
Naujausios
Ciklonas „Bernd“ paskandino slėnio gyventojus
Šią vasarą Europą skalbia lietūs. Ne vienoje šalyje buvo pranešama apie įvairias nelaimes, tačiau tai, kas nutiko Vokietijoje, sunku nusakyti ir dar sunkiau įsivaizduoti. Per parą į vieną kvadratinį metrą – 200 l vandens, ir tai nutiko kalnuotoje vietovėje. Prieš tai jau įmirkusi žemė nepajėgė taip greitai sugerti didžiulio kiekio drėgmės, todėl kalnuotos Ahr upės slėnio tarpeklis užtvino.
Norint geriau suprasti, kaip tai galėjo nutikti, reikia šiek tiek papasakoti apie šią upę ir jos slėnį. Ahr (lietuviškai Aras) yra kairysis Reino intakas, ištekantis iš Blankenheime apie 470 m virš jūros lygio esančios vienos pilies rūsio. Už 18 km nedidelė upelė Ahr kerta Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės ribą ir toliau teka Reino krašto Pfalco teritorija. Ahr ir jos intakai yra pagrindinė nuotėkio sistema visame rytiniame Aifelyje. Upės baseino plotas – apie 900 kv. kilometrų.
XIX a. viduryje šiose vaizdingose vietovėse pradėjo augti gyvenvietės, buvo tiesiami keliai, plėtėsi žemės ūkio plotai, sutvirtinti Ahr krantai. Upės slėnis tapo vyno regionu, garsėjančiu savo raudonuoju vynu, gaminamu iš „Pinot noir“ vynuogių.
Deja, praėjusią savaitę žymusis Ahr upės slėnis su išpuoselėtais lyg atvirukuose kaimeliais ir miesteliais akimirksniu virto griuvėsių, nuošliaužų, purvo ir šiukšlių vieta. Vanduo didžiuliu greičiu kliokė pirmyn, pakeliui griaudamas viską. Nuardė kelio dangas, sugriovė tiltus, nuplovė namus, nusinešė automobilius ir net sunkvežimius. Didžiulė vandens masė su savimi rideno nuolaužas, medžius, nešė purvą.
Kai kurie žmonės, pamatę ar išgirdę ateinantį vandenį, gelbėjosi puldami į namų palėpes. Kai kurie nubėgo į rūsius išjungti elektros, šildymo sistemų. Jie negailestingai buvo išplauti su vandens srove ir didžiule jėga nunešti tolyn. Daug iki šiol nerasti.
Ahr slėnyje nuo potvynio nukentėjo maždaug 40 tūkst. gyventojų. Vien Reino krašto Pfalco žemėje žuvusiais paskelbti 122 žmonės, dar 876 laikyti dingusiais be žinios. Tiesa, kai kuriuos jau pavyko surasti. Šiaurės Reino-Vestfalijoje potvynis, manoma, nusinešė 48-ių žmonių gyvybes, rasta ir nenustatytų tapatybių palaikų. Aukų skaičiai dar gali keistis kiekvieną dieną.
Vokiečiai ėmėsi visuotinės pagalbos nukentėjusiems
Katastrofą išgyvenę žmonės atsidūrė beviltiškoje situacijoje. Neliko ne tik namų, maisto bei geriamojo vandens, bet ir elektros, mobiliojo ryšio. Aplinkui styrojo tik nuolaužos ir purvas.
Apsemta buvo viskas – nuo parduotuvių iki bažnyčių ir kapinių, mokyklų, ligoninių, vyno rūsių ir sandėlių. Visa, kas pasitaikė vandens kelyje.
Tuojau po katastrofos aplinkinių mažiau nukentėjusių gyvenviečių žmonės pradėjo savanoriškai ruošti maisto ir gėrimų paketus, švarių drabužių ir gabenti nukentėjusiems, jei toje vietoje dar buvo likę sveiko kelio dangos. Taip pat rinko ir vežėsi skalbti visai nepažįstamų žmonių drabužius, priglaudė vaikus ir darė viską, kas tokioje nelaimėje bent kiek palengvintų nukentėjusių gyvenimą.
Kai kurie aplinkinių vietovių gyventojai nenaudojamose patalpose, rūsiuose ėmė skubiai įrenginėti gyventi tinkamas patalpas, kuriose galėtų apsistot po potvynio benamiais tapę žmonės.
Tiems, kas buvo suplanavęs atostogas šiame vaizdingame regione, teks keisti planus, nes aplink dar ilgai nebus jokių laisvų apgyvendinimui tinkančių vietų – į jas sukelti nukentėjusieji. Kai kurie viešbučiai potvynio aukoms pasiūlė nemokamą nakvynę su maitinimu.
Į šias vietoves buvo atsiųsta kariuomenė, papildomai 500 policijos pareigūnų. Be to, iš visos Vokietijos ėmė plūsti stichijos padarinių likvidavimo savanoriai. Kol kas sunku apskaičiuoti visą padarytą materialinę žalą. Manoma, kad vien geležinkelio linijai ir keliams atstatyti prireiks apie pusantro milijardo eurų. O kur dar pastatų, gatvių remontas.
Tuojau po nelaimės regiono gyventojus aplankė ne tik šių žemių ministrai pirmininkai, bet ir šalies Prezidentas Frankas Valteris Šteinmajeris bei kanclerė Angela Merkel.
Šių žemių gyventojams, kiekvienam namų ūkiui, vyriausybė skubiai skyrė po 3,5 tūkst. eurų pašalpos.
Nelaimė politikus vienija ir skandina
Reino žemės Palatinato Ministrė Pirmininkė socialdemokratė Malu Dreyer – ne tik savo politiniais nuopelnais ir darbais ypatinga moteris, bet ir sunkus ligonis, sergantis išsėtine skleroze.
Po nelaimės lankydama potvynio nusiaubtą teritoriją, šalies kanclerė krikščionių demokratų sąjungos narė A. Merkel pasiūlė įsikibti į parankę dėl ligos nelengvai vaikštančiai M. Dreyer, tuo pademonstruodama, kad nelaimėje politiką pravartu palikti šone ir žiūrėti bendrų racionalių sprendimų.
Tuo tarpu galimas A. Merkel įpėdinis ne itin populiarus politikas Arminas Lašetas, šiuo metu einantis Šiaurės Reino-Vestfalijos žemės Ministro Pirmininko pareigas, buvo nufotografuotas skaniai besijuokiantis už Prezidento nugaros jo kalbos potvynio aukoms metu. Nors vėliau A. Lašetas atsiprašė už netinkamą savo elgesį, tai gerokai sumenkino jo įvaizdį ir, be jokios abejonės, neigiamai prisidės prie siekio tapti šalies kancleriu.
Klimato kaita keičia gyvenimus
Atsirado nemažai ir tokių, kurie sakė, jog ši katastrofa parodė menką Vokietijos valdžios pasirengimą tokių krizių valdymui. Tačiau suvaldyti gamtos stichijos nepavyko dar niekam. Tik sovietai sakėsi esą gamtos valdovai, galintys pakeisti upių tėkmę. Pasirodo, jie smarkiai klydo ir čia.
Tai, kas įvyko Vokietijoje, – nenugalimos gamtos stichijos jėga, kurią iš dalies pažadino ir kiekvieno gyventojo indėlis į vadinamą klimato kaitos problemą.
Dar prieš porą metų ši šalis kepė kaitroje, kuri siekė per 40 laipsnių karščio. Reino, Donujaus, Elbės ir kitos didžiosios upės nuseko taip, kad jomis nebegalėjo plaukti laivai ir krovininės baržos.
Dirvožemiui kritiškai perdžiūvus iki 70 cm gylio, pradėjo džiūti kai kurios vėsesnį klimatą mėgstančios medžių rūšys – beržai, eglės. Juos masiškai ėmė pulti žieviagraužiai vabalai, dėl ko nyksta ištisi miškai.
Tačiau tai nėra vien Vokietijos problemos atskirai. Jei norime laimingos ateities, neatidėliotinų priemonių turime imtis visi. Įpratome prie malonaus ir komfortiško gyvenimo – šviežių braškių viduržiemį ar egzotinių vaisių ištisus metus. Visa tai turi savo kainą, kurią anksčiau ar vėliau teks sumokėti.
Vokietijos klimato ekspertai, analizuodami šią ir kitas su klimato ekstremalumais susijusias situacijas, stebi tendenciją, kad nenormalių liūčių bei sausrų per paskutinius du dešimtmečius gausėja žymiai, šie reiškiniai darosi vis grėsmingesni.
Ir šios katastrofos Ahr upės slėnyje metu, anot ekspertų, didesnė dalis vandens galėjo susigerti į žemę greičiau, jei prieš tai jos nebūtų plovę nenormalios liūtys, jei nebūtų tiek asfalto, trinkelių ir betono, jei namai būtų pastatyti toliau nuo upės tėkmės. O ir daugelio upių vagos yra ištiesintos arba jų tėk-
mė paleista betoniniais šlaitais įkalintais kanalais. Toks tiesus vandens kelias suteikia didžiulį pagreitį ir jėgą potvynio srovei.
Paskutinį dešimtmetį Vokietija pradėjo gigantišką projektą – upių ir upelių renatūralizaciją, išgriaunant kai kurias užtvankas, grąžinant vandeniui buvusias upių vagas. Bet tai labai ilgas ir brangus kelias, o rezultatų teks laukti dar ilgai.
Ar mums svarbu, jei kitur siaučia liūtys?
Ar mums svarbu, kas šią vasarą nutiko už tūkstančių kilometrų Vokietijoje, Belgijoje, Nyderlanduose? Kiek potvynių ir katastrofų sukėlė nenormalūs gamtos reiškiniai, apie kuriuos mes labai greitai pamirštame, kaip pamiršome ir neseniai galingo tornado sumaltą kaimą Čekijoje.
Stebimės ir registruojame šios vasaros karščio rekordus, o kažkas neseniai netoli Klaipėdos nufotografavo tornadą. Mūsų kraštuose nebūdingas reiškinys, laimei, pralėkė virš jūros. O jei būtų grybštelėjęs ir miesto?
Gamta – žmogaus valdovė – vis labiau primena apie save ir pagarbą jai.