
Naujausios
Tragiška jauno miesto lemtis
Liudmila Ignatenko, Černobylio gaisrą gesinusio ir nuo apšvitos netrukus mirusio ugniagesio žmona, viename interviu LRT radijui pasakojo, kad Pripetė iki avarijos buvo labai gražus, gyvybingas miestas, pilnas jaunų šeimų ir vaikų. Jo namų sienas puošę užrašai „Tegul atomas dirba, o ne kariauja“.
Tada niekas neįtarė, kad netrukus miestas žus. Neįtarė ir jauna Liudmila, kokį pergyvenimą jai parengė likimas. Po daugybės metų jos šeimos drama tapo viena pagrindinių siužetinių linijų amerikiečių kompanijos HBO sukurtoje juostoje apie Černobylio avariją.
Po serialo sukūrimo vieno iš pagrindinių vaidmenų prototipė Liudmila atsidūrė sudėtingoje situacijoje. Daugiau kaip prieš metus duotame interviu moteris sakė apie serialą sužinojusi iš jo reklamos. Žinoma, pajuto apmaudą. Buvo nemalonu, kad jos niekas neatsiklausė, su ja nepasikalbėjo, neparuošė jos būsimam dėmesiui.
Po filmo pasirodymo prasidėjo Liudmilos buto apgultis. Žurnalistai tiesiog kišdavo kojas tarp durų ir įrašinėdavo interviu. „Tačiau apie ką kalbėti, jei nieko nežinojau apie filmą?“ – sakė Liudmila.
Neseniai per LRT televiziją žiūrėdami šį serialą vyresnieji, turbūt, vėl prisiminė aną pavasarį. Kai dar nieko nežinodami šiltomis paskutinėmis balandžio dienomis jie kapstėsi daržuose. Arba pusnuogiai mėgavosi karštais pavasario saulės spinduliais, stebėdamiesi ryškiu, vos ne violetiniu įdegiu.
Pagrindinė sovietų informacinė vakaro žinių laida „Vremia“ („Laikas“) vis nepranešė, kas įvyko – neleido Centro komitetas. Pasaulis jau rėkė apie skaudžią tragediją, Vakarų valstybės savo gyventojams skubiai girdė jodą ir draudė iš namų išleisti vaikus. O mes, siaučiant nematomoms radiacijos audroms, keletą dienų gyvenome įprastą gyvenimą, tarsi nieko ir nebūtų įvykę.
Černobylį primiršome. Jo lyg ir nebėra. Tarsi branduolinės avarijos pasekmės jau išnyko ir nebekelia grėsmės.
Mūsų kaimynus, brolius, mylimuosius, sovietų valdžios be gailesčio pasiųstus likviduoti Černobylio avarijos padarinių, tarsi užpustė tos radiacinės laiko dulkės. Jie liko vieni patys su savo skaudžiomis patirtimis, prarasta sveikata, lyg ir niekam nereikalingi, retai paminimi.
Tragedija, įkvepianti menininkus
Černobylio tema jau sukurta bent 10 įvairių meninių filmų, parašyta ne viena novelė. Baltarusių rašytoja Svetlana Aleksijevič, įvertinta Nobelio literatūros premija, pakalbinusi beveik 500 avarijos likvidatorių, parašė romaną „Černobylio malda“, inscenizuotą ir Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre.
Tačiau populiarumu rekordus pasaulyje sumušė ir tarptautinių kino meno apdovanojimų krūvą susirinko jau minėtasis švedų kilmės amerikiečių režisieriaus Johan Renck bei scenaristo Craig Maizen miniserialas „Černobylis“.
Jis iš tiesų supurto ir priverčia daug ką apgalvoti iš naujo. Johan Renck prisipažino, kad tikrąjį Černobylį pamatė jau po filmavimo, nes prieš tai, kai ketino ten vykti, karštą vasarą aplink Pripetę buvo įsiplieskę miškų gaisrai.
Lietuva tarsi apkvaišo filmo sėkme ir tuo, kad jis filmuotas Vilniuje, Kaune ir Ignalinoje. Be jokios abejonės, serialas emociškai labai paveikus. Nors sukurti įtikinančius tarybinės valdžios ir tuomečių žmonių charakterius sekėsi gal ir nelabai tikroviškai. Norint perteikti tarybinės valdžios elgesį, perprasti jų mąstymą, pajusti, kuo buvo laikomi tarybiniai žmonės, reikia arba pačiam kurį laiką pabūti tokioje sistemoje, arba labai daug studijuoti. Vis tik žiūrint neretai kildavo keistas jausmas – „kažkaip ne taip“.
„Ką ten patyriau ir mačiau, neatitinka filmo tikrovės.Tai filmas to nemačiusiems“, – atsiliepime apie filmą rašė vienas avarijos likvidatorių.
Pilkos, bet įžymios Fabijoniškės
– Jau išsiunčiau, – suomis Anders džiugiai pranešė žmonai Kristin, mobiliojo telefono ekrane rodydamas paskutinius kadrus, kuriuos išmaniųjų technologijų pagalba ką tik išskraidino į Švediją, Norvegiją ir dar namo sūnui.
Tie kadrai – Fabijoniškių Vilniuje nuotraukos. Namas Nr. 47, takelis į mokyklą, neūžaugos suvargę medžiai, pilki daugiaaukščiai su margiausiai įstiklintais balkonais, kurie tarsi kregždžių lizdai: visi panašūs, bet skirtingi.
Mano svečių vienas didžiausių norų, dar „priešpandeminę“ vasarą lankantis Vilniuje, buvo pamatyti Fabijoniškes. Jie tyrinėjo akimis kiekvieną namą ir stebėjosi, kad jie tikri, tokie kaip filme, o ne butaforiniai.
