
Naujausios
Dar viena reforma
Rengiamą dar vieną reformą supranta, turbūt, tik pati Sveikatos apsaugos ministerija. Aiškinama, kad šis jos sprendimas priimtas atsižvelgiant į suvartojamų vaistų kiekį ir išleistus pinigus jiems įsigyti. Baisėdamasis, kad kasmet į vaistines gražinama apie 30 tonų arba 6 sunkvežimiai vaistų, ministras siūlo keisti medikamentų kompensavimo tvarką ir skatinti pacientus rinktis vaistus su mažiausiomis priemokomis.
Pagal naują tvarką valstybė vyresniems nei 75 metų ir socialiai remtiniems žmonėms priemokas kompensuotų, tačiau tik tada, jei pacientas vaistinėje rinktųsi gamintoją, siūlantį mažiausią kainą.
Visi kiti pacientai, jei pasirinks pigiausius kompensuojamuosius vaistus, už priemokas mokės iki 45 eurų per metus, šią sumą viršijančią dalį jiems kompensuos valstybė. Galimybė rinktis brangesnį kompensuojamąjį vaistą liks, tačiau pasirinkus ne pigiausią, nebus galima pretenduoti į priemokos kompensavimą.
Kol kas šis reformos projektas derinamas, jį dar svarstys Vyriausybė ir Seimas.
Originalūs ar generiniai
Giminaitė iš tolimo didmiesčio prieš pat Motinos dieną pasiguodė labai nusiplūkusi ne ruošdama vaišių stalą, bet lakstydama po vaistines sunkiai sergančiam slaugomam vyrui gydytojo paskirtų kompensuojamųjų vaistų. Tokių, kokių reikia, nebuvo, vaistininkai siūlė kitų, bet žmogui reikia būtent tokių, kuriuos vartojo ilgą laiką ir prie kurių organizmas yra pripratęs. Po poros dienų ligoniui darėsi blogiau, o reikalingų vaistų vis neatsirado. Vargais negalais daug laiko, pastangų ir nervų kainavusi problema buvo išspręsta.
Ne vienas atsidūrėme panašioje situacijoje, kai paskirtų kompensuojamųjų vaistų negali gauti, o vietoje jų vaistininkai siūlo generinius su ta pačia veikliąja medžiaga. Vaistininkams yra nustatyta tvarka arba, moderniai sakant, algoritmai, kurių privalu laikytis. Jie pacientui turi pasiūlyti vaistą mažiausia kaina. Žinoma, galima įsigyti ir originalius, bet iš savo kišenės.
Sveikatos apsaugos ministerija savo informaciniame puslapyje aiškina, kas yra originalūs ir kas – generiniai vaistai. Anot jos, vaistus galima suskirstyti į 3 rūšis: originalius patentinius, originalius nepatentinius ir generinius.
Originalūs patentiniai vaistai – tai naujų veikliųjų medžiagų preparatai arba jau žinomų veikliųjų medžiagų naujos farmacinės formos ar nauji deriniai. Juos gamina tik vienas gamintojas iki patentinės apsaugos laikotarpio pabaigos.
Originalūs nepatentiniai vaistai – kurių patentas jau pasibaigęs, todėl yra ir kitų gamintojų, kurie gamina analogiškus, t.y. generinius vaistus.
Generiniai vaistai – originalių vaistų kopijos, juos gamina daug gamintojų, yra konkurencija, todėl jų kainos mažesnės.
Būtent kainos ir yra pagrindinė priežastis, kodėl pacientams vis dažniau siūloma rinktis pigesnius vaistus, kuriuose veiklioji medžiaga ta pati, kaip originaliame vaiste, bet sutaupomi ligonių kasų ir pacientų pinigai.
Sąrašai keičiasi, problemos lieka
Į neviltį ne vieną pacientą varo ne tik generiniai vaistai. Kompensuojamųjų vaistų sąrašai keičiasi kaip kaleidoskopo mozaikos. Ir vis neva mūsų, mūsų sveikatos, mūsų piniginės naudai. Tik kas iš tos naudos ar atlikusio euro, jei įsigyti vaistai neveikia arba veikia taip, kad po pirmos tabletės tenka kuo greičiau juos išmesti.
Prieš kurį laiką buvo nutarta, kad priemokų už vaistus neliks visiems 75 metų ir vyresniems bei turintiems negalią žmonėms. Neilgai truko, kol vienas iš šiai pacientų grupei dažniausiai skiriamų širdies ir kraujagyslių sistemos ligoms gydyti vaistų iš sąrašo dingo. Jį pakeitė kitas, kaip dabar populiaru sakyti, su ta pačia veikliąja medžiaga. Nori originaliojo – mokėk iš savo kišenės. Porą dešimtmečių, o kartais ir ilgiau vartoti vaistai paciento organizmo priimami geriau nei kiti, nors ir su ta pačia veikliąja medžiaga. Ką daro žmogus? Vietoje, kaip žadėta, nemokamų vaistų perka už savus tuos, kurie geriau toleruojami, nors ir išmesti iš kompensuojamųjų sąrašo. Tai kas ir ką sutaupė?
Sąrašų sudarinėtojai ir kaitaliotojai, matyt, dar labai jauni, chroniškų ir kitokių ligų neturi, tad jiems sunku suprasti ir įsijausti į vaisto vartotojo būseną. Jų galvose viena – taupyti, optimizuoti, centralizuoti. Gal Vilniuje nuo to kam ir geriau, rajonuose – vargu. Taip norėtųsi bent kartą sužinoti, o kas gero padaryta už tuos mistinius kažkur kažkaip sutaupytus pinigus?
Matyt, niekuo kitu už tokius sprendimus atsilyginti negalintys žmonės kuria anekdotus, kurių vienas, prieš kurį laiką nugirstas turgavietėje, manau, tinka ir dabartinei situacijai. Buvęs sveikatos apsaugos ministras po vienos iš įvykdytų reformų nuėjo į restoraną ir užsisakė stiklą gero konjako. Po kurio laiko padavėjas atnešė jam baltos, o į klausimą, kas gi čia dabar, ramiai atsakė: „Degtinė. Ir koks skirtumas – kas, veiklioji medžiaga tai ta pati...“
Be kaltės kalti
Ar piliečiai nusidėjo, taip masiškai nešdami vaistus atgal į vaistines? Ir ar čia tikrai baisi problema? Gal labiau tai girtinas išaugęs sąmoningumas, kai nereikalingus ar pasenusius medikamentus žmonės ne išmeta, kur papuolė, bet grąžina į vaistines. Paprasčiausiai anksčiau taip elgtis nebuvome skatinami, o dabar už šį savo elgesį tarsi kaltinami.
Kita šio reiškinio priežastis – per paskutinius metus gerokai išaugęs mirtingumas, ypač koronaviruso pandemijos metu. Daugiausiai mirė vyresni žmonės, kurie vartojo nemažai vaistų, tad labai logiška, kad likusius velionių artimieji grąžino į vaistines. Be to, dėl pandemijos daugiau laiko praleidome namie, daugiau tvarkėmės, tad daugiau grąžinome ir pasenusių ar nebereikalingų vaistų.
Neretai paskirtus ir įsigytus vaistus tenka grąžinti ir dėl nesuderinamumo su kitais, jau vartojamais iš anksčiau. Vaistinės juos priima kaip nebetinkamus, nors galiojimo laikas nepasibaigęs.
Ir toliau elkimės atsakingai
Pradėję tvarkyti namų vaistinėlę ir radę, ko nebereikia, prisiminkime, kad visus pasenusius ar nebereikalingus vaistus visos be išimties šalies vaistinės privalo priimti nemokamai.
Išmesti, kur papuolė, negalima ir medicinos pagalbos priemonių, tokių kaip švirkštai, panaudotos pirštinės ar lašinės, termometrai. Jos turi būti nemokamai priimamos atliekų surinkimo aikštelėse. Jei šias priemones pacientų namuose naudoja medicinos darbuotojai, suteikę paslaugą, šiomis atliekomis pasirūpina jie patys.
Pasenusius arba nereikalingus maisto papildus galima išmesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius, nes jie nėra vaistai, o vitaminus, kurie gali būti priskiriami vaistų grupei, reikėtų grąžinti į vaistines.
Prieš mesdami bet kokius nebereikalingus vaistus į šiukšlių konteinerį, prisiminkime, kad juose gausu tirpių cheminių medžiagų, kurios gali patekti į aplinką, užteršti dirvožemį ir gruntinį vandenį arba jomis gali apsinuodyti koks nors gyvis.