
Naujausios
Ką apdovanos šventasis Mikalojus
Kaip greitai prabėgo metai. Rodos, taip neseniai sudėjau į dėžutes didžiausios žiemos šventės puošmenas, o dabar jas vėl išpakuoju. Reikia laiku papuošti namus, nupirkti dovanėlių, parašyti kalėdinius sveikinimus ir laiškus, aplankyti seniai matytus giminaičius ar pažįstamus, atsiprašyti įžeidus ar atiduoti visas skolas, jei tokių pasitaikė, paruošti šeimai vaišių stalą su visu 12 valgių ir spanguolių kisieliumi, iškepti gardų pyragą ir dar gardesnių sausainių.
Kai šventės jau būna ant slenksčio, supranti, kad šiemetiniai pažadai sau liko ateinantiems metams.
Kažkoks kitoks tas dabartinis šventės laukimas. Kinta ir pati šventė, kasmet vis labiau įsukama į komercinę mantiją ji tarsi prarado savo tikrąją esmę. Gal ir patogu atvirutės su atspaustais linkėjimų tekstais, gal ir sutaupo laiko prekybos centrų siūlomos maisto ruošimo paslaugos, jau nuo spalio mėnesio pardavinėjami prėskučiai, bet ar tai tikra? Kai prabėgs daugybė metų, ką apie šias šventes prisimins mūsų vaikai – „Maximos“ mišraines ir „Ikėjos“ dovanas?
Ką mums reiškia Kalėdų šventė? Ar tai tik gausus vaišių stalas, kalnas gražiai supakuotų dovanų, nuolatos skimbčiojantis mobilusis, pranešantis apie dar vieną žinutę, linkinčią linksmų švenčių, pažįstamos ir spėjusios įgristi kalėdinės dainos, kurias lyg susitarę groja visos radijo stotys?
Ilgas būtinų padaryti šventinių darbų sąrašas. Ar jame yra ir toks: gruodžio 6 d.
prisiminti šv. Mikalojaus – stebukladario bei keliautojų, kalinių, vargšų ir vaikų globėjo – dieną.
Ar jau paruošti batai, dabar, tiesa, virtę raudonomis kojinėmis, kuriose šv. Mikalojus geriems vaikams paliks skanėstų, o blogiems, jei tokių yra, – nuodėgulių? Tiesa, ši tradicija mūsuose nelabai gaji, tad iš darbų sąrašo galime ir išbraukti. Bet kitų punktų, tokių kaip nueiti į Kalėdų nakties bernelių mišias, o Kalėdų rytą – į bažnyčią aplankyti prakartėlę, ten turbūt nėra?
Vis daugiau aplink girdisi nuomonių, atseit, su ta savo ramybe ir maldomis netrukdykit mums švęsti advento ir Kalėdų. Bet juk visų pirma tai yra religinė šventė su savo per amžius kurtomis tradicijomis, o ne vaišių ir dovanų čempionatas.
Kraštotyrininko pastebėjimai apie Kūčių šventimą
Kraštotyrininkas Vladas Statkevičius (g. 1911 m.) vienoje pirmųjų po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo išleistų knygų etnografijos tematika „Šilališkiai. Darbai ir papročiai“ aprašė ir Kūčių bei Kalėdų metą. Be kitų surinktų faktų, jis rašė, kad „Tą dieną vengdavo su kuo nors susipykti – reikėdavo šventes sutikti su giedra nuotaika. Per Kūčias dar nedainuodavo. Pagal seną paprotį per visą adventą nei šokdavo, nei dainuodavo.
Kūčių dieną buvo dirbami daugiausia tik namų ruošos darbai. Vyrai pašerdavo gyvulius, valydavo kiemą, nukasdavo nuo takų sniegą. Moterų darbas – iš-
šluoti bei išplauti kambarius, paruošti šeimai maudynes, o svarbiausia – Kūčių vakarienę.
Prie Kūčių stalo reikėdavo sėsti ne tik švaria sąžine bei giedra nuotaika, bet ir švariai nusiprausus ir apsirengus. Tą dieną maudydavosi visi šeimos nariai: iš pradžių – moterys, paskui vyrai, pradėdami nuo vyriausiojo. Šilalės rajone buvo tik po vieną kitą pirtį kaime, todėl daugelis maudydavosi namie kubiluose. Į kaimo pirtį paprastai eidavo tik vyrai. Tą dieną buvo keičiama patalynė ir šeimos narių baltiniai.
Kūčių dieną valgydavo tik kuklius pusryčius bei pietus ir tik pasninko valgius. Vakare, prieš padengiant stalą, šeimininkas atnešdavo šieno ir plonai paskleisdavo ant stalo. Šeimininkė jį užklodavo balta raštuota staltiese ir pradėdavo krauti Kūčių valgius. Kūčioms reikėdavo paruošti 12 patiekalų, be įvairių gėrimų ir padažų. Tai simbolizavo 12 metų mėnesių. Nė vienos Kūčios neapsieidavo be prėskučių (šližikų). Beveik visada Kūčioms būdavo išverdama žirnių ir pupų. Kartais žirnius pakepindavo sėmenų aliejuje. Nemažai patiekalų būdavo iš kanapių. Kanapienė, čiulkis, kanapių pyragaičiai, kanapių spirgučiai. Neapsieidavo per Kūčias be rauginto ir išvirto avižų kisieliaus, kuris buvo valgomas su pasaldintu vandeniu. Taip pat su pasaldintu vandeniu buvo valgomi ir virti kviečiai.
Kalėdų rytą šeimininkas nunešdavo į tvartą Kūčių stalo šieną ir padalydavo po žiupsnelį visiems gyvuliams. Vištoms nunešdavo likusių žirnių bei kviečių, kiaulėms – pupų ir kitokių valgių likučių. Stengdavosi, kad visi gyvi padarai paragautų vakarykščių patiekalų.
Eglutė būdavo puošiama Kūčių vakarą. XX a. pradžioje ją puošdavo namuose padarytais papuošalais“, – rašė V. Statkevičius.
Virsmas, ne vien vandenio vynu
Jau kuris laikas Kalėdų šventė tapo tik dovanų pirkimo ir sotaus vaišių stalo sinonimu. Dovanų jau neberandame Lietuvoje, reikia užsisakyti ir parsisiųsti iš užjūrių, kurie dažniausiai apsiriboja Kinija. Nepasotinamas verslas savo reklamas apie artėjančias svarbiausias metų šventes mums pradeda kalti į galvas jau spalio mėnesį. Pirkti, skubėti, nepavėluoti ir, svarbiausia, įtikti apdovanotajam. Mažindamos nepatenkintų klientų skaičių, kai kurios parduotuvės iš užsienio kolegų jau išmoko nepatikusias dovanas priimti atgal. Anksčiau senieji išminčiai būtų pasakę, kad dovanotam arkliui į dantis nežiūri, bet tik ne dabar.
Neabejotinai šventės pakito. Kiekviena karta tradicijas kuria kitaip, pritaikydamos jas pagal savo supratimą ir aplinkybes. Turbūt vienas didžiausių pokyčių yra visuomenės slinktis iš kaimiškojo, konservatyviai papročius saugojusio gyvenimo į industrializuotą urbanistinį.
Kam ir iš kur mieste šienas po Kūčių stalo staltiese – juk kitą rytą jo gyvuliams tvarte nedalinsi. Tad nereikės klausytis ir jų kalbėjimo. Ar ragauti vynu virstančio šulinio vandens. Nereikės kviesti prie stalo bitelių ar išėjus į lauką apkabinti sodo obelį, užvertus galvą įsistebeilyti į dangų, kad pamatytum milijonus žvaigždžių, buriančių, kokie bus ateinantys metai ir derlius.
O kas po to?
Jei senieji protėvių papročiai, Kūčių stebuklo esmė – paprastumas – nebesvarbūs, reikėtų pagalvoti bent apie ekologiją. Kiekvienas iššautas fejerverkas, dovanų pakuotė, perteklinis maistas ant stalo (juk gyvuliams jo nebesušersime) – tarša ir našta gamtai. Susimąstykime, ar tikrai reikia tokios gausos? Įsivaizduokime tą šiukšlių kalną, kuris išaugs vien tik nuo dovanų pakuočių visoje Lietuvoje, Europoje, kitose pasaulio šalyse. Gal šiemet vietoje popierinių pakuočių dar spėsim pasiūti ar numegzti maišelių, į kuriuos savo artimiesiems sudėsime dovanėles ir linkėjimus.
Tegul Kūčių vakarą mamos palaiminti valgiai sotins, o tėvo rankų laužiamas kalėdaitis švies mums ir savo šiluma lydės iki kitų švenčių. Jei vis tik atrasime minutę pakelti akis į dangų, įsiklausykime – lietuviškon mūsų žemelėn ateina Kalėdų naktis, nematomi sniego varpeliai kiekvieną jos žingsnį skaitys. Suvirpo, prailgo laukimas, lyg smuiko styga įtempta, didžios paslapties užgimimo sutikti ateis Lietuva (iš Bernardo Brazdžionio eilėraščio, giedamo kaip Kalėdų giesmė).