Nejučia į jaunystės metų kvartalą, kuriame gyvenau pati ir kuriame pažįstamas kiekvienas išklypęs šaligatvis, pasižiūrėjau savo svečių iš Suomijos ir kitų užsieniečių akimis. Jie, įpratę prie spalvingo ir patogaus gyvenimo, tokiame rajone iš tiesų dar gali pažvelgti į sovietmečio realybę. Tokią, kokią pamatė ir filmo kūrėjai.
Jauniausias sovietinis sostinės rajonas
Fabijoniškės – miesto pakraštys prie miško, tais laikais labiau panėšėjo į ramų, snaudžiantį miestuką. Gal dėl to čia, likimo ironija – Liudo Giros gatvėje, po 1990 m. buvo įkurdinti pirmieji tuometinės Atkurtos Nepriklausomos Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos deputatai, o prie namo stovėjo tokia mažutė juokinga budėtojo būdelė. Tarsi tas budėtojas anais neramiais laikais būtų galėjęs ką nors apsaugoti.
Čia buvo tuometinė Policijos akademija, dabar Mykolo Riomerio universitetas, įžymi kavinė „Fabai“, atsirado pirmoji individualių, tais laikais nepaprastai įspūdingų namų gatvelė. Joje didelį ir gražų namą pasistatė vienas deputatas, vėliau į ministrus išėjęs, o kitame name garsi būrėja atidarė saloną.
Pavasariais gretimame miške ir krūmynais apaugusių kalvų šlaituose rinkdavome pirmuosius gėlių žiedus ir skynėme „kačiukus“. Toliau, už miško, gyvenę vietiniai lenkai čia ganydavo savo karvutes ir ožkas.
Vėliau ganyklas apstatė prabangiais individualiais namais, o kalvas su visomis žibutėmis nustumdė. Nors paaiškėjo, kad čia kadaise būta kažkokio sąvartyno, iškilo prekybos centrai, restoranai, net baseinas. Pristatė daug naujų daugiabučių. Inkilų kolonijų, kurias užsieniečiai vadina beehive – bičių aviliais.
Johan Renck Fabijoniškėse rado Pripetę
Nors gyvenimas čia virte verda, šis rajonas vis dar neatnaujintais namų fasadais gerai mena pilkosios gelžbetoninių blokų konstrukcijų architektūros laikus. Bet staiga Fabijoniškės tapo madingos ir įžymios, čia ėmė plaukti ekskursijos ir lankytis užsienio svečiai.
Režisierius Johan Renck čia rado Pripetę. Tokią, kokia ji buvo prieš tris dešimtmečius.
Kaunas tapo Maskva. Ignalina – Černobyliu (ačiū Dievui, tik kine). Kauno Technologijos universiteto Mechanikos fakultetas tapo 6-ąja klinikine Maskvos miesto ligonine, į kurią prieš 31 metus buvo vežami per Černobylio avariją nuo radiacijos labiausiai nukentėję gelbėtojai ir ugniagesiai.
Scena renkant savanorius Pripetės viešbučio restorane nufilmuota Vidaus reikalų ministerijos kultūros ir sporto rūmuose, statytuose 1982 m. Juose tebėra originalūs baldai ir senos dekoracijos. Atrodo, laikas čia sustojo – to ir reikėjo serialo kūrėjams.
Tarp pinigų ir garbės
Vis tik liūdna. Jau trys dešimtmečiai po anų įvykių, o mūsų sostinės kvartalas – tuometinės Pripetės dublis. Dar liūdniau, kad mūsiškiai dėl to net džiūgauja, girdi, kokia gera proga ir nauda – tapome žinomi, uždirbome pinigų. Ar vien pinigais gali viską pamatuoti?
Kita šių dienų aktualija – Astravo atominė elektrinė kaimyninėje Baltarusijoje, visai netoli Lietuvos sienos. Mūsų politikai, rodos, kur tik gali, gula kryžiumi, ar bent taip dedasi, kad ta elektrinė būtų uždaryta. Bet štai paaiškėja, kad mes jau naudojame jos pagamintą elektrą. Ir gan dideliais kiekiais, nes... verslas yra verslas, pinigai yra pinigai.
Per radiją nuolatos skamba raginimai vilniečiams atsiimti jiems nemokamai dalinamas jodo tabletes. Jei Astrave įvyktų avarija... O šie neskuba, nors tu ką. Gal netiki, kaip ir anais laikais niekas netikėjo, kad RBMK reaktorius gali sprogti.
Mums rajonuose, pašaliuose, jodo tablečių kol kas nesiūlo. Nors jei Astravas driokstelėtų, kažin, ar jos ką išgelbėtų. Ko tikrai reikėtų – daugiau žinių. Kaip ir kokiose „počernobylinėse“ sąlygose gyvename? Ar stebima ir analizuojama mūsų aplinka, koks radiacijos lygis joje?
Pasirodo, tokie tyrimai daromi. Juos atlieka Radiacinės saugos tarnyba. Tik ką girdėjome apie juos?
Šiemet Vidaus reikalų ministerija paruošė lankstinuką, kuriame gyventojai supažindinami su svarbiausiomis rekomendacijomis, kaip elgtis įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai.
Tačiau ir čia kaip visada su mūsų šalies žinybomis – gerais norais pragarai grįsti. Jei nori tą lankstinuką perskaityti, turi parsisiųsti kompiuteriu. Kol dar visi negyvename kaip vilniškiai, savo gerovę lyginantys su Suomijos, likusiems šalies gyventojams būtų maloniau tą lankstinuką gauti laišku arba bent rasti įdėtą į kokį laikraštį. Kol atomas dirba.