
Naujausios
Bet juk ruduo, net lapkritis, labai gražus metas. Margas spalvomis, paslaptingas savo ilgais vakarais, kurių metu galima nuveikti tiek darbų. Vasarą neturėjome jiems laiko ar noro, bet galime dabar, laukdami, pakol saulelė vėl atkopdama pabudins svietą.
Tamsų vakarą, kai pliaupia lietus ir šniokščia vėjas, taip jauku klausytis, kaip krosnyje malkas traškina ugnis. Gerti vasarą surinktų žolelių arbatą su namine uogiene ar vasaros gėlių kvapus užrakinusiu medumi, skanauti gražų raudonšonį obuolį ir glostyti jaukiai ant kelių murkiantį katiną.
Galima pradėti mokytis užsienio kalbos, skaityti į šalį atidėtą knygą, pamėginti sukalti inkilą (ne taip paprasta, kaip gali pasirodyti), išmokti megzti, siuvinėti kryželiu, daryti jogos pratimus, o gal pradėti rašyti dienoraštį. Galima savo laiko paaukoti savanorystei. Gal pagalbos reikia senyvam sergančiam kaimynui ar prieglaudoje dėmesio ir smagaus pasivaikščiojimo lauke laukia koks vargšas šunelis? Kada dar rastume laiko tokiems darbams.
Už poros dienų prasidės adventas. Pagal senuosius papročius tai ramybės, laukimo ir susikaupimo metas. Per adventą anksčiau buvo nevalia linksmintis, kelti vestuves ar krikštynas. Ir pasninko laikydavosi, kad atėjus Kalėdoms pasigardžiuotų sočiais ir ilgai lauktais valgiais.
Anais laikais, kuriuos vyresnės kartos dar mena kaip skalų ar žibalinės lempos metą, ilgais vakarais šeimos vakarojo dirbdamos įvairius išgyvenimui būtinus darbus. Vaikai plėšė plunksnas ir pašė vilnas (koks siaubas, dabar Vaiko teisių apsaugos tarnyba tikriausiai už tai griežtai nubaustų tėvus. Bet tada vaikus taip ruošė gyvenimui, mokė darbų ir atsakomybės).
Turbūt, lygių galimybių kontrolieriaus įstaiga, jei tokia būtų buvusi, būtų susprogusi nuo skundų apie moterų išnaudojimą, nes anos turėjo verpti, austi, megzti ir adyti bei šeimos labui nudirbi šimtus kitų būtinų darbų. Ką tada veikė žmonės, kiek darbų padarė rankomis, visko neaprašysi. Be elektros, interneto, feisbukų ir kitų šiais laikais savaime suprantamų dalykų, bet neliūdėjo. Trumpomis atokvėpio minutėmis net dainuodavo, o per adventą dažnai giedodavo. Nebedarome nei vieno, nei kito, šio meto tradicijos labai pasikeitė.
Jokiais būdais neidealizuoju praėjusio laiko. Žvelgdama atgal norėčiau suprasti, kas to meto žmonėms buvo laimė? Kodėl dabar tos laimės manome esant tiek mažai, ko mums trūksta?
Kažko liūdna. Pikta. Apmaudu ir negera. Blogas oras ir nuotaika, valdžia ir kaimynai. Taip blogai, sako, dar niekada negyvenome. Parduotuvės lūžta nuo prekių, valgome kasdien kaip per Velykas, keliaujame, kur norime ir kada norime. Darbo pasiūlymų užtenka, reikia tik noro dirbti. Bet jaučiamės nelaimingi, vis mums blogai.
Neseniai per Lietuvos radiją girdėjau, kaip žurnalistė saldžiai kalbėjosi su jauna, tikriausiai gražia kelių vaikučių mama, nuo „blogo“ gyvenimo čia, Lietuvoje, pusmečiui, o gal ir ilgesniam laikui pabėgusia į saulėtąją Tenerifę.
Įdomumui – šioje vulkaninės kilmės 2 034 kv. km ploto saloje kasmet apsilanko per 6 milijonus turistų. Ne be reikalo ji vadinama amžino pavasario rojaus kampeliu. Bet dar negirdėjau minint, kad gėlo vandens resursai čia riboti ir atsikuria tik lauramedžių ir pušynų dėka, bananų laukai virsta naujų viešbučių statybvietėmis, kad nuo senų senovės čia gyvenusios guančių gentys baigiamos išstumti, nekalbama apie katastrofiškai didėjančią taršą ir kasmet vis augančios turistų armijos sukeliamas ekologines problemas.
Jaunoji moteris dalijosi ketinimais pabūti tame rojuje, kol Lietuvoje praeis tas bjaurus ir nuobodus metų laikas. Nežinau, ką klausydamasi šios laidos pagalvojo kita moteris, neturinti finansinių išteklių savo vaikus žiemą išvežti iš Lietuvos. Arba šeima, prižiūrinti gyvulininkystės ūkį, kuriame nėra išeiginių ir švenčių. Bet tai nesvarbu, kur kas svarbesnė žinia, kad leisti „bjaurias“ lietuviškas žiemas šiltuose ir saulėtuose kraštuose tarp pasiturinčių lietuvių dabar esą labai populiaru.
Ir ne tik tai. Jei pabodo dirbti ofise, sumanus darbdavys bus ėmęs ir perkėlęs porai mėnesių savo kolektyvą į kokią egzotišką ir šiltą šalį, kad kojas į baseiną sumerkę darbuotojai galėtų našiau plušėti. Dabar galime „tik“ tiek, o ateity darbo našumo resursų gal ieškosime kitose planetose?
Lietuvoje nežiemojančių tėvynainių patogumui užsieniuose atidaromos ir lituanistinės mokyklėlės. Tądien žurnalistė minėjo, kad tokia jau veikia ir saulėtojoje Tenerifėje.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos internetinėje svetainėje paspaudus nuorodą į elektroninę AIKOS sistemą galima aptikti, kad užsienio šalyse viso yra 270 lituanistinių mokyklų. Tiesa, ne vien atostoginėse salose, bet visame pasaulyje. Pagal tai lietuvių turėtų būti gerokai daugiau nei tie tariami 4 milijonai, kuriuos visaip savo reportažuose ir pasakojimuose stengiasi suskaičiuoti LRT žurnalistai.
Atrodo, reikėtų tik džiaugtis tokia lietuvių kalbos ir kultūros sklaida plačiajame pasaulyje. Tik tas džiaugsmas kaip mat sumenksta, kai vos ne kasdien girdi apie Lietuvoje uždaromas mokyklas.
Ak, kaip smagu būtų, jei tie vaikučiai žiemą ne ispanišką saulę, o sniego gniūžtes čia, Lietuvoje, gaudytų ir klegėtų tėvynėje. Kiek mokyklų tada nereikėtų uždaryti ir išparduoti.
Beviltiškas tas mūsų atodūsis apie tikrus ar tariamus po pasaulį pasklidusius tautiečių pulkus. Ir gaudyk juos negaudęs radijo reportažais, televizijos siužetais ar pažadų vilionėmis. Negrįžta jie namo, tėvynę myli per atstumą. Bet vis daugiau atvažiuoja tokių, kuriems čia, mūsų tėvynėje, gyvenimas neatrodo toks nepakeliamai sunkus. Vis margesnės darosi minios miestuose, vis mažiau to, kas vadinama tautiškumu, lieka mūsų atpažinimo ženkluose, net mūsų tradicijose. Susiliejame, panašėjame su kitomis tautomis, mieliau renkamės svetimas kalbas, ypač anglų, ir greitai atsisakome to, kas mus šimtmečiais brandino ir vedė klampiais istorijos brūzgynais.
Neseniai važiavau per Šilutės rajoną. Per kaimus ir miestelius, šiek tiek dar menančius čia kažkada gyvenusius prūsus „šišioniškius“ ir kitus šio krašto gyventojus. Gali matyti, kaip net tolimiausi pašaliai gražiai tvarkomi, nors, tiesa, dar stovi vienas kitas apgriuvęs „vokiškos“ architektūros namas pusiau aplaupytomis sienomis. Mat kažkam reikėjo vintažinių plytų naujo namo fasadui. Tiesa, tokias patogiau įsivežti iš buvusio Kionigsbergo, o kai iš ten tiekimas sutrinka, galima ir vietoje paardyti.
Kažin, dar po šimto kito metų elektriniu ar kokiu kitokiu ateities aeromobiliu lėkdama per Lietuvą jos Naujoji Gyventoja – kokia kalba ji kalbės ir ką mąstys? Gal apie tai, kas buvo būdinga čiabuviams lietuviams, kaip jie gyveno, kokie buvę jų papročiai ir kodėl išnyko. Ką į šį klausimą atsakytumėt Jūs?
Taip nebus? Tada nereikėtų bijoti lapkričio darganos, advento miglotų dienų, žiemos šalčių ir vargų. Juos reikia išmokti pragyventi, išmokyti to ir savo vaikus, nes mūsų namai čia. Jei jų nešildysime savo meile ir gerumu, juos išpustys ne tik lapkričio vėtros.