
Naujausios
Kur pasidėjo pokštininkai
Visais laikais žmonės pasišaipydavo iš savo nesėkmių, silpnybių ar kvailumo. Tie, kas juokų nesuprato, taip ir liko it musę kandę bei prie juokaujančių nepritapę, o kas suprato, juokas gydęs nuo daugelio bėdų. Net pasakose apie karalius sušmėžuodavo juokdarys, tik jis vienas galėjęs pasišaipyti net iš valdovo silpnybių ar nesėkmių.
Laikai keitėsi, juokdariai – taip pat. Dabar juoko ašarą iš nieko sugebančius išspausti linksmuolius vadiname humoristais. Pasiklausius ar paskaičius gero humoristo istorijų, gyvenimas iškart prašviesėja.
Bet palaukit, pamėginkim kartu suskaičiuoti, kiek paskutiniu metu įvyko kokių nors su linksmybėmis ir pokštais susijusių renginių? Suprantama, pastaraisiais metais juos labai apribojo pandemija, jos „dėka“ pagrindiniais žinių ir pramogų teikėjais tapo radijas ir televizija. O kiek tokių visuomenės ar valdžios ydas pašiepiančių ir į problemas nuotaikingai pasižiūrinčių linksmintojų ten girdėjome? Gal, mieli skaitytojai, jums pasisekė labiau, nes man niekaip nepavyko prisiminti, ką nuotaikingo būčiau išgirdusi paskutiniu metu.
Kas tie dabartiniai humoristai, kas tie karalių ydas viešai išjuokiantys juokdariai? Pirmas į galvą atėjęs – Juozas Erlickas. Kartais jis parodomas televizijoje, paburba per radiją ar parašo pora sakinių kokiame „Lietuvos ryte“. Taiklių. Todėl daugelis jį ir mėgsta. Tik nedažnai girdi.
Na, dar vakarais Lietuvos televizija parodo „Dviračio žinias“. Bet kartais jos labiau primena patyčias nei gerą humoro laidą. Gaila, kad savo įvairiapusius talentus vienas jos vedėjų Algis Ramanauskas taip entuziastingai naudoja lietuvių kalbos teršimui. O jei jau „per televizorių“ taip kalba, vadinasi, galima ir mums visaip netaisyklingai vograuti.
Nuo Raimondo Šilansko pasakojamų anekdotų kartais norisi verkti, o ne juoktis. Nors dauguma, ypač vyrai, mėgsta jo riečiamas sodrias istorijas.
Ilgą laiką pokštavęs Arūnas Valinskas surimtėjo, pritilo ir tapo „Auksiniu protu“.
O daugiau – kur tie vardai ir talentai, kur humoro laidos, kurių lauktume šalin metę visus reikalus?
Su „Dviračiu“ – per dešimtmečius ir šimtmečius
Turbūt nė vienas kūrybinis sumanymas neišgyveno taip ilgai, kaip „Dviračio šou“. Keitėsi pavadinimai, grupėje dirbę aktoriai, bet „Dviratis“ išliko.
Kažin, ar daug kas dar mena tuos laikus, kai baigiantis sovietinei santvarkai balandžio 1-ąją prie televizorių ekranų prilipusi visa Lietuva iki išnaktų kvatodavo nuo agitmeninių brigadų pokštų. Į sostinę sukviestos geriausios šalies humoristų grupės pliekdavo to meto negeroves. Nežinia, kiek šie pasirodymai sumažindavo tų negerovių, bet smagumo užteko visiems. Žiūrovams šis renginys taip patikdavo, kad kasmet tą vakarą miestų ir miestelių gatvės būdavo tuščios.
Tuo laiku ir gimė „Dviratis“ – jaunų išradingų ir aštrialiežuvių studentų humoro grupė. Jos branduolys – Vytautas Šerėnas, Gintaras Ruplėnas, Haroldas Mackevičius ir kt. – sugebėjo iš studentiško sumanymo užauginti lietuviško humoro klasika tapusį šou. Idėjų etiudams jiems niekada nepritrūkdavo, bet dabar jų būtų apsčiai.
Deja, ir Gintaras, ir Vytautas per anksti iškeliavo į nebūtį. Turbūt pats didžiausias įvertinimas tai, kad šių autorių sumanymas pergyveno savo kūrėjus ir sėkmingai gyvuoja toliau.
Bet ne visiems taip gerai sekėsi. Ar dar kas prisimena humoro laidą „Bentski šou“, prie kurios kūrimo prisidėjo A. Valinskas, Aušrys Kriščiūnas, Andrius Rožickas, kiti humoristai? Prisimiršo kartu su visais kūrėjais ir veikėjais.
Panašiai nutiko ne su vienu mėginimu pasišaipyti iš visuomenės, t.y. mūsų pačių ydų. Bet tie pasišaipymai taip ir nesulaukė ar dar laukia savo brandos. Juokas, pasirodo, tikrai labai rimtas, net sunkus dalykas.
Kol kas juokauti mums sekasi panašiai, kaip ir laimėti „Eurovizijoje“ – girdi, nors esame patys geriausi, bet liekame be prizų.
Pramogų rūšis, kuriai neturime tinkamo pavadinimo
Nežinia, ar čia mūsų genai taip susidėliojo, kad virkauti sekasi geriau nei juokauti.
Net gero termino nesugalvojome, kaip lietuviškai pavadinti užsienyje tokius populiarius humoristų pasirodymus, angliškai vadinamus stand up comedy. Dažniausiai tokį renginį nesukdami galvos ir apibūdiname šiuo anglicizmu. Tiesą sakant, tokio termino mums ir nereikia, nes neturime ir tokių atlikėjų.
Šį žanrą buvo pradėjęs Juozas Zavaliauskas, pirmasis Lietuvoje rengęs solines humoristines programas. Jo perpasakojamos savo kūrybos ir užsienio šalių autorių humoreskos pritraukdavo pilnas sales žiūrovų. Bet laikas, politinės peripetijos jau beveik visai nugramzdino užmarštin ir šį menininką.
Naujų talentingų tokio žanro atlikėjų kol kas lyg ir negirdėti. O dabar jų taip reikėtų. Nūdienos spaudoje kažin ko taip pat neberandu antraščių „humoreska“, „feljetonas“, „pamfletas“ ir pan.
Ar nebūsime pamiršę, kad juokas yra stipresnis už pyktį?