
Naujausios
Kas paduos stiklinę vandens
„Kai sirgsi, nebus kas stiklinę vandens paduoda“, – pati baisiausia pranašystė apie liūdną senatvę ir vienatvę, amžiaus gale neturint artimųjų. Dabar, jei patenki į ligoninę, ši pranašystė išsipildo su kaupu. Nesvarbu, ar jaunas, ar senas, vienišas ar su šeima, būsi atskirtas nuo artimųjų ir paliktas medikų valiai ir galiai. Net kalėjime kalinius dar galima lankyti, tačiau ne ligonius Lietuvos ligoninėse. Jei turi galimybių pasą, gali lankytis prekybos centruose, kavinėse, įvairiuose renginiuose, tačiau su stebuklinguoju leidimu į ligoninę aplankyti sergančiojo nepateksi.
Tiesa, gali paskambinti sesutei į skyrių, jei pavyks prisiskambinti. Juk skambinančiųjų daug, telefonas – vienas. Ligonių – daug, sesučių – kelios, o daktaras visam skyriui – tik vienas. Mūsų nerimo ir noro žinoti, kad darosi su mums brangiu žmogumi, – daug, atsakymų – šykščiai.
Perpildytose palatose dejuoja ir vartosi, liūdi ir kenčia, laukia, verkia ir numiršta mums brangūs žmonės. Jų negalime aplankyti, paguosti, bent paglostyti ligos nukamuotą galvą ar palaikyti ranką, o reikalui esant – net padėti. Ne naminiai kotletai yra svarbiausia, o namiškių buvimas šalia, bent nedidukė paguoda, žinojimas, kad tavimi rūpinasi, kad esi kažkam reikalingas ir brangus. Deja, apsiginklavusios visais kovidinio pavojaus ginklais, ligoninės tapo neįveikiamomis tvirtovėmis, įsakymais, reglamentais ir algoritmais užrakinusiomis žmogiškumą.
Kiekvienam mūsų bet kuriuo laiku gali prireikti medicininės pagalbos, ir gerai, kad net šiomis sąlygomis sveikatos apsaugos sistema veikia. Be abejonės, yra puikių, gražių susitikimų su gydytojais, vertais pačios didžiausios pagarbos ir padėkos. Bet yra ir kita šio medalio pusė, kurią bent jau mūsų šalyje reikėtų labai taisyti. Tai požiūris į žmogų kaip į vertybę, kaip į asmenybę, o ne tik kaip į skaičių, kuris užima lovą ar eikvoja tokias brangias PSD lėšas.
Žodis gydo, žodis žeidžia
Beveik prieš metus vieną gyvenimo saulėlydžio link artėjančią, giminių pamirštą moterį iš tolimo kaimo atvežiau pas kardiologę. Sunkiai vaikštanti senolė buvo aprėkta dėl to, kad užstrigę dėl administracinių dalykų pavėlavome kelias minutes. Įpykusi daktarė pamokslavo apie higieną, kitus nederamus, mano manymu, ne medikės kompetencijoje esančius dalykus. Galų gale, iki valiai ūdijusi pacientę, po apžiūros dar paklausė, ar aš socialinė darbuotoja ir ar neturinti ką veikti, kad ją atvežiau?
Deja, nesu socialinė darbuotoja, tik kaimynė. Užgautai moteriai, o ir man labai skaudėjo dėl tokios patirties ir karčių gydytojos žodžių. Senolei, matyt, dar labiau nei man, nes savo išgyvenimų ji negalėjo pamiršti visus metus. Apie patirtą nuoskaudą kalbėjo ir jau visai artėdama prie išėjimo Anapilin dienos, kabindamasi į gyvenimą po patirto insulto. Sunkiai tardama žodžius prisipažino sugalvojusi, ką tada reikėjo atsakyti tai medikei į nepelnytus priekaištus: „Aš – žemės druska. Žemės kurmis.“ Netrukus moteris išėjo amžiams.
Kitąkart kraujospūdžiui šoktelėjus iki labai pavojingo lygio ir pradėjus strigti širdies ritmui, vieną giminaitę palydėjau iki Respublikinės Klaipėdos ligoninės, kur tą dieną pagal kažkokį planą su greituke gabeno ligonius. Įvertinę padėties rimtumą, paramedikai atsargiai neštuvais išgabeno ir šią nelaimėlę. Apvaikščiojus kelis kabinetus ir gavus šiek tiek vaistų, moteriai buvo patarta važiuoti namo ir ten tęsti gydymą.
Paklaustas, kokiu būdu sunkiai sergantis žmogus parvažiuos į kitame rajone esančius namus, jaunas daktaras, maloniai šnekučiavęsis su žavia slaugytoja, patarė važiuoti autobusu. O į klausimą, ar tokios būklės savo mamą daktaras taip pat išsiųstų namo autobusu, medikas atkirto, jog savo mamai jis pirmiausiai neleistų sulaukti tokios sveikatos būklės. Gerai jam, jis medikas. O ką daryti šeimoms, kuriose vaikų medikų nėra. Arba vaikų iš viso nėra? Ar tokio žmogaus vertė mūsų visuomenėje menkesnė? Ar asmens sveikata rūpinasi tik jo vaikai, ar vis tik valstybė?
