
Naujausios
Be šaukšto neliksime
Europos Parlamento sprendimas nereiškia, kad tokių mums įprastų ir patogių kasdienių daiktų nuo šių metų teks visai atsisakyti. Jais galėsime ir toliau naudotis, tik kitokiais – pagamintais iš ekologiškų ir bioskaidžių medžiagų.
Naujos kartos gaminiams jau ir dabar naudojamas krakmolas, bambukų, pluoštinių kanapių, rapsų aliejus, cukranendrių išspaudos, šiaudai, palmių lapai, perdirbtas popierius ir kitokios organinės kilmės medžiagos. Iš jų pagamintų daiktų jau galima įsigyti ir Lietuvoje, tiesa, labiau internetinėse nei įprastose parduotuvėse.
Graikiškai „plastes“ reiškia „lipdantis“. Tai polimerinė medžiaga, 160–250 laipsnių temperatūroje tampanti elastiška. Plastikas tapo nepamainomu mūsų gyvenimo palydovu, naudojamu, praktiškai, visur, ir jei tektų jo visiškai atsisakyti, mūsų patogi buitis neabejotinai sugriūtų.
Nelaimei, dėl mūsų atsainaus ir neatsakingo vartotojiško požiūrio plastiku jau visiškai užteršėme Žemę ir vandenis. Tiesą sakant, plastiko ir jo mikrodalelių dabar yra visur – ore, vandenyje, dirvožemyje, mūsų maiste ir mūsų kūnuose. Mažindamos šią taršą, Europos Sąjungos narės, be kitų priemonių, iki 2029 m. turės surinkti iki 90 proc. visų plastikinių butelių. Be to, įsipareigota gaminant juos į sudėtį įtraukti bent ketvirtadalį (o iki 2030 m. – jau ir trečdalį) bioskaidžių medžiagų.
Skaičiuojama, kad iki 2030 m. šios Europos Parlamento priimtos pataisos ekologijai daromą žalą turėtų sumažinti 22 milijardais eurų.
Plastikas išgelbėjo dramblius
Rašytojas Joseph Conrad romane „Tamsos širdis“ pavaizdavo maždaug 50-ies tūkst. dramblių skerdynes, surengtas dėl šių gyvūnų ilčių.
Dramblio kaulas buvo XIX a. plastikas. Iš jo buvo daroma viskas – papuošalai, instrumentai, antkapiniai kryželiai, šukos, sagos, muzikos instrumentai, dantų protezai ir vaikų žaislai. Tačiau dramblių drastiškai mažėjo, todėl stambiausia JAV biliardo kamuoliukų gamintojų kompanija pasiūlė didžiulę piniginę premiją tam, kas sukurs sintetinį dramblio kaulo pakaitalą.
Chemikas John Hyatt 1870 m. sukūrė pirmą sintetinę medžiagą. Bet iš jos pagaminti kamuoliukai nuo smūgio kartais sprogdavo. Prireikė dar kelių dešimtmečių ir 1907-aisiais Leo Baekeland sukūrė bakelitą – pirmą sintetinį plastiką, kuris ir atvėrė duris į tai, kur gyvename šiandien, – į plastiko karalystę.
Žudo ne tik vandenynų fauną
Europos Komisijos tyrimo duomenimis, daugiau kaip 80 proc. vandenynų šiukšlių sudaro plastikas. Jo kasmet į Europos vandenis pakliūva apie 150 tūkst. tonų, o pasaulio vandens telkiniuose kasmet nugula net apie 8 milijonai tonų įvairaus plastiko.
Plastiko gaminius vėjas labai greitai nubloškia tolyn, perneša iš vieno žemyno į kitą, net į negyvenamas salas. Jie dūlėja ilgai, pavyzdžiui, vienkartinis kavos puodelis suyra per 50 metų, aliumininė alaus skardinė – per 200, plastiko butelis ir vaiko sauskelnės – per 450 metų, o žvejybos valas – net per 600 metų. Dėl to plastiko atliekos kaupiasi, iš jų sąnašų vandenynuose formuojasi atskiros salos.
Nuo to, neabejotinai, labiausiai nukenčia vandenynų ir jūrų gyvūnija. Štai vieno nugaišusio banginio pilve buvo rasta net 80 plastmasinių pirkinių maišelių. Plastiko randama žuvyse, paukščiuose, net vėžliuose. Kasmet, prisiriję vandenynuose dreifuojančių plastmasinių šiukšlių, žūsta tūkstančiai didesnių ir mažesnių padarų. Irdami plastiko gaminiai sutrupa į vis mažesnius gabaliukus, šie – į mikroplastiko daleles, kurias praryja žuvys ir kita smulkioji vandens gyvūnija. Nemaža jos dalis atsiduria ant mūsų stalo. Tai reiškia, kad neatsakingai išmestą plastiką iš dalies patys ir suvalgome.
Jo pasitiekiame ir su mėsa bei pienu, nes plastiko mikrodalelės su vandeniu ir pašarais patenka į maistui vartojamų gyvūnų racioną. Tad jei kur nors neatsakingai nutrenkėme šieno ritinio pakuotę ar pirkinių maišelį, nenumokime ranka – jie sugrįš ant mūsų stalo.
