
Naujausios
Ko linkėsime artimiesiems ir sau šiemet?
Pradėdama Jums, brangūs skaitytojai, rašyti prieššventinį „Palėpės“ straipsnelį, taip pat galvojau, ko palinkėti Kūčių ir Šventų Kalėdų proga, kad neatrodytų banalu ir netikra.
Mano mintis netikėtai nutraukė į kiemo sniego pusnis įsliuogęs automobilis. Iš jo, apsikabinusi kelis maišelius, išsiropštė jaunystės laikų draugė. Sako, važiavusi pro šalį, atvežusi knygų. Mat jų niekam nebereikia, tai ir gelbėja vežiodama pažįstamiems, gal atras naujus namus.
Kėlėme iš maišų knygas – Ievos Simonaitytės, Vydūno raštai, Alfonso Maldonio poezija, keletos kalbų, net esperanto žodynai. Tai bent lobis! Dugne kukliai gulėjo ir K. Sajos knygelė „Lazdos išradimas“ Stasio Eidrigevičiaus iliustruotu viršeliu. Bet, kaip ir Juozo Baltušio „Parduotose vasarose“, – mums nebereikia.
Iš tiesų, kodėl dabar mums tiek daug ko nebereikia? Ne tik knygų, bet pasitikėjimo savo valstybe, mokslo žiniomis, tikrųjų vertybių, tame tarpe ir sąžinės bei tiesos.
1993 metais, kai šalis tik vadavosi iš sovietmečio palikimo, rašytojas K. Saja pergyveno pagrįstai. Kodėl praėjus veik trims dešimtmečiams ir šių dienų realybei tinka anos rašytojo dvejonės, nusivylimai, analogiški atsakymų ieškojimai? O juk, rodos, gyvename kitaip, gyvename geriau, gal net visai gerai. Jau net pamiršome tuos laikus, kai šventų Kalėdų dienos nebuvo ne tik kalendoriaus lapelyje, bet apie ją net užsiminti negalėjai. Bet labai tikra, miela ir laukiama ta šventė slapta gyvavo kiekvienuose namuose, kiekvienoje šeimoje ir širdyje. Minima ir švenčiama, gal kitaip nei dabar, bet nuoširdžiai.
Jau antras Kalėdas iš eilės vėl pasitiksime kitaip, tik šįkart ne sovietų, bet ligos priespaudoje.
Vis tik šiemetinės šventės, lyginant jas su pernykštėmis, bus kitokios, jau beveik įprastai ikipandeminės. Turbūt primiršome, kad pernai Kūčias ir Kalėdas pasitikome į artimųjų veidus žvelgdami kompiuterių ekranuose, save ir jausmus pusiau perkėlę į virtualų pasaulį, išgąsdinti nežinios, kas bus toliau. Pirmosios žinios apie tuojau pasirodysiančius skiepus ir net laimingus paskiepytuosius buvo pati geriausia naujiena. Iki čia, kur esame šiandien, laukė ilgas ir sunkus kelias. Keliems tūkstančiams šalies gyventojų, deja, jis buvo paskutinis.
Jau primiršome griežtus karantinus ir įvairius ribojimus. Būtent skiepai ir didžioji dalis sąmoningų tėvynainių, kurie neišsigando skiepų, šias šventes mums leidžia vėl pasitikti įprastai. Argi nėra kuo džiaugtis net ir tiems, kas netiki mokslu?
Galime pasidžiaugti ir tuo, kad per šiuos pandeminius metus išmokome daug ko. Pirmiausia – labiau naudotis interneto teikiamomis galimybėmis. Išmokome dirbti, mokytis bendrauti, apsipirkti, net lankytis muziejuose per nuotolį. Kas anksčiau atrodė fantazija, šiandien – norma. Net jei ir sunervina nelengvas prisijungimas per Elektroninius valdžios vartus ar kitomis priemonėmis, šis būdas jau tapo įprastas ir gana patogus, kai dėl kiekvienos pažymos nebereikia varstyti įstaigų durų.
Aplenkėme net tikrai gerovės valstybėje gyvenančius vokiečius. Jų politikai per rudenį nuvilnijusius rinkimus dar tik ginčijosi ir planavo, kaip šalies gyventojams suteikti platesnes interneto naudojimo galimybes. Tuo tarpu Lietuvoje, Statistikos departamento duomenimis, šiemet internetu naudojosi net 87 proc. 16–74 metų amžiaus gyventojų, o 16–24 metų amžiaus – visas 100 procentų. Lyginant su praėjusiais metais, 9-iais proc. padidėjo vyresnio (65–74 metų) amžiaus gyventojų, besinaudojančių internetu, dalis. Tai reiškia ne vienam mūsų atsiradusias platesnes galimybes dirbti, bendrauti ar gilinti žinias.
Bet žmogaus prigimtis labiau linkusi pastebėti blogį, nei pasidžiaugti geru. O džiaugtis tikrai turėtume, nes šventes pasitinkame neužtvindyti migrantų upių, taikoje ir ramybėje. Kad ir kaip trapu tai būtų.
Sakome, Kalėdos – stebuklų metas, nors kartais ir patys tuo netikime. Vis kažko viliamės, pavargę nuo tamsos ir žvarbos, laukiame šviesos ir šilumos, laukiame laiko virsmo, to tikro ar susikurto stebuklo. O jis – šalia.
Mūsų Kūčios – vis dar ypatingos, tylios, ramios, su savo šeima ir artimiausiais, sugrįžusiais iš tolimų kelionių prie bendro vaišių stalo, kur dalindamiesi kalėdaitį, dėkojame Žemei už sotį, Dievui – už gyvybės stebuklą. Kur nusimetę kasdienos skubėjimo naštą, atsipalaiduojame ir tampame geresni bent tam vakarui, bent kelioms valandoms. Bent kol atleidžiame mums padarytas nuoskaudas, pamirštame nesėkmes, šalin nuvejame nusivylimus, prisimename šviesiausias metų akimirkas ir visa tai, kas kėlė džiugesį. Kol minime tuos, kurie jau išėjo Amžinybėn, ir svajojame apie tuos, kurie dar tik ateis. Kol gyvybės, tikėjimo ir stebuklų kupina Kūčių naktis gaubs mūsų šalį, juk tikime – mums vis dar reikia visko, ar ne?
Taurios mūsų Kūčios, be didesnio bruzdesio, taikoje su gamta, gyvūnais ir savimi. Dieve duok, kad jos tokios būtų ir ateityje. Ramių, jaukių Kūčių ir džiugių šventų Kalėdų.