
Naujausios
Kai nori mušti, lazdą randi
Dveji pandemijos metai iškankino bei supriešino visuomenę, bet tos problemos pasirodė tik problemėlės, kai Kremliuje sugalvota brolžudiška beprotybė vieną dieną išsiliejo į karą prieš nepriklausomą, geresnę ateitį kuriančią šalį. Nepaisydama jokių tarptautinių sutarčių, negerbdama suverenios šalies, neatsižvelgdama į tai, kad net Olimpinių žaidynių oficialus laikas dar nesibaigė ir šiandien Pekine prasideda Parolimpinės žaidynės (iš kurių, beje Rusijos ir Baltarusijos sportininkai yra išmesti), Rusija su tankais pasauliui veža savo demokratijos supratimą.
Tai, kas vyksta Ukrainoje, sveiku protu nesuvokiama nei paaiškinama. Tai išgirdus, pasaulis nuščiuvo, tarsi pelė prieš gyvatės nasrus. Niekas negalėjo patikėti tuo, kas įvyko, nors Lietuva ir mėgino garsiai perspėti apie Rusijos visiems keliamą grėsmę.
Mums, nuo rusų tankų taip pat gynusiems Lietuvos laisvę, ši žinia ypač baugi. Vietoje Ukrainos gretai galėjo atsirasti bet kuri kita „nepaklusni“ sovietų nelaisvėje buvusi šalis, o ypač tas gardus Baltijos šalių gabaliukas šalia „tikrų tikriausių“ slavų žemių buvusioje Prūsijoje. Kai nori mušti, lazdą randi – prarytų nemirktelėję. Tik ašaka gerklėje stojasi narystė NATO, Europos Sąjungoje. Kiekvienas, kuris kažkada pagalvojo, ar tikrai mums reikia kariuomenės ir jai skirti tiek daug biudžeto pinigų, dabar, tikiu, džiaugiasi, kad mes ne vieni, mus saugo ir, neduok Dieve, bėdai ištikus gins.
O kaip moterys?
Dar neseniai diskutuota, ar į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą Lietuvoje reikėtų šaukti ir moteris. Daugumos pasisakiusiųjų nuomone, jų ten nereikėtų, girdi, tada ir šauktinių skaičius būtų per didelis, ir išlaidų per daug. Mes, atseit, sau to negalime leisti.
Vokiečiai taip pat ilgai „negalėjo“ sau leisti nuo bendrojo vidaus produkto gynybai skirti 2 proc. pajamų. Kol neatėjo lemtinga valanda, nušlavusi visus politinių partijų nesutarimus šiuo klausimu ir pagaliau išvadavusi vokiečius nuo jų pačių po Antrojo pasaulinio karo turėtų baimių. Praėjusį sekmadienį vykusiame neeiliniame Bundestago posėdyje kone visos politinės partijos vienbalsiai sutarė ir pritarė šalies ginkluotosioms pajėgoms papildomai skirti 100 milijardų eurų ir ginklų Ukrainai. Tai buvo tikras iki šiol neįsivaizduotas lūžis šios šalies saugumo politikoje, kurį vos ne akimirksniu iššaukė vis labiau besikomplikuojanti bendra saugumo padėtis Europoje.
Netikėtai mus užklupusioje naujoje realybėje šį klausimą tenka pakartoti – gal vis tik reikėtų ir Lietuvos moteris šaukti į nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą? Mūsų šalyje gyventojų mažėja, jei šalį ištiks pavojus, ją privalome mokėti ginti visi. Gal vis tik geriau kaip Izraelyje, kur valdyti ginklą ir ginti Tėvynę mokosi ir vaikinai, ir merginos.
Atrodo, gyvenant technologijų ir progreso amžiuje, turėtų klestėti mokslas, menas, kultūra, o mojuoti ginklais neturėtų nei vyrai, nei moterys. Nelaimei, vis atsiranda proto ligonių, norinčių pertvarkyti pasaulį pagal savo svaičiojimus. Senovės romėnai bylojo: nori taikos – ruoškis karui. Kitas posakis priduria, kad tas, kas nenori išlaikyti savos kariuomenės, maitins svetimą.
Ne vienas atšautų, kad svaičioju ir rašau niekus, bet tai valandai atėjus, paklauskime savęs – kas, jei ne aš, ginsiu savo tėvynę? Skamba lyg ir banaliai, tačiau šiomis dienomis ypač aktualiai.
Ir vėl siūlymai išlaviruoti
Tie tūkstančiai, gal milijonai Ukrainos vyrų ir moterų tikriausiai kitaip įsivaizdavo šį pavasarį, turėjo kitokių planų. Tik jų didelė dalis niekada neįgyvendins. Jie, savo krauju, savo gyvenimais gindami mus visus, tikrai negalvotų, ar dabar apsimoka patraukti savo verslą iš Rusijos, ar dar palaukti ir pažiūrėti, kas čia bus toliau. Kai kiekviena šalis, kiekvienas blaiviai situaciją suprantantis žmogus stengiasi bent kokiu indėliu prisidėti prie pagalbos Ukrainai, stengiasi spausti agresorę ir jos nuolankią tarnaitę, mūsų milijonus skaičiuojantys verslininkai vis negali atsiplėšti nuo „motinos Rusijos“. Teisinasi, girdi, gamina ir tiekia maistą daugeliui rinkų.
Niekada asmeniškai nebuvau „Vičiūnų“ produkcijos gerbėja, bet dabar vengsiu bet kokių šiuo prekiniu ženklu pažymėtų prekių. Tai mano, vartotojos, teisė pasakyti savo nuomonę bet kokia kaina pelno ištroškusiems ir moralės normų nepaisantiems verslininkams. Girdi, jų įmonėse dirbantys paprasti žmonės netektų darbo ir pajamų. Bet tie paprasti žmonės taip pat gali kartą atsitiesti ir rinkdami valdžią balsuoti kaip nori jie, o ne kaip liepia nekarūnuotas caras.
Po paskutinių rinkimų Baltarusijoje Vilniaus pramonės ir verslo asociacijos prezidentas per radiją taip pat virkavo, kad baisi nelaimė užklups, jei verslui teks pasitraukti iš Baltarusijos, ir kad Lietuvos Vyriausybė turėtų kaip nors išlaviruoti ir pasirūpinti kuo mažesniais verslininkų nuostoliais. O kodėl jie neprašo pasirūpinti, kai uždirba milžiniškus pelnus?
Griežtą „ne“ galima pasakyti įvairiais būdais
Ukrainos nelaimė prieš Rusiją suvienijo visą pasaulį, imamasi tokių sprendimų ir priemonių, dėl kurių anksčiau būtų tekę tartis kelis ar keliolika metų. Dabar tai nutinka žaibiškai. Visi, kas gali, vienaip ar kitaip mėgina padėti užpultai šaliai. Griežtą „ne“ galima pasakyti įvairiais būdais. Putino draugui ir buvusiam Vokietijos kancleriui G. Šrioderiui nugarą atsuko jo darbuotojai, bendrapartiečiai socialdemokratai, ir atsisakė toliau dirbti jo biure. Ekskanclerio biuro vedėjas šiose pareigose dirbo per 20 metų, tačiau Rusijos veiksmai Ukrainoje šį žmogų paskatino susimąstyti.
Suomijos kelios Vvyriausybės vis nesėkmingai grįždavo prie klausimo, ar šaliai nereikėtų tapti NATO nare. Bet išdidūs ir karingi suomiai vis susilaikydavo, o štai dabar, surengus referendumą, paaiškėjo, kad jau daugiau kaip pusė jų nuomonę pakeitė ir norėtų savo šalį matyti šiame gynybiniame bloke.
Mes visi galime daug pakeisti net darydami mažus dalykus. Tapdami geresni vieni kitiems, rūpestingesni. Ar pastebėjote, mumyse vėl užsižiebė tas Sąjūdžio laikų gerumas, tas puikus vienybės, nuoširdumo, pagalbos vienas kitam jausmas. Mes susitelkėme, mes darome didesnius ir mažesniu žygius, norėdami padėti kovotojams. Ir kiekvienas geras darbas, kiekviena net ir maža piniginė, maisto produktų, šiltų rūbų ar kita auka yra svarbi pagalba kovojantiems prieš agresorių.
Kas benutiktų, kokia atomazga laukia šio baisaus karo, po jo pasaulis niekada nebebus kaip iki šiol. Ir mes nebebūsime tokie kaip iki šiol, ir valstybių sprendimai bus kitokie. Beprasmiškai nužudyti žmonės, sušaudyti vaikai, sugriauti namai, miestai, milijonams žmonių sukeltos baisios kančios ir pergyvenimai, pažadinta Černobylio radiacija ir visa sukelta tarša... Visa tai netelpa galvoje. Viena viltimi plaka širdis – ukrainiečiams užteks valios ir jėgų išlikti. Kiekvienas savęs paklauskime, ar mes pakankamai jiems padedame, kad išliktume ir patys.
Šlovė Ukrainai.