
Naujausios
Kai laikas dildo prisiminimus
„Žemaičių kankiniai“ – taip pavadintos brošiūros kopiją ir straipsnių, atsiminimų, publikuotų mūsų rajono spaudoje, rinkinį atvežė buvęs Kulių seniūnas Bronius Mažonas. „Apie juos reikia parašyti „Žemaičiui“, reikia priminti apie tai, kas įvyko Rainių miškelyje“, – siūlė žmogus.
Iš tiesų, kas tada įvyko – protu nesuvokiama, nes tokio žiaurumo prieš bejėgius žmones priežastis gali būti nebent pamišimas, baimė ar beviltiškumo būklė. Taip pasielgusius asmenis reikėtų izoliuoti ir gydyti kaip visuomenei labai pavojingus. Deja, dauguma jų buvo ne gydomi, o apdovanojami už sėkmingą naujos santvarkos kūrimą. Ir liūdniausia, kad krauju aptaškytų dauguma darbų adekvačios bausmės dar lyg ir nesulaukė.
1941 m. birželio 22–27 d. sovietiniai okupantai pradėjo masines Lietuvos gyventojų žudynes. Per vieną savaitę NKVD ir Raudonoji armija įvykdė apie 40 didelių grupinių taikių lietuvių ir beginklių politinių kalinių žudynių. Jų metu nužudė daugiau nei tūkstantį politinių kalinių, kurių net 99 procentai – lietuviai. Nemažai politinių kalinių sovietai spėjo išvežti iš Lietuvos teritorijos ir nužudyti Rusijoje bei Baltarusijoje. O iš viso pirmosios sovietų okupacijos laikotarpiu per vienus metus bolševikų aukomis tapo daugiau nei 31 tūkstantis mūsų tautiečių.
Bet tai pamažu grimzta į praeitį, nes per daug skaudu, per daug kančios. Geliančios istorijos mes nelabai norime prisiminti. Nei žodžiais, nei veiksmais. Kažin, kiek bent mažų atminimo ženklų – lentelių, paaiškinimų – surastume tose vietose, kur gyveno ir dirbo Rainių miškelio kankiniai!? Paradoksalu, bet tarybiniais metais žmonės patyliukais apie šią tragediją kalbėjo daugiau nei mes šiandien, būdami laisvi.
Taip, skaityti, kas nutiko Telšių kalėjimo kaliniams – labai baisu.
Jie nebuvo išskirtiniai žmonės, tiesiog ūkininkai, tarnautojai, darbininkai, moksleiviai ir aktyvūs savo šalies piliečiai.
Be kitų, buvo nužudyti visi Plungės gimnazijos 1940–1941 m. laidos abiturientai vaikinai. Iš šios laidos liko tik vienas Juozas Stasiulevičius, kuris su tėvais buvo persikėlęs gyventi į Kėdainius. Kulių valsčiaus viršaitis Augustinas Gaudutis, notaras Vladas Kaveckas, ūkininko sūnūs Petras ir Boleslovas Kavoliai, kiti, kurių kiekvieno vardas ir gyvenimas turi būti prisimenami ir saugomi. Kad panašios tragedijos niekada ir jokiomis aplinkybėmis nebegalėtų pasikartoti.
Karo pradžia ir baisūs sprendimai
Istorikas, dabar Seimo narys Arvydas Anušauskas, remdamasis rastais dokumentais, savo knygoje „Raudonasis Teroras“ aprašė Telšių kalėjimo politinių kalinių likimą.
1941 m. birželio 22 d. Telšių kalėjime būta 162 politinių kalinių, kurių beveik pusė jau buvo tardyt sovietinio saugumo. Prasidėjus Vokietijos ir Sovietų Sąjungos karui, visus kalinius norėta išvežti kitur, bet iš miesto pabėgo vietiniai komunistų partijos, NKVD ir NKGB vadovai; planas žlugo. Jokių transporto priemonių išvežti kaliniams nebebuvo, bet iš Telšių besitraukiantiems NKGB darbuotojams kilo sumanymas vis tik kalinių čia nepalikti.
