
Naujausios
Jei mums tiek daug visko nereikėtų
Dideliam mieste gyvenusi mano teta, kartais iš ten atitrūkdama mėlyniauti, ne kartą svajodavo kaip nors sugaudyti ir namo parsivežti tą nenusakomai gaivų tyro kvapą. „Geriau už bet kokius prancūziškus kvepalus“, – sakydavo ji, kiek galėdama giliau savin traukdama tyro orą. Lyg galėtum jo tarsi kokios uogienės užsikonservuoti žiemai. Bet kur ten sugaudysi – tas aromatas vis kitoks: vienoks pavasarį, dar kitoks, kai prinoksta uogos, ar rudenį, pasipylus grybams. O jau paukščių balsų – tik atpažink visus.
Vieną dietą krito aukštosios pušys. Nes toks buvo miškotvarkos projektas. Jų didžiulės šakos ir viršūnės sugulė po miško technikos ratais. Paskui dar ilgai kyšojo iš gilių provėžų tarsi kaulai ar kokios beviltiškai ištiestos, pagalbos šaukiančios rankos. Kol nusviro, supuvo ir išnyko. Kaip ir mediena. Nieko įstabaus ir prasmingo iš jos sukurta nebuvo.
Kitas projektas prieš tai jau buvo nutiesęs dujų liniją. Paskui dar reikėjo aplink iškasti kanalų, nutiesti kelių medienai gabenti. Buvo kilę minčių čia kasti durpes. Laimei, projektas kažkur pasimetė stalčiuose. Užtat šalia nurėžė plyną biržę, vėjas ėmė košti ir džiovinti ir taip jau nukraujavusį tyrą.
Vėliau prisireikė ir dar vienos gamtinių dujų trasos linijos, iš Klaipėdos į Kuršėnus. O kad darbai vyktų sėkmingai ir spėriai, reikėjo ir kelią nutiesti. Tyras skandino sunkvežimius, o vieną dieną prarijo ir brangų ekskavatorių. Jį vargais negalais vis tik ištraukė. Kaltas dėl to liko mažiausias – operatorius.
Dabar vis rečiau benueiname į tyrą. Jame mažytes susiraičiusias pušeles baigia užgožti beržai. Pamažu užsitraukia, tarsi užsimerkia tyro akys. Beveik nebėra visų taip mėgtų viškojų (tekšių), apnyko mėlynės (čia būta ir juodauogių mėlynių), spanguolės, bruknynai dingo kažkur karklynuose. Tyras pamažu miršta. Kaip ir daugybė kitų Lietuvos aukštapelkių, kurios būtų dar ilgai klestėjusios, jei mums tiek daug visko nereikėtų.
Pelkės „darbštesnės“ už augalus
Statistikos duomenimis, Lietuvoje pelkės ir durpynai užima dešimtadalį šalies ploto, iš kurio beveik 70 proc. yra pažeisti sausinimo ar intensyvios eksploatacijos darbų. Didžioji pelkių ir durpynų dalis atitenka miškininkystės ir žemės ūkio reikmėms.
Pasaulyje, bendrai paėmus, nusausintos pelkės dengia tik apie 0,5 proc. sausumos. Tačiau jos sukelia didžiules atmosferai kenksmingų dujų emisijas. Tuo tarpu „sveikos“ pelkės labiau net nei miškai absorbuoja anglies dioksidą (kurį, deginant durpes, savaime suprantama, ir išlaisvina atgal į atmosferą). Mokslininkų teigimu, kasmet planetos pelkės iš atmosferos įsisavina gerokai daugiau anglies dioksido nei visi kiti augalijos tipai kartu. Tad užuot kasę ir naudoję durpes, turėtume galvoti, kaip nuniokotas pelkes atkurti. Arba bent jau pradėti kiek racionaliau, atsakingiau naudoti durpes ar jų visai atsisakyti.
Vienaip ar kitaip prie aukštapelkių naikinimo prisidedame kiekvienas. Net ir tokiu, rodos, nekaltu būdu – nusipirkdami maišelį durpių mišinio kambarinėms gėlėms persodinti ar paprasčiausią vazoninę gėlę. Juk visa mūsų įsigyjama augmenija – durpių substratuose. Kas nors pasikeis tik tada, kai pradėsime apie tai galvoti ir suprasti daromą žalą.
Prieš keliolika metų, Jungtinėje Karalystėje, stebėjau ir stebėjausi visuotine durpių netoleravimo bet kokios rūšies augalininkystei kampanija. Pelkių, aukštapelkių naikinimas iškasant durpes ten jau tada buvo suprantamas kaip didžiulis pavojus ekologinei pusiausvyrai. Sodų ir parkų fanatikai britai sakė griežtą NE durpių naudojimui augaliniams substratams ruošti, keisdami juos biohumusu ar kompostu. Tokiais nedurpiniais substratais prekiavo parduotuvėse, jie buvo populiarinami garsiosiose pavasarinėse Londono Čelsio gėlių parodose.
Ar įsivaizduojate, kokio aukščio turėtų būti kalnas, supiltas iš 30 mln. kubinių metrų durpių? Toks kiekis šios žaliavos kasmet pasaulyje sunaudojamas auginimo substratų gamybai. Būtent aukštapelkių, kurios yra tokios unikalios savo kilme, augalijos įvairove ir, kas svarbiausia, sugeria mūsų laikų opiausia klimato kaitos problema tapusį anglies dioksidą.
Ar kiminai sustabdys klimato kaitą?
Aukštapelkės vardas pasako, kad ji ne kur nors dauboje, bet ant kalvos, ir maitinasi ne sutekančiu upelių vandeniu, o kritulių drėgme. Tokia pelkė daug kur vadinama tyru, gal dėl to, kad mikroklimatas joje tikrai tyras.
Aukštapelkės augmenija taip pat savotiška, išgyvena didelėje drėgmėje, su mažai maisto medžiagų ir labai rūgščioje terpėje.
Vieni pagrindinių augalų – kiminai, kurie tas pelkes ir užrūgština. Iš kiminų susidaro durpės. Remiantis mokslinės statistikos duomenimis, durpės pasaulyje užima apie 3 proc. dirvos paviršiaus, o jose kaupiasi 20–30 proc. pasaulio dirvožemyje esančios anglies, nes kiminai savyje sugeba kaupti daugiau anglies nei bet kuris kitas augalas.
Be to, kiminai gali absorbuoti 20–30 kartų daugiau vandens nei sveria patys būdami sausi. Tad pelkės yra didžiuliai gėlo vandens rezervuarai.
Manoma, kad pasaulyje esama apie 300 rūšių kiminų, Europoje esančios 43 jų rūšys. Lietuvoje rastos 35 rūšys kiminų, iš kurių 17 auga tik aukštapelkėse. Dažnos yra tik 9 šių augalų rūšys, kitos retos, įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Visai neseniai Nemuno deltos regioniniame parke esančioje Aukštumalos pelkėje rastas labai retas šukelinis kiminas, Lietuvoje laikytas išnykusiu.
Vokiečių botaniko mums atrasta Aukštumala
Nors durpės daugelyje šalių ir tebekasamos, ir plačiai tebenaudojamos, vis daugiau mokslininkų pasaulyje užsiima pelkėtyra ir vis daugiau raginama sustabdyti intensyvų aukštapelkių eksploatavimą, o nualintas pelkes atkurti.
Turbūt ne vienas pelkėtyrininkas pradėjo nuo vokiečių botaniko Karlo Alberto Vėberio darbo – 1902 m. Berlyne išleistos pirmos pasaulyje pelkėtyros monografijos apie Aukštumalos aukštapelkės Nemuno deltoje augaliją. Vokiečių mokslininkas visapusiškai ištyrė šią aukštapelkę, aprašė jos radimosi istoriją ir lobynus, XIX a. pamaryje gyvavusius papelkių kaimus ir pelkininkų kolonijas. Dėl to šią pelkę galima vadinti pasaulio pelkėtyros mokslo lopšiu, o knygą – pirmuoju vadovėliu.
Botaniką K. Vėberį į Nemuno deltą 1898 ir 1900 m. atsiuntė Prūsijos Žemės ūkio ministerija, nurodžiusi ištirti Aukštumalos pelkės sukultūrinimo galimybes. Šalia valdžios pavesto darbo mokslininkas papildomai užsiėmė tyrinėti jį sudominusią pelkę.
Studija „Apie Aukštumalos aukštapelkės Nemuno deltoje augaliją ir vystymąsi lyginant su kitomis Žemės aukštapelkėmis“ buvo išversta į anglų kalbą, o 2016 m. išleista lietuviškai, nors ir retai sutinkama. Jo dėka Aukštumala tapo žinoma pasaulyje.
Pelkes ardę, dabar jas atkursime
Nukastas, nusausintas, suniokotas pelkes užsienio šalys jau atkuria, nes tai be galo svarbu sulaikant iš tokių pelkių besiskiriančias kenksmingas atmosferai dujas ir sugrąžinant pelkei jos vieną funkcijų – „užrakinti savyje“ tą nelemtą anglį.
Lietuvoje pelkių atkūrimo darbai taip pat jau prasidėjo. Viena pirmųjų planuojamų atkurti yra Sacharos pelkė Rokiškio rajone. Dar 4-iuose apleistuose šalies durpynuose, kurie nukentėjo nuo per didelio žmogaus apetito, taip pat mėginama grąžinti gamtai tai, kas jai ir priklauso. Tokie darbai vyksta Pūsčios durpyne (Zarasų r.), Amalvos pelkėje Žuvinto biosferos rezervate, Plinkšių durpyne Plinkšių miško biosferos poligone (Mažeikių r.) ir Aukštumalos durpyne (Šilutės r.).