Moksliniai tyrimai gąsdina
Į mūsų kūnus patekusios mikroplastiko dalelės kenkia sveikatai bei mažina reprodukcinę galią. Tą savo tyrimais patvirtino Shanna H. Swan – viena iš žymiausių pasaulio aplinkos ir reprodukcijos epidemiologių, aplinkos medicinos ir visuomenės sveikatos profesorė iš Niujorko (JAV). Ji nagrinėja aplinkos poveikio, tuo pačiu – ir ftalatų bei bisfenolio A – įtaką vyrų bei moterų reprodukcinei sveikatai ir vaikų nervų sistemos vystymuisi.
Bisfenolio (BPA) yra daugelyje prekių: daugkartinio naudojimo stalo reikmenyse ir plastikiniuose buteliuose, sporto įrangoje, kompaktiniuose diskuose. Epoksidinėmis dervomis, kurių sudėtyje yra BPA, dengiama vandentiekio vamzdynų ir maisto bei gėrimų skardinių vidinė pusė. Dėl to prailginama produktų galiojimo trukmė bei pašalinamas metalo skonis. Be to, ši medžiaga naudojama termografinio popieriaus gamyboje, jos yra parduotuvių čekiuose ir viešojo transporto bei automobilių stovėjimo bilietuose.
Profesorės Shannos H. Swan duomenimis, vyrų vaisingumui ypač kenkia plastiko gamyboje naudojami ftalio rūgšties esteriai-ftalatai. Šie chemikalai padeda reguliuoti plastiko elastingumą, skaidrumą ir atsparumą aplinkai. Nors dėl žinomo neigiamo poveikio ftalatai yra ribojami, jų yra visur – nuo vienkartinių pakuočių iki mūsų kasdien naudojamų daiktų. Moksliniai tyrimai rodo, kad ftalatai kenkia hormonų pusiausvyrai ir gali sukelti daug įvairių sveikatos sutrikimų – nuo diabeto iki nevaisingumo. Vaikams jie pavojingi dėl susirgimų astma, besilaukiančioms moterims – dėl vaisiaus vystymosi pažeidimų.
Maisto produktuose ftalatų pasitaiko dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, mechanizuotai melžiant karves jie, ištirpę pieno riebaluose, į pieną patenka iš melžimo aparatų vamzdžių.
Įdomumo dėlei – kasmet pasaulyje pagaminama apie 8,4 mln. tonų ftalatų, Europoje – apie 1,5 mln. tonų.
Verta peržiūrėti spintas
Įvairių rūšių tekstilė – neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo palydovė. Nemažai jos gaminama naudojant nonilfenoletoksilatus (NPE), kurie ypač pavojingi aplinkai bei vandens organizmams. Skalbiant tekstilės gaminius, šių medžiagų patenka į aplinką.
Dėl žalos aplinkai šiai medžiagų grupei taikomas apribojimas, o nuo šių metų vasario 3 d. tekstilės gaminiams, kurių sudėtyje NPE yra daugiau nei nustatyta riba ir kuriuos galima skalbti vandenyje, pateikti į rinką draudžiama.
Tad metas peržiūrėti spintas ir atsikratyti „nesveikų“ drabužių ir daiktų, kokie švelnūs, malonūs ar mieli jie bebūtų. Ar šios medžiagos yra viename ar kitame tekstilės gaminyje, nurodoma gaminio etiketėje. Rodos, be reikalo Lietuvoje būsime pamiršę auginti linus ir karšti vilną.
Nuorūkos – ne tik įkyri šiukšlė
Apytiksliai pasaulyje per metus nuperkama apie 6,5 trilijonai cigarečių, arba apie 18 milijardų kasdien. Tai reiškia, kad jas surūkius, lieka tiek pat nuorūkų su cigarečių filtrais. Manoma, kad tik trečdalis jų atsiduria šiukšlių dėžėse – kiti du trečdaliai numetami, kur papuolė.
Cigarečių filtrai nėra šiaip sau nekalta įkyri šiukšlė, bet aplinkai labai toksiška atlieka. Jie gaminami iš celiuliozės acetato, kuris degraduoja ilgai, be to, vieno filtro irimo produktai užteršia apie kubinį metrą vandens. Atsainiai bet kur numesta nuorūka išskiria į aplinką nikotino, sunkiųjų metalų, kitų nuodingų cheminių junginių.
Todėl Europos Parlamentas cigarečių filtrų gamintojus įpareigojo apmokėti nuorūkų surinkimo sistemų diegimo išlaidas, o cigarečių gamintojai ant pakelių turės užrašyti įspėjimus apie aplinkai sukeliamą taršą.
Kai kuriose šalyse teko matyti specialias šiukšlių dėžes nuorūkoms. Ar mums jų reikės ir kada atsiras – neaišku. O gal rūkaliai apsigalvos ir Plungė taps pirmuoju nerūkančiu šalies rajonu!?