Fronto linija dar buvo už kelių dešimčių kilometrų, nors vokiečiai jau artėjo. Birželio 24 d. rytą kalėjimas buvo apsuptas raudonarmiečių, kuriems vadovavo miesto įgulos vadu pasivadinęs Raudonosios armijos majoras Doncovas. Raudonoji armija žygiavo be gailesčio kelyje pasitaikančiai gyvybei. Kaip autorius rašo, Ukrainoje ir Gudijoje beveik visos kalinių egzekucijos pirmomis karo savaitėmis vyko kalėjimų rūsiuose, nužudytieji ten pat ir buvo užkasami.
Bet Telšių kalėjimo rūsys pasirodė esąs per mažas. Kalinių „perkėlimo“ parengiamiesiems darbams vadovavo NKGB Kretingos apskrities viršininko pavaduotojas, valstybės saugumo leitenantas Jermolajevas.
Rainių miškelyje iškasus duobes, į kalėjimą atvyko NKGB Telšių apskrities skyriaus viršininkas Petras Raslanas, jo pavaduotojas vyresnysis leitenantas Ždanovas, 8-osios armijos politinio skyriaus darbuotojas Kompanijecas. Kartu buvo ir Telšių vykdomojo komiteto pirmininkas Domas Rocius.
Visi jie peržiūrėjo kalinių bylas ir formaliai patvirtino mirties nuosprendžius. Mat pagal tuometinę sovietų tvarką, net jei NKVD ir NKGB pareigūnai pirmomis prasidėjusio karo dienomis ir neturėjo jokių raštiškų nurodymų, kaip evakuoti kalinius, sovietiniai kariai, esant karo padėčiai, galėjo padėti likviduoti politinius kalinius. Bejausmiai žudikai įvykdė SSRS NKVD vadovų reikalavimą (nors jis galutinai buvo suformuluotas tik po dešimties dienų, 1941 m. liepos 4 d.) nepalikti nė vieno politinio kalinio.
Raudonarmiečiai iš kamerų kalinius vedė į sargybos būstinę. Čia jiems buvo surištos rankos ir užkimštos burnos, kai kurie „pažaboti“ su spygliuota viela. Paskui kalinius vieną ant kito suguldė sunkvežimiuose. Jau švintant birželio 25-ajai, mašinos su kaliniais nuvažiavo Luokės link, į Rainių miškelį. Kas vyko toliau, gerai nežinoma.
Ilgą laiką manyta, kad tai buvo bene vienintelės žudynės, po kurių neliko nė vieno gyvo liudytojo. Tačiau, anot A. Anušausko, vienas žmogus vis tik sugebėjo pabėgti ir apie tai paliudijo po kelių dešimtmečių.
Birželio 28 d., suradus ir atkasus duobes, paaiškėjo, kad visi žmonės buvo kuo žiauriausiai nukankinti. Egzekucijos vietoje buvę įjungti mašinų varikliai, kad nesigirdėtų riksmų ir šūvių. Aukos buvo svilinamos ant laužo, krečiamos elektros srove, plikomos verdančiu vandeniu ir kopūstais, plakamos rimbais, badomos durtuvais, pjaustomi jų lytiniai organai, nosys, liežuviai, išduriamos akys, lupama oda, skaldomos kaukolės.
Dauguma kalinių nužudyta sutriuškinus galvas arba subadžius durtuvais. Tik 10 pasmerktųjų buvo sušaudyti. Dėl sužalojimų 46 lavonai taip ir nebuvo atpažinti. Jų asmenybės buvo patvirtintos pagal kalėjime surastus sąrašus.
Nukankintųjų sąrašas
Tą naktį buvo nužudyti broliai Antanas, Jonas ir Juozas Antanavičiai, Liudvikas Bachmanas, broliai Povilas ir Stasys Balsevičiai, Albinas Baltramiejūnas, Kazys Baltrimaitis, Juozas Beimavičius, Steponas Bubelė, Kostas Bučius, Juozas Bumblys, Adolfas Butkevičius (Butkus), Andrius Čiurinskas, Antanas Čiužas, Stasys Daknevičius, Pranas Daukša, Antanas Dibisteris, Vaclovas Gailius, Kazys Galinkas, Augustinas Gaudutis, Ignas Gelžinis, Henrikas Glazauskas, Pranas Gužauskas, Juozapas Jablonskis, Adolfas Jagminas, Jonas Jakštas, Aleksas Jankauskas, Stanislovas Jocys, Povilas Kardelis, Kazimieras Katkus, Kazimieras Kaulius, Vladas Kaveckas, broliai Boleslovas ir Petras Kavoliai, Povilas Kazlauskas, Georgijus Kiriličevas, Karolis Kisevičius (Kizevičius), Boleslovas Korza, Bronius Križinauskas, Leonas Kusas, Juozas Kvedaras, Mikas Lengvinas (Lengvenis), Vitoldas Lileikis, Pranas Bukauskas, Liudas Malakauskas, Petras Maskolenka, Jonas Milius, Antanas Montvydas, Vladislovas Motuzas, Motiejus Norvaišas, Vaclovas Pabarčius, Liudvikas Pakalniškis, Zigmas Parafionovičius, Kazys Paulauskas, Vladas Petronaitis, Kazys Puškorius, Adomas Rakas, broliai Andrius ir Jonas Rudokai, Zigmas Sakelis, Adomas Simutis, Julius Simutis, Feliksas Stukas, Vladas Sungaila, Zenonas Šakenis, Edmundas Šalčius, Česlovas Šalkauskas, Jonas Šleinius, Zenonas Tarvainis, Jonas Telšinskas, Juozas Truška, Jurgis Vičius, Povilas Vilčinskas ir Hermenegildas Žvirgzdinas.
Ekspertizės liudijo baisias kančias
Atkasus nužudytųjų kūnus, juos apžiūrėjęs medikas aprašė, kas buvo rasta. Tie mediciniai raportai vienas už kitą baisesni. Ir šių laikų patogiam mūsų gyvenimui bei šiltai gražiai vasarai lyg ir netinkami skaityti. Tačiau kas tada yra tinkama? Nežinoti savo istorijos negalime. Ir neturime teisės. Nors esame mokomi atleisti kitiems nuodėmes, tačiau blogi darbai senaties neturi. Ir negali turėti.
Atmintis apie Rainių žudynes okupacijos metu žmonių dėka nebuvo ištrinta iš istorijos. Iš lūpų į lūpas, tėvai – vaikams, šie – savo vaikams pasakojo apie tai, kas nutiko niekuo nekaltiems Lietuvos sūnums tą šilto ir svaigaus birželio naktį.
Iš savo tėvų taip pat ne kartą girdėjau tuos šiurpą keliančius pasakojimus, ir man ne kartą pergalvojant girdėtą istoriją paaugliškoje galvoje kildavo klausimas – negi tie žudikai ir kankintojai neturėjo savo vaikų? Kaip vaikas gali glaustis prie krauju ir kančia persisunkusios tėvo krūtinės? Negi jie neturėjo bent šuniuko ar kačiuko, kurį galėjo mylėti ir paglostyti?
Daugelis tų, kurių gyvybės buvo atimtos Rainiuose, tuo metu buvo jauni ar vidutinio amžiaus, vedę ar viengungiai, augino vaikus ar tik planavo jų turėti, tvarkėsi ūkiuose, dirbo svarbius ar eilinius darbus, mokėsi. Visus juos vienijo jausmas – būti atsakingu už savo tėviškę, tėvynę, ją ginti ir rūpintis jos ateitimi. Kad rytojus būtų toks, kokio mes norime, kokį įsivaizduojame. Už tai šie vyrai sumokėjo nepasveriamą kainą. Dėl to mes neturime teisės pamiršti Žemaičių ir kitų Lietuvos kankinių.