Visai neseniai vėlų vakarą į ligoninės priimamąjį palydėjau sopuliuose skęstančią giminaitę. Čia ir vėl buvome apibartos, kam kvietėme greitukę, užuot gydęsi pas šeimos daktarą. Iš skausmo besiraitantis žmogus, negalintis pėda net žemės paliesti, kai šalia nėra artimųjų, o butas – ne pirmame aukšte, tikrai nebegali nusigauti iki šeimos daktaro.
Kol budinti gydytoja būrė, guldyti ar neguldyti gydymui į stacionarą, ligonė kentė ant gulto be pagalvės ir be užkloto (juos gavome tik paprašę). Perkeldami į kėdę su ratukais, pasirodo, sugebėjo moterį numesti nuo gulto – personalo mažai, slaugytoja viena. Ligonė žnektelėjo ant grindų, gerokai susitrenkė galvą ir visą kūną. Niekas nepasiūlė šalto kompreso, net nepaklausė, ar nukritusi ji užsigavo. Niekas neatkreipė net menkiausio dėmesio – nukrito, na ir kas.
Mirtinas pavojus, kurio nepastebėjo gydytojai, slypėjo visai kitur, tačiau moteriai silpstant paskutinėmis gyvenimo akimirkomis kaip vienintelis gydymo būdas buvo priimtas sprendimas skubiai amputuoti galūnę. Sukaupusi paskutines jėgas ligonė paprieštaravo tam, pavyko išprašyti ją pervežti į kitą gydymo įstaigą. Deja, stebuklas neįvyko, dėl klaidingos pirminės diagnozės kęsdama didžiulius skausmus ir netekusi daug kraujo, netrukus ji mirė.
Dusliai ir beprasmiškai žemės grumstams dunksint į karstą, dar ir dar kartą savęs klausi – jei būtų leista lankyti sergančius artimuosius, juos pamatyti, išklausyti, kažin kiek beprasmių mirčių, nusivylimų medikais būtų išvengta?
Žmoniškumo įstatymais nesukursi
Taip, medikai pervargę, algos mažos, ligonių ir problemų daug. Galbūt. Bet čia ne paciento, o blogo darbo organizavimo ir visos sveikatos apsaugos sistemos skauduliai. Kažin kodėl matydama vis blogėjančią situaciją ligoninėse, valstybė negali imtis skubių priemonių ir savo piliečių sveikatos apsauga pasirūpinti geriau? Kita vertus, juk kiekvienas mediko specialybę pasirinko savo valia, o ne per prievartą, žinodamas, kur eina ir kas jų laukia.
Žinoma, medikams įkyru klausytis kalbų apie „nugydomus“ ligonius, kaltinimų atsainiu požiūriu, tačiau tik jie gali pakeisti tą vis labiau blogėjančią visuomenės nuomonę apie medikus, pirmiausia keisdami savo elgesį su pacientais ir jų artimaisiais. Sveikatos priežiūra yra Konstitucijos žmogui garantuojama paslauga, o ne kažkieno malonė.
Nori nenori, vėl tenka ištraukti prisiminimus iš patirties gyvenant užsienyje. Ir ne todėl, kad kaimyno žolė žalesnė. Niekada nepamiršiu šiltų žodžių, neapsakomo medicinos personalo švelnumo, slaugytojų atidos Didžiojoje Britanijoje, iš gyvenimo palydint nepagydoma liga sergantį šeimos narį. Netrumpo žmogaus išėjimo metu nė karto neteko pasijusti nejaukiai, nė karto ligonio niekas neaprėkė, visada labai maloniai ir atidžiai aptarnavo, iki pat paskutinio atodūsio padėjo ir išeinančiajai, ir mums.
Lankantis Vakarų Europos šalių ligoninėse niekada nepasitaikė sutikti daktaro, kuris neprisistatytų. Užuot įnikęs į kompiuterį ar popierius, ten gydytojas bendrauja su pacientu. Kartais net po darbo valandų paskambina ir paklausia, kaip pacientas jaučiasi. O mūsų medikai privalo elgtis pagal burtažodį „algoritmas“. Ar jis visada pasiteisina?
Be to, užsienio šalyse nepaisoma, pacientas turtingus ar benamis. Visi gydomi vienodai, nes svarbi žmogau gyvybė, o ne jo statusas. Ir naujienų portalai neskelbia apie kokios nors svarbios personos sveikatą ar gydymą kokioje prestižinėje ligoninėje.
Mūsuose ne kartą teko išgirsti tarsi nuosprendį kirtį „Jau toks amžius“, arba „Riekia pasižiūrėti į pasą“. Kol nebus pagarbos žmogui, nepaisant jo amžiaus, lyties ar socialinio statuso, supratimo, kad gimstame visi su vienodomis teisėmis, kol jaunas, pažvelgęs į vos paeinantį senuką, nesupras, kad mato savo būsimą ateitį, tol mes nepasveiksime ne tik nuo fizinių, bet ir dvasinių ligų. Svetimo skausmo nei svetimų ligų nėra.