-tipografų ir kitoms populiacijoms. Pastebėjus tai, pažeisti medžiai laiku iškirsti ir išvežti iš miško, todėl masinių židinių nesusidarė.
V. Mikutavičius pasakojo, kad gegužės ir birželio mėnesiais pastebėti lapus graužiančio, ypač juodalksnių, mėlynojo alksninuko padaryti pažeidimai. Miškuose augantiems medžiams mėlynasis alksninukas masiškai pakenkia retai, todėl ūkiniu požiūriu šis kenkėjas nėra labai pavojingas.
Aktyvūs šiais metais buvo ir grambuoliai, dar vadinami karkvabaliais. Suaugėliai pradeda skraidyti sprogstant karpotajam beržui. Maitinasi apgrauždami lapuočių medžių ir krūmų lapus. Didžiausią žalą daro grambuolio lervos, gyvendamos dirvoje, kur maitinasi augalų šaknimis.
Na, o karštą ir sausą vasarą susidarė geros sąlygos lapų miltligei. Tai labai paplitusi medžių ir krūmų liga, žalingiausia miške augantiems ąžuolams. Ypač nukenčia jauni ąžuoliukai, kurių ligos pakenkti ūgliai nespėja sumedėti, todėl gali apšalti.
Pastaraisiais metais Europos pušynuose masiškai išplito ir iki tol mažai žalos daręs vabaliukas viršūninis žievėgraužis. Pietų ir pietryčių Lietuvoje šis kenkėjas plinta jau kelerius metus, o Žemaitijoje kol kas pastebimi tik pavieniai pažeidimai. Vienintelis būdas stabdyti jo plitimą – iškirtus pakenktus medžius, viršūnes ir šakas susmulkinti į biokurą ir išvežti iš miškų, arba šias šakas ir viršūnes sudeginti, ką padaryti yra labai sudėtinga.
Miškų sveikata susirūpino ir ministerija
Aplinkos ministerija jau antras mėnuo vykdo medžius nuo kenkėjų saugančią akciją „Medienos kenkėjas”, kuri tęsis iki rugsėjo 30 dienos. Akcijos tikslas – išsaugoti Lietuvos kraštovaizdį puošiančius spygliuočių miškus. Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai tikrina, ar miškai neužpulti vabzdžių. Taip pat tikrinamos įmonės ir fiziniai asmenys, prekiaujantys ar perdirbantys medieną. Aplinkos apsaugos departamento bei Miškų departamento specialistai tikrina įmonių ir privačių asmenų medienos įsigijimo dokumentus, laikymo sąlygas, ar spygliuočių medienoje nėra pavojingųjų kenkėjų, stebima miškų sanitarinė būklė – ar juose esanti mediena nėra užpulta vabzdžių kenkėjų, ar nesudaromos palankios sąlygos kenkėjams plisti.
O mums belieka tikėtis, kad motulė gamta turbūt žino, ką daro. Svarbu jos netrikdyti ir netrukdyti, nors paskutiniu metu mums tai nelabai sekasi.