
Naujausios
Kai valdovai valdo pasaulį, o juos – ligos
Beveik prieš tris dešimtmečius britų istoriko, dėstytojo, buvusio dvasininko, Karališkosios istorikų draugijos nario, o taip pat buvusio Oksfordo Linkolno kolegijos rektoriaus V. H. H. Gryno (1915–2005) viena paskutinių studijų 2008 m. buvo išversta ir į lietuvių kalbą.
Seniai ieškoma atsakymų į klausimą, kodėl vienu ar kitu istoriniu momentu atsiranda valstybių vadovų, dėl kurių užmačių kyla karai, kenčia visa žmonija, pasaulio tvarka virsta aukštyn kojomis.
Knygos autorius daugelį metų kruopščiai rinko ir analizavo įvairią medžiagą apie tai, kaip vienos ar kitos šalies lyderio asmeninės problemos ir asmenybės pakrikimas paveikė jo politinę elgseną. Analizuodamas daugybę istorinių šaltinių, V. Grynas apžvelgia senovės ir šių laikų valdovų, amžininkų, vadintų bepročiais, pamišimo kilmę, įtaką istorijai ir jų vadovautoms šalims.
Ar jie iš tikrųjų buvo pamišėliai, ar tik taip vadinti priešų dėl savo būdo keistybių, šalies valdymo klaidų? Knygoje pasakojama apie Neroną, Kaligulą, Ričardą II, Henriką VI, Karolį VI, Don Karlą, Eriką XIV, Petrą Pirmąjį, Hitlerį, Staliną, daugelio pasaulio šalių prezidentus, ministrus pirmininkus, kuriuos kankino vienokios ar kitokios ligos, priklausomybės.
Šimtmečiais žmonija sirgo tomis pačiomis ligomis, kartojosi įvairios epidemijos. Buboninis maras, maliarija, cholera, džiova, venerinės ir psichikos ligos, prigimtinės traumos – visa tai darė įtaką žmonijos ir jos lyderių sprendimams.
Šį kovą sukanka jau dveji metai, kai gyvename kovido pandemijos spąstuose. Dėl šios bėdos paaštrėjusių fizinės sveikatos, psichikos ir kitų problemų sūkurys jau virto visu viesulu. Matyt, dažnai minima išmintis, kad maras, karas ir badas vaikšto kartu, nėra laužta iš piršto.
Politikų atspindžiai – tarsi kreivuose veidrodžiuose
Knygą „Karaliai bepročiai“ įsigijau prieš daugybę metų viename Londono nupigintų knygų knygyne. Pradėjusi skaityti, supratau, kodėl lengvo skaitymo ieškoję pirkėjai ja nesusidomėjo. Kuo labiau giliniesi į knygą, tuo labiau atrodo, kad dauguma garsių buvusių ir esamų politikų veidų žvelgia lyg iš kreivų veidrodžių kambario.
Tuo metu, kai pasaulis gyveno gražų ir patogų gyvenimą, visa tai, ką išanalizavo kruopštusis autorius, atrodė kaip baisios pasakos, kurios nutiko kažkada labai seniai ir šiais laikais pasikartoti nebegali. Nes niekas jų nebenori girdėti. Bet kaip dažnai mes klystame, galvodami ar vildamiesi, jog būsime tie laimingieji, kurių gyvenime bus tik gražūs ir malonūs dalykai.
Savo knygoje autorius pasakoja apie daugelio politinių įžymybių sveikatos problemas. Štai JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas, į šį postą išimtinai išrinktas net 4 kartus, po Antrojo pasaulinio karo vykdamas į Jaltos konferenciją jau sunkiai sirgo, o po poros mėnesių mirė. Kokios galėjo būti šios konferencijos išdavos ir ar Stalinas būtų tikrai atsiriekęs tokią storą riekę, dabar tegalime tik spėlioti.
Kitas JAV prezidentas Džonas Fidžeraldas Kenedis nuolatos kentė skausmus dėl ankstesnių susirgimų ir traumų, turėjo vartoti nuskausminamuosius, darėsi nuo jų priklausomas. Kanados ministras pirmininkas Vilbamas Lajonas Makenzis Kingas buvo vienišius, turėjo keistų spiritizmo įpročių, kalbėjosi su savo šunimi, nuolatos girdėjo pašalinius balsus ir patarimus. Jungtinės Karalystės premjeras Vinstonas Čerčilis, dėl tam tikrų priežasčių užaugęs gan arogantiškas ir ekscentriškas, taip pat turėjo nemenkų sveikatos sutrikimų, vėlesniuose metuose jį kamavo insultai, dėl ko galiausiai turėjo atsistatydinti.
V. Grynas išanalizavo ir daugybės kitų politinių lyderių biografijas, jų sveikatos būklę ir priėjo prie išvados, kad daugeliu atvejų politikų priimtus sprendimus lėmė jų sveikatos būklė.
Kitas labai svarbus aspektas, kurį savo knygoje paminėjo šis autorius, buvo vadovų amžius. Žmonija darosi vis senesnė, amžiaus vidurkis ilgėja, sensta ir vadovai. Pavyzdžiui, popiežius Leonas XIII pareigas ėjo iki mirties 1903 metais, sulaukęs 93-ejų. Vokietijos kancleris Konradas Adenaueris poste buvo iki 87-erių, Ispanijos diktatorius generolas Franko – iki pat savo mirties, kuri ištiko jam esant 83-ejų. JAV prezidentas Ronaldas Reiganas savo trečią kadenciją baigė būdamas 75 metų, Prancūzijos prezidentas Fransua Miteranas šalį valdė iki 79-erių. O Karalienė Elžbieta II, atrodo, pagerins visus ikišiolinius valdymo rekordus.
Apžvelgdamas šiuos faktus knygos autorius jokiais būdais nekritikuoja, kad tokio amžiaus lyderiai jau negali tinkamai vadovauti valstybės gyvenimui. Anaiptol, juk su metais, sakoma, ateina patirtis ir išmintis. Tačiau tokie vadovai, kaip žinia, būna mažiau lankstūs ir imlūs naujovėms, o su amžiumi blogėjanti fizinė ir psichinė sveikata gali turėti ir kitokių padarinių.
Iliuzijų belaisvis
Štai jau kuris laikas nežinia ir nerimas dėl ateities daugelį mūsų verčia ieškoti kelių, kaip bent trumpam pabėgti nuo šių pojūčių, rasti atsakymą į neatsakomą klausimą, kas sukelia norą kariauti.
Ko dabar imtumeisi, mintys vis tiek sugrįžta ten pat – ko gali sulaukti iš įsiutusio, neprognozuojamo, širdį ir jausmus praradusio nekarūnuoto Rusijos caro? Kokios nežemiškos jėgos valdo jį ar įsako priimti protu nebesuvokiamus sprendimus? Pasaulis, kuris tikėjo Putino melu, kad jis nepulsiąs Ukrainos, dabar nuščiuvęs laukia ir stebi – ar apgins ukrainiečiai savo ir mūsų laisvę? Politologai, ekspertai, analitikai ir kas tik netingi spėlioja, kas iš tiesų nutiko Putinui, kaip jį paveikti, kad išdrįstų prisipažinti, jog meluoja ne tik pasauliui, savo šaliai, savo piliečiams, bet ir pats sau.
Matyt, tik praradęs sveiką protą ir nuovoką gali šitaip šaltakraujiškai žudyti žmones, akiplėšiškai meluoti, griauti ir niokoti tai, kas neatitinka susikurtų utopijų. Neįtikėtina, kad XXI a. šitaip gali elgtis didžiausios pasaulyje valstybės vadovas. Jis nepaiso jokių civilizuoto pasaulio gyvenimo taisyklių, nesilaiko įsipareigojimų, negerbia žmonių nei valstybių apsisprendimo, o tik vaikiškai užsispyręs siekia kažkokios savo susapnuotos fantazijos, tarsi žūtbūt siekdamas pateisinti jam suteikto vardo prasmę: vladi mir – valdyk pasaulį.
Gyvenant savo iliuzijų belaisvėje, iš ten ištrūkti kelio nebėra. Dėl ligotų fantazijų ne tik Ukrainos, bet ir žmonijos ateitis gali atrodyti kitaip, negu mes norėtume ar įsivaizdavome. Žinoma, visi tikimės, kad blogiausias scenarijus neišsipildys.
Įsitaisę patogiai ant sofos ir per TV stebėdami, kaip ukrainiečiai gina savo laisvę, savo tėvynę, galime džiaugtis, kad šiuo metu esame saugomi. Ar mūsų laisvė ir taika taip pat tokia trapi kaip Ukrainos, gali priklausyti tik nuo valdovų bepročių.
Jei V. Grynas tebebūtų gyvas, be jokios abejonės, savo studiją papildytų dar vienu skyriumi. Tik kol kas dar nežinome jo